pse Marsi është i kuq

planeti mars

Marsi është planeti i dytë më i vogël në sistemin diellor dhe i katërti më i madh nga dielli. Ka një sipërfaqe të fortë, të pluhurosur, të ftohtë dhe të shkretë. Emri i saj vjen nga mitologjia romake, për nder të zotit të luftës (ngjyra e kuqërremtë e sipërfaqes së saj përfaqëson gjakun e derdhur në betejë). Ai njihet edhe si “Planeti i Kuq” dhe mund të shihet nga Toka. shumë njerëz pyesin veten pse Marsi është i kuq.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse Marsi është i kuq, cilat janë karakteristikat e tij dhe çfarë e bën atë të ketë këtë ngjyrë.

tipare kryesore

Pse Marsi është një planet i kuq?

Marsi ka një orbitë eliptike si Toka, kështu që pozicionet dhe distancat midis dy planeteve nuk janë gjithmonë të njëjta. Mesatarisht, Marsi është 230 milionë kilometra larg Tokës. Sipas llogaritjeve shkencore, më e largëta është 402 milionë kilometra dhe më e afërta është 57 milionë kilometra.

Planetit të Kuq i duhen 2 vjet Tokë për të lëvizur dhe 24 orë e 37 minuta për t'u rrotulluar.. Një tjetër ngjashmëri me planetët tokësorë është se boshtet e tyre janë të anuar 25 gradë (23,4 gradë në lidhje me Tokën). Ka një diametër prej 6.780 kilometrash (pothuajse gjysma e atij të Tokës) dhe është 228 milionë kilometra larg yllit të ndritshëm.

Marsi karakterizohet nga stinët, kapelet polare, luginat, kanione dhe vullkane., të tilla si Valle de Marineris (një sistem kanionesh që shtrihen në zona të gjera të sipërfaqes). Përveç kësaj, ekziston Olympus Mons, vullkani më i madh në sistemin diellor i zbuluar deri më tani në Mars, i cili është tre herë më i lartë se mali Everest, mali më i madh në Tokë.

Ajo ka dy hëna të vogla, Phobos dhe Deimos, të zbuluara në 1877. Ato karakterizohen nga masa e tyre e ulët dhe forma eliptike, për faktin se kanë një forcë të lehtë gravitacionale, e cila nuk i lejon të marrin një formë sferike. ata janë satelitë të sistemit diellor.

Phobos është hëna më e madhe dhe llogaritjet shkencore vlerësojnë se do të përplaset me Planetin e Kuq në rreth 50 milionë vjet.

Temperatura dhe struktura e Marsit

pse Marsi është i kuq

Temperatura e Marsit luhatet midis 20ºC dhe -140ºC. Këto ndryshime të mëdha të temperaturës janë për shkak të faktit se atmosfera është shumë e lehtë për të mbajtur nxehtësinë që merr nga dielli.

Ky kontrast midis motit të ditës dhe natës mund të shkaktojë erëra shumë të forta, të cilat mund të shkaktojnë stuhi pluhuri. Pasi stuhia të qetësohet, mund të duhen muaj që i gjithë pluhuri të qetësohet.

Marsi është një planet shkëmbor me një kore lëkundëse midis 10 dhe 50 kilometra të thellë., një substancë e pasur me minerale si silikate dhe lëndë ushqyese si magnez, natrium, kalium dhe klor (karakteristikë e tokave tokësore që lejojnë rritjen e bimëve).

Ngjyra e kuqërremtë është për shkak të pasurisë së oksidit të hekurit në sipërfaqe. Në thellësi më të mëdha, hekuri dominon dhe në thelbin e tij të dendur shtrihen metale të ndryshme si hekuri, nikeli dhe squfuri.

Sipërfaqja e Marsit ndan shumë ngjashmëri me topografinë e Tokës, të tilla si vullkanet, krateret e goditjes, lëvizja e kores dhe kushtet atmosferike (të tilla si stuhitë e pluhurit), të cilat janë karakteristike për format e tokës marsiane.

