Pse Plutoni nuk është planet?

pse plutoni nuk është planet

Plutoni, planeti i harruar, nuk është më një planet. Në sistemin tonë diellor dikur kishte nëntë planetë derisa u ripërcaktua nëse një planet ishte planet apo jo, dhe Plutoni duhej të dilte nga lidhja e planetëve. Në vitin 2006 u njoh si një planet xhuxh pas 75 vitesh punë në kategorinë planetare. Megjithatë, rëndësia e këtij planeti është e konsiderueshme sepse trupi qiellor që kalon nëpër orbitën e tij quhet Plutoni. Shumë njerëz nuk e dinë pse plutoni nuk është planet.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë arsyet kryesore pse Plutoni nuk është një planet dhe cilat janë karakteristikat e tij.

tipare kryesore

Planet Plutoni

Planeti xhuxh rrotullohet rreth diellit çdo 247,7 vjet dhe mbulon një distancë mesatare prej 5.900 miliardë km. Masa e Plutonit është e barabartë me 0,0021 herë masa e Tokës. ose një e pesta e masës së Hënës. Kjo e bën atë shumë të vogël për t'u konsideruar një planet.

Po, ka qenë një planet i Unionit Ndërkombëtar Astronomik për 75 vjet. Në vitin 1930, ajo mori emrin e saj nga perëndia romake e botës së krimit.

Falë zbulimit të këtij planeti, më vonë u zbuluan zbulime të mëdha si Brezi Kuiper. Konsiderohet si planeti më i madh xhuxh, pas Erisit. Formohet kryesisht nga disa lloje akulli. Ne zbulojmë se akulli përbëhet nga metani i ngrirë, një tjetër është uji, një tjetër është shkëmbi.

Informacioni rreth Plutonit është shumë i kufizuar, sepse teknologjia që nga vitet 1930 nuk ka qenë mjaft e avancuar për të ofruar zbulime të rëndësishme të objekteve që janë larg Tokës. Deri atëherë, ishte i vetmi planet që nuk u vizitua nga anijet kozmike.

Në korrik 2015, falë një misioni të ri hapësinor që la Tokën në vitin 2006, ai arriti të arrinte planetin xhuxh dhe të merrte shumë informacione. Ky informacion kërkon një vit për të arritur në planetin tonë.

Informacion mbi planetët xhuxh

sipërfaqja e plutonit

Për shkak të rritjes dhe zhvillimit të teknologjisë po merren shumë rezultate dhe informacione për Plutonin. Orbita e saj është mjaft unike, e dhënë marrëdhënia e tij rrotulluese me satelitin, boshti i tij i rrotullimit dhe ndryshimet në sasinë e dritës që e godet atë. Të gjitha këto variabla e bëjnë këtë planet xhuxh një tërheqje të madhe për komunitetin shkencor.

Është ajo që është më larg nga dielli se pjesa tjetër e Tokës që përbën sistemin diellor. Megjithatë, për shkak të ekscentricitetit të orbitës së tij, ajo është 20 vjet më afër se orbita e Neptunit. Plutoni kaloi orbitën e Neptunit në janar 1979 dhe nuk iu afrua Diellit deri në mars 1999. Kjo ngjarje nuk do të ndodhë më deri në shtator të vitit 2226. Ndërsa një planet hyn në orbitën e një tjetri, nuk ka asnjë mundësi për një përplasje. Kjo për shkak se orbita është 17,2 gradë në raport me planin ekliptik. Falë kësaj, shtigjet e orbitave nënkuptojnë që planetët nuk takohen kurrë.

Plutoni ka pesë hëna. Edhe pse madhësia e tij është e krahasueshme me atë të asteroidit tonë, ai ka 4 hëna më shumë se ne. Hëna më e madhe, e quajtur Charon, është rreth gjysma e madhësisë së Plutonit.

Atmosfera dhe përbërja

Atmosfera e Plutonit është 98 për qind azot, metan dhe disa sasi gjurmë të monoksidit të karbonit. Këto gaze ushtrojnë një presion të caktuar në sipërfaqen e Tokës, megjithëse është rreth 100.000 herë më pak se presioni në Tokë në nivelin e detit.

