Mundësi për t'u goditur nga rrufeja

Mundësi për t'u goditur nga rrufeja

Ndonëse ka shumë pak gjasa, por jo plotësisht jashtë sferës së mundësisë, që rrufeja të godasë një person, janë dokumentuar raste të lëndimeve dhe vdekjeve që vijnë nga ngjarje të tilla gjatë stuhive. Për shembull, në vitin 2020, një motoçiklist humbi jetën tragjikisht në Valencia për shkak të një goditjeje elektrike të pësuar nga rrufeja gjatë vozitjes. Në vitin 2015 ndodhi një incident në një festival në Gjermani, ku 33 persona mbetën të plagosur si pasojë e një rrufeje. Shumë njerëz pyesin se çfarë është probabiliteti për t'u goditur nga rrufeja.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se sa është probabiliteti që t'ju godasë rrufeja dhe çfarë ka ndodhur.

Mundësi për t'u goditur nga rrufeja

stuhi elektrike

Probabiliteti statistikor për t'u goditur nga rrufeja është tepër i ulët: Ekspertët përcaktojnë shanset janë 1 në 3.000.000. Për sa i përket ndjeshmërisë ndaj këtyre ngjarjeve të motit, meshkujt kanë 5 për qind më shumë gjasa se femrat. Çuditërisht, shumica e njerëzve të prekur nga këto fenomene meteorologjike janë në grupmosha nga 15 deri në 35 vjeç, me meshkujt që janë grupi demografik mbizotërues.

Duke pasur parasysh se një pjesë e konsiderueshme e njerëzve të goditur nga rrufeja janë të përfshirë në punë ndërtimi ose bujqësore, është e arsyeshme të konkludohet se ka një korrelacion midis këtyre faktorëve. Tani, le të shohim pyetjen se kur dikush është më i ndjeshëm ndaj rrufesë.

Megjithëse siguria totale është një objektiv i vështirë për t'u arritur, periudha të caktuara kohore mbartin rreziqe më të mëdha, në përputhje me stinët në të cilat stuhitë janë më të shpeshta. Muajt ​​e verës, veçanërisht korriku dhe orët e vona të pasdites dëshmojnë ndikimin më të madh të rrufesë tek njerëzit.

Ku ka më shumë gjasa të ndodhë rrufeja?

të godet rrufeja

Në rast të një stuhie të papritur, këshillohet të njihni vendet tipike ku zakonisht bie rrufeja. Kjo njohuri do t'ju lejojë të kërkoni strehim në kohën e duhur. Zonat me nivele të larta lagështie, të tilla si oqeani, liqenet dhe rajonet pyjore, janë më të prirura ndaj goditjeve nga rrufeja. Prania e ujit përmirëson përçueshmërinë elektrike, duke i bërë këto vende më të favorshme për shkarkimet elektrike.

Në kundërshtim me besimin popullor, ideja se shumica e njerëzve të goditur nga rrufeja vdesin është në fakt e pabazuar. Në realitet, vetëm 10% i nënshtrohen kësaj ngjarje fatkeqe, kryesisht si pasojë e një ataku kardiak. Lëndimet mbizotëruese përfshijnë djegiet, traumat, komplikimet neurologjike, si dhe sëmundjet e muskujve, lëkurës ose syve.

Shkalla e vdekshmërisë së njerëzve të goditur nga rrufeja është mezi 10%, dhe shumica e vdekjeve i atribuohen sulmeve në zemër.

Çfarë duhet bërë në rast stuhie?

goditje vetetime

Detyra jonë fillestare është të gjejmë një vend strehimi. Në mungesë të opsioneve të përshtatshme, këshillohet të përmbaheni nga kërkimi i strehimit nën një pemë. Pozicioni optimal për siguri përfshin uljen me të dyja këmbët së bashku, ndërsa kokën e mbështetni në gjoks ose e vendosni midis gjunjëve.