Ajo nuk ka një fushë magnetike globale, por rajonet e kores në hemisferën jugore janë shumë të magnetizuara, ndoshta gjurmët e një fushe më të madhe që daton rreth 4 milionë vjet më parë.

Bazuar në rezultatet e disa eksplorimeve, shkencëtarët besojnë se Marsi mund të ketë pasur një histori të rrjeteve të lashta të lumenjve, deltave dhe liqeneve të ujit, dhe se planeti mund të ketë përjetuar përmbytje të përhapura rreth 3.500 miliardë vjet më parë. Tani është konfirmuar se ka ujë në Planetin e Kuq, por atmosfera është shumë e hollë që uji të mbetet i lëngshëm në sipërfaqe.

pse Marsi është i kuq

sipërfaqja e planetit Mars

Sipas ekspertëve, të botuar në revistën Scientific Reports, origjina mund të jetë oksidimi intensiv i piritit në një atmosferë pa oksigjen. Sepse kur treten, grimcat e këtij minerali - të përbërë nga sasi pothuajse të barabarta hekuri dhe squfuri - prodhojnë precipitate oksidi dhe sulfati hekuri, të cilat kanë ngjyrën karakteristike të kuqe.

Gjatë shpërbërjes, piriti i disulfidit të hekurit (FeS2), specia më e zakonshme në Tokë, është në gjendje të prodhojë specie shumë reaktive, duke përfshirë peroksid hidrogjeni, i njohur zakonisht si peroksid hidrogjeni, dhe një grup shumë të paqëndrueshëm qelizash të lira.

Prandaj, puna e tyre tregon se shpërbërja e grimcave të piritit çliron një fuqi oksiduese që funksionon edhe në një atmosferë me mungesë oksigjeni si ajo e Marsit. Për të arritur në këtë përfundim, shkencëtarët kombinuan modele kompjuterike dhe eksperimente laboratorike. Specifike, projektoi një reaktor për të regjistruar formimin dhe dekompozimin e këtyre specieve në një atmosferë të kontrolluar duke përdorur spektrofotometri dhe sensorë.

Të dhënat e marra tregojnë se peroksidi i hidrogjenit i krijuar në sipërfaqen e piritit reagon me hekurin e çliruar gjatë tretjes përmes të ashtuquajturit 'reaksion Fenton', duke formuar një sasi të madhe radikalësh të lirë në tretësirë. Kjo është arsyeja pse Marsi është i kuq.

atmosfera dhe jeta

Atmosfera e Marsit është e hollë dhe e brishtë, kështu që nuk ofron shumë mbrojtje kundër goditjeve të meteorëve, asteroideve apo kometave. Përbëhet nga 90% dioksid karboni me sasi të vogla të azotit dhe argonit..

Avulli i ujit është i pakët, por i mjaftueshëm për të formuar re të një konsistence të caktuar drite, të ngjashme me ato që ekzistojnë në Tokë. Megjithatë, për shkak të kushteve të presionit dhe temperaturës, nuk do të formohet precipitat.

Shkencëtarët besojnë se për të gjetur jetë në një trup qiellor, duhet të ketë ujë të lëngshëm. Dëshmitë nga misionet hapësinore sugjerojnë se kishte një oqean të madh në hemisferën veriore të Marsit rreth 4.300 miliardë vjet më parë (dhe mund të ketë ekzistuar për 1.500 miliardë vjet).

Ajo e kaluar ujore e kombinuar me një atmosferë më të dendur dhe më të qëndrueshme mund të ishin kushte të favorshme për zhvillimin e jetës. Për momentin, nuk kërkohet prania e qenieve të gjalla, por hetohen shenjat e jetës së kaluar, kur Planeti i Kuq ishte më i ngrohtë, ai ishte i mbuluar me ujë dhe kushtet ishin të favorshme për zhvillimin e jetës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse Marsi është i kuq dhe disa nga karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.