Çfarë është një portulan

Hartat e lashta Portulan

Hartat dhe hartografia nuk kanë qenë gjithmonë aq specifike sa ato që kemi sot. Para zhvillimit të hartografisë moderne, gjëja e parë që u përdor për lundrim ishin Listat Portulan. Kjo u quajt portulan. Këto grafikë navigimi u bënë shumë të rëndësishëm në shekujt XIV dhe XV, duke pasur parasysh rëndësinë që kishin në tregti.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë është një portulan dhe cila ishte rëndësia e tij në të kaluarën.

Çfarë është një portulan

Portulan

Këto janë harta navigimi që ekzistonin në antikitet dhe që i dhanë një hov të madh tregtisë. Pa satelitë GPS si ato që kemi sot, lundrimi ishte shumë më kompleks. Për të transportuar mallra nga një vend në tjetrin të ndara nga oqeani, duheshin njohur rrugët më të shpejta detare dhe u lehtësua e gjithë kjo ose bashkëjetesa e portulanit.

Sidomos në Detin Mesdhe ekzistenca e Portulanëve ishte çelësi i suksesit pasi i lejoi marinarët të orientoheshin duke përdorur busullën dhe të jetë në gjendje të lokalizojë distancën midis porteve dhe monumenteve më të rëndësishme. Me këto lehtësira ishte e mundur të rritej tregtia më shpejt.

Nëse hedhim një vështrim në një portulan shohim se ai ka pamjen e një harte normale dhe aktuale. Sidoqoftë, mund të shohim se ka ndryshime të rëndësishme. E para është që në vend të paraleleve dhe meridianëve të ketë një rrjet që merrej me ndeshje të shënuara nga një trëndafil i busullës. Futja e paraleleