Pse nuk rriten pemët nga metra të caktuar në lartësi?

liqeni pirenejve

A e keni vërejtur ndonjëherë atë pemët nuk rriten më nga një lartësi e caktuar. Nëse jeni aventureske dhe gjithashtu keni pasur mundësinë të jeni në malet e larta, do të keni qenë në gjendje ta verifikoni atë. Ka diçka që zakonisht tërheq vëmendjen, pemët "priten" nga një lartësi e caktuar. Ndonjëherë ndryshimi është progresiv, ne mund të nxjerrim pak a shumë një vijë imagjinare nga e cila lartësia është më e vështirë për ata të jenë. Herë të tjera ndryshimi është aq i qartë dhe i mrekullueshëm sa një vijë e saktë është sikur parandalon ekzistencën e pemëve prej saj. Sikur të ketë ndodhur diçka e papritur.

Ky fenomen njihet si kufiri arboreal ose kufiri i pyjeve më shpesh. Dhe megjithëse është pranuar gjerësisht se ndodh në zona të larta malore, e vërteta është se nuk është diçka që prek vetëm lartësitë. Ne mund ta gjejmë kufirin e pyjeve në varësi të rajonit të botës në të cilën jemi. Dhe megjithëse do të shpjegojmë pse, ne mund të shohim se jo vetëm që prek pemët, por të gjithë ekosistemin e përgjithshëm.

Pse ndodh?

kolorado e klimës alpine

Para së gjithash, arsyet kryesore janë ekologjike. Një faktor shumë i rëndësishëm siç e keni nxjerrë është lartësia, për atë që përfshin. Nga këtu, ne mund të zbërthejmë faktorët përgjegjës:

 1. Temperatura: Në varësi të temperaturës, flora mund të zgjidhet midis një lloji ose një tjetri. Në rastin që na prek, temperatura zakonisht është aq e ulët sa shumë pemë nuk janë në gjendje t'i përshtaten asaj.
 2. Lagështia: Në lagështirë më të ulët, kemi peisazhe më të thata. Sa më e lartë lagështia, aq më shumë bimësi.
 3. Përbërja e tokës
 4. Mungesa e presionit në ajër: mos harroni se lart, presioni zvogëlohet.
 5. Lokalizimi: Për vijën e pyllëzuar alpine, ne gjejmë lartësi më të ulëta shpesh kur i afrohemi poleve. Përkundrazi, lartësi më të larta ndërsa largohemi. Për shembull, Suedia, e cila është në 68ºN, linja alpine është 800 metra larg. Norvegjia, në 61ºN e kemi në 1.100m. Andorra, 42ºN në 2.300 metra. Alpet Japoneze, në 39ºN është në 2900. Guinea e Re, 6ºS në 3.900.

Lidhur me pikën 5, kjo mund të ndryshojë shumë duke marrë parasysh faktorët e tjerë që kemi përshkruar. Por për t'ju dhënë një ide të përgjithshme se si ndikon gjerësia gjeografike, disa shembuj janë shënuar. Mund të kemi një rast tundre për shembull, në nivelin e detit? po, këtu mund ta kontrollojmë në Islandë.

deti i Islandës tundra

Mbani në mend se kjo ndikon jo vetëm në lartësinë, por duke marrë parasysh të gjitha pikat e përshkruara. Nuk është diçka e veçantë që gjithmonë ndodh globalisht me të njëjtat kushte, është globale, dhe si pasojë me kushtet e secilit rajon. Në këtë rast, ai i Islandës, ne kemi një rajon shumë të ri malor, ai filloi të zhvillohej 20 milion vjet më parë. Shtë një rajon shumë vullkanik, mjaft i ftohtë dhe shumë afër polit të veriut.

Lartësia dhe ekosistemi

Pemët, flora, kafshët. Lartësia ndikon drejtpërdrejt në gjithçka në të vërtetë. Në të njëjtën mënyrë që ne nuk kemi qenë duke kultivuar në majat e Himalajeve, kafshët gjithashtu preken fort nga lartësia.

Në lartësi më të mëdha po gjejmë rolin kryesor të jovertebrorëve. Insekte të tillë si mizat, brumbujt, mete, etj., Mund të gjenden në nivele të larta malore. Nga ana tjetër, kurrizorët po humbin praninë. Në varësi të vendit ku jemi, natyrisht, ne mund të gjejmë endemizma të caktuara, të cilat janë specie që gjenden në rajone të caktuara, të tilla si disa dre, lloje dhish ose marmotash, por ndër më të përgjithshmet do të ishin zvarranikët, të tilla si salamandrat, zogjtë , ose disa shkopinj.

mal i lartë

Sa më e lartë lartësia, aq më ekstreme kushtet e jetesës dhe aq më e vështirë është të përshtatet. Ne mund të imagjinojmë dimra të ashpër, dhe jo aq shumë komoditete sa kemi pranë lartësive të ulta ose në bregdet. Por nëse ju pëlqen frymëzimi që vjen duke gjetur veten në qetësi, duke frymëzuar ajrin e pastër dhe mbi të gjitha, duke shijuar pamjet e lehtësimeve madhështore që na ofron natyra ... Malet e larta janë ëndrra dhe vendi ideal, siç është tashmë për shumë njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  Përshëndetje burim bibliografik i informacionit * Lagështia: Sa më e ulët lagështia, kemi peisazhe më të thata. Sa më e lartë lagështia, aq më shumë bimësi ???