U gjet gjithashtu metan i ngurtë, kështu që temperatura e planetit xhuxh vlerësohet të jetë nën 70 Kelvin. Për shkak të llojit të veçantë të orbitës, temperatura ka një gamë të konsiderueshme variacionesh përgjatë saj. Plutoni mund të jetë deri në 30 AU me diellin dhe deri në 50 AU larg nga dielli. Ndërsa largohet nga dielli, në planet krijohet një atmosferë e hollë, e cila ngrin dhe bie në sipërfaqe.

Ndryshe nga planetët e tjerë si Saturni dhe Jupiteri, Plutoni është shumë shkëmbor në krahasim me planetët e tjerë. Pas hetimeve, u arrit në përfundimin se pjesa më e madhe e shkëmbinjve në planetin xhuxh është e përzier me akull për shkak të temperaturës së ulët. Siç kemi parë më parë, akulli me origjinë të ndryshme. Disa përzihen me metan, të tjera me ujë etj.

Kjo mund të llogaritet duke pasur parasysh llojet e kombinimeve kimike që ndodhin në temperatura dhe presione të ulëta gjatë formimit të planetit. Disa shkencëtarë spekuloni se Plutoni është në të vërtetë hëna e humbur e Neptunit. Kjo sepse është e mundur që planeti xhuxh të jetë hedhur në një orbitë të ndryshme gjatë formimit të sistemit diellor. Prandaj, Karoni formohet nga akumulimi i lëndës më të lehtë nga përplasja.

rrotullimi i Plutonit

Plutonit i duhen 6.384 ditë për të kryer një rrotullim, sepse ai është i sinkronizuar me orbitat e hënave. Kjo është arsyeja pse Plutoni dhe Karoni janë gjithmonë në të njëjtën anë. Boshti i rrotullimit të Tokës është 23 gradë, ndërsa boshti i rrotullimit të këtij asteroidi është 122 gradë. Polet janë pothuajse në planet e tyre orbitale.

Kur u pa për herë të parë, shkëlqimi nga poli i tij jugor ishte i dukshëm. Ndërsa pamja jonë për Plutonin ndryshon, planeti duket se errësohet. Sot ne mund të shohim ekuatorin e asteroidit nga Toka.

Ndërmjet viteve 1985 dhe 1990, planeti ynë u rreshtua me orbitën e Charonit. Prandaj, një eklips diellor i Plutonit mund të vërehet çdo ditë. Falë këtij fakti, u bë e mundur të mblidhej një sasi e madhe informacioni për albedon e këtij planeti xhuxh. Kujtojmë se albedo është faktori që përcakton reflektueshmërinë e rrezatimit diellor të një planeti.

Pse Plutoni nuk është planet?

Arsyet pse plutoni nuk është planet

Në vitin 2006, konkretisht më 24 gusht, Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) mbajti një takim shumë të rëndësishëm: Përcaktoni saktësisht se çfarë është një planet. Kjo për shkak se përkufizimet e mëparshme nuk arritën të identifikonin saktësisht se çfarë është një planet, dhe Plutoni ishte në qendër të debatit, pasi astronomi Mike Brown zbuloi një objekt Eris më masiv se Plutoni në vetë brezin Kuiper. Kjo astronomi e kufizuar në atë kohë, pasi nëse Plutoni kualifikohet si planet, pse jo Iris? Nëse po, sa planetë të mundshëm kanë mbetur në brezin Kuiper?

Debati u thellua derisa Plutoni më në fund humbi titullin e tij planetar gjatë takimit të IAU në 2006. Unioni Ndërkombëtar Astronomik përcakton një planet si një trup afërsisht sferik që rrotullohet rreth një ylli.. Gjithashtu, planetët duhet të kenë orbita të qarta.

Plutoni nuk e plotëson kërkesën e fundit, kështu që zyrtarisht është i përjashtuar nga të qenit planet në sistemin diellor. Por debati është ende i hapur, me disa që argumentojnë se Plutoni duhet të kthehet në listën zyrtare. Në vitin 2015, misioni New Horizons i NASA-s zbuloi se planeti "i lashtë" ishte më i madh nga sa mendonin astronomët.

Komandanti i misionit Alan Stern ishte një nga astronomët që nuk u pajtuan me përkufizimin aktual të një planeti, duke argumentuar se Plutoni duhet të mbetet ndër planetët e sistemit diellor.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të dini arsyet pse Plutoni nuk është një planet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Si gjithmone artikulli eshte i shkelqyer, por duke aluduar ne permbajtjen e dhene nga shkencetaret dhe duke u bazuar ne "injorancen time sokratike", une konsideroj se PLUTO eshte nje planet. Pershendetje