Pse është urgjente të adresohen efektet shëndetësore të ndryshimit të klimës?

Fenomenet e motit janë gjithnjë e më të rrezikshme për shëndetin e njeriut

Në kohët e fundit, fenomenet meteorologjike të tilla si uraganet ose tornadot janë bërë gjithnjë e më ekstreme. Ndërsa temperatura mesatare globale rritet, të gjithë ne që banojmë në këtë planet duhet të përshtatemi sa më mirë, nëse dëshirojmë të mbijetojmë. Por nëse ekziston ndonjë qenie që ka probleme serioze, ajo është njerëzore.

Ka pushtuar çdo cep të globit; megjithatë, sipas një studimi, adresimi i efekteve shëndetësore të ndryshimit të klimës është urgjentpërndryshe pasojat mund të ishin fatale.

Përjetimi i një fenomeni ekstrem si një thatësirë ​​ose një valë e nxehtësisë mund të ndikojë në shëndetin tuaj, si fizik ashtu edhe mendor, veçanërisht nëse vuani humbje personale, si në planin afatshkurtër dhe atë afatgjatë. Kështu është shumë e rëndësishme të shqyrtohet ndikimi i ngjarjeve ekstreme në shëndetin e njeriut, sipas një studimi të botuar në Journal of the Air & Waste Association.

Dr. Jesse Bell nga Instituti i Karolinës së Veriut për Studime Klimatike tha që përgatitja e një reagimi ndaj katastrofës dhe kuptimi i shumë mënyrave komplekse në të cilat ngjarjet ekstreme të motit ndikojnë në shëndet është thelbësore. Përveç kësaj, qendrat shëndetësore duhet të hetojnë dobësitë në infrastrukturën lokale në mënyrë që të garantojnë sigurinë e stafit dhe pacientëve në rast të një ngjarje ekstreme, pasi që për shembull ka spitale që ndodhen në zona të prirura nga uragane.

Ndryshimi i klimës rrit thatësira

Ndërsa moti ndryshon normat historike nuk do të jenë të mjaftueshme për të kuptuar marrëdhëniet midis ngjarjeve ekstreme të motit dhe rezultateve të shëndetit publik. Për këtë arsye, do të nevojiten programe të koordinuara të institucioneve, qeverisë dhe sektorit privat për të rindërtuar ndërtesat e dëmtuara, por edhe për të mbështetur viktimat, veçanërisht fëmijët.

Për më shumë informacion, bëj klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.