Për të garantuar sigurinë tuaj gjatë një stuhie, është thelbësore të shmangni shtrirjen në tokë, pasi kjo do të rrisë cenueshmërinë tuaj ndaj rrufesë. Në vend të kësaj, Merrni masat e nevojshme duke mbuluar veshët dhe duke mbyllur sytë për t'u mbrojtur nga rreziqet e mundshme të rrufesë. Jini të durueshëm dhe prisni që stuhia të qetësohet.

Shumë njerëz pyesin nëse është e sigurt të prekësh dikë që është goditur nga rrufeja. Përgjigja është po, Duhet të dini se personat që goditen nga rrufeja nuk bien nga rryma.. Megjithëse idealja është të prisni që një mjek të trajtojë personin e prekur, ndihma e parë mund të jepet nëse jeni në një zonë shumë të largët dhe keni njohuri.

A ka më shumë gjasa të goditet nga rrufeja sesa të goditet nga Njeriu i shëndoshë?

Le të fillojmë duke supozuar se kemi luajtur vetëm një numër llotarie. Pastaj, Probabiliteti për të fituar Jackpot-in e Krishtlindjeve sot është 1 në 100.000, që është e barabartë me 0,001%. Megjithatë, nëse blejmë më shumë numra, probabiliteti do të rritet në përputhje me rrethanat. Për shembull, me dy numra, probabiliteti është 1 në 50.000. Dhe nëse kemi dhjetë numra, probabiliteti hidhet në 0,01%.

Tani, le të krahasojmë probabilitetin e fitimit të lotarisë me shanset për t'u goditur nga rrufeja. Vlen të merret parasysh probabiliteti për të fituar lotarinë gjatë gjithë jetës sonë. Nëse luajmë një numër çdo vit për 80 vjet, Shanset tona për të fituar xhekpotin bëhen 1 në 1250, që është afërsisht 0,08%.

Sa është probabiliteti që të goditeni nga rrufeja? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje mund t'i drejtohemi llogaritjeve të ofruara nga Shërbimi Kombëtar i Motit të SHBA-së (NWS), i cili ka mbledhur të dhëna të gjera për aksidentet e shkaktuara nga rrufeja midis viteve 2009 dhe 2018. Sipas NWS, probabiliteti i Mundësisë së goditjes së një amerikani nga rrufeja brenda një viti është 1 në 1.222.000, ose 0,0001%. Çuditërisht, fitimi i lotarisë ka dhjetë herë më shumë gjasa sesa të goditet nga rrufeja.

Gjatë një jete 80-vjeçare, NWS vlerëson se shanset për t'u goditur nga rrufeja janë një në 15.300 për amerikanët. Me fjalë të tjera, sipas këtij vlerësimi, një në çdo 15.300 njerëz në Shtetet e Bashkuara do të përjetojnë një goditje rrufe gjatë jetës së tyre. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se goditja nga rrufeja nuk garanton vdekjen. Vetëm një në dhjetë goditje rrufe shkakton vdekje. Sulmet e mbetura mund të kenë një gamë të gjerë pasojash, duke përfshirë problemet e zemrës, djegiet, paralizën, humbjen e shikimit, depresionin, humbjen e kujtesës dhe dridhjet.

Saktësia e këtyre statistikave varet kryesisht nga vendndodhja jonë gjeografike, kujdesi personal dhe madje edhe gjinia jonë, pasi Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) raporton se 4 në çdo 5 persona të goditur nga rrufeja janë burra. Tërësia e mbledhjes së të dhënave në Shtetet e Bashkuara na lejon të identifikojmë peshkimin si aktivitetin në natyrë më të lidhur me aksidentet me rrufe, me 40 incidente që përfshijnë peshkatarë vitet e fundit. Gjithashtu, ka pasur 25 incidente në plazhe, 20 në zona kampingu dhe 18 në varka. Një studim i kryer nga Meteocat për Periudha 2004-2013 zbulon mesatarisht 65.300 rrufe që ndodhin çdo vit në Katalonjë. Për më tepër, sipas të dhënave nga Departamenti i Shëndetësisë nga viti 2011, midis 1975 dhe 2008 ka pasur 20 viktima në Katalonjë për shkak të goditjeve të rrufesë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth probabilitetit për t'u goditur nga rrufeja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.