Në pranverën e vitit 2010, mushkëritë e Atlantikut u anuluan për shkak të një rritje të temperaturave

mushkëritë atlantike

A keni dëgjuar ndonjëherë nga mushkëritë e planetit, duke iu referuar Amazonës ose zonave të tjera të gjelbërta të planetit. Këto zona quhen mushkëri, duke iu referuar aftësisë për të thithur CO2 nga planeti dhe kështu të kontribuojnë në një mjedis më të pastër dhe të shëndetshëm për të gjitha qeniet e gjalla.

Një nga mushkëritë e këtij planeti ndodhet në rajoni i Atlantikut rreth Tropikut të Kancerit. Kjo mushkëri është një zonë oqeanike që çliron planetin nga një pjesë e madhe e emetimeve të CO2 të shkaktuara nga njerëzit. A ndaloi së punuari në pranverë të vitit 2010?

Mushkëritë e Atlantikut

Oqeanet mund të arrijnë thithin sasi të mëdha CO2 që emetojmë në aktivitetet tona industriale dhe hiqeni atë nga cikli, duke e fundosur në të eturit. Ekziston një ekuilibër global i karbonit në të cilin, kur ka shumë karbon në atmosferë, ai tenton të tretet në ujin e oqeaneve. Cili është problemi me këtë fenomen? Kur shumë CO2 përfshihet në oqeane, ato acidifikohen dhe, rrjedhimisht, kanë ndikime të shumta negative në florën dhe faunën detare. Rasti më i njohur është zbardhja e shkëmbinjve koralorë.

Epo, studimet e kryera mbi thithjen e CO2 nga oqeanet vlerësojnë se ata janë të aftë të thithin midis tyre 40 dhe 50% e të gjithë dioksidit të karbonit që është emetuar nga aktivitetet njerëzore që nga revolucioni industrial. Ky motor që ndihmon në pastrimin e planetit nga kaq shumë CO2 gjithashtu ka një ekuilibër të brishtë që varet, në një masë të madhe, nga temperaturat globale.

thithja e CO2 në oqean

Ka studime që paralajmërojnë se për gjysmë shekulli që këto mushkëri detare që na lëshojnë nga këto gazra serë dhe zvogëlojnë efektet serioze dhe pasojat në klimë kanë humbur forcën. Revistë Raportet shkencore, i grupit Natyra, botuar më 30 janar 2017, një studim që paralajmëron shkallën në të cilën rritja e temperaturave të shkaktuara nga fenomenet natyrore dhe njeriu, mund të bëjë që oqeanet të kalojnë nga pastrimi i atmosferës në ngarkimin e saj me akoma më shumë serrë gazrat.

Çfarë ndodhi në pranverën e vitit 2010?

Për shkak të rritjes së emetimeve të gazrave serë në atmosferë, temperaturat globale nuk ndalen së rrituri vit pas viti. Ky rajon i Atlantikut i njohur si mushkëri detare luan një rol themelor: rryma ekuatoriale në veri dhe ajo e Ishujve Kanarie, dy nga elementët e gyrës oqeanike që rregullon klimën në zonë.

Sidoqoftë, në pranverën e vitit 2010 kjo mushkëri ndaloi punën për shkak të rritjes së madhe të temperaturave për shkak të pasojave të lëna nga fenomeni intensiv i El Niño  në vitin 2009. Kur nuk funksionoi gjatë pranverës së vitit 2010, ajo ndaloi thithjen e rreth 420 milion tonë CO2, domethënë, 30% të emisioneve totale të gazeve serrë.

Mushkëritë e Atlantikut

Në pranverën e vitit 2010, efektet e El Niño dhe Oscilimi Atlantik shumë-dekadësh bënë që temperatura e sipërfaqes së oqeanit në atë zonë të ngrihet 3,4 gradë mbi normalen dhe se shpejtësia e erërave ndryshoi, gjë që prishi dy nga mekanizmat që rregullojnë thithjen e CO2.

Si rezultat i këtij fenomeni, mekanizmi i mushkërive oqeanike u shemb përkohësisht, duke e bërë atë të paaftë të thithë 29 milion tonë CO2 midis shkurtit dhe majit. Duhet përmendur gjithashtu se në pranverën e vitit 2010 1,6 milion ton gaze serrë u emetuan në atmosferë.

Rajonet ku kishte ndryshime të mëdha

Ndryshimet më të dukshme u përqendruan në rajonin e rrymës ekuatoriale veriore. Në atë zonë, oqeani lëshoi ​​në atmosferë në ato muaj rreth 1,2 milion tonë CO2, kur gjëja normale është se ajo thith 22,4 milion.

Rritja e temperatures

Trendi i rritjes së temperaturave globale po ngroh ujërat sipërfaqësorë të oqeaneve. Kjo shkakton rritja e intensitetit dhe frekuencës së ngjarjeve ekstreme të motit. Kjo mund të kërcënojë aftësinë e kësaj mushkërie për të zvogëluar efektet e CO2 dhe për t'i thithur ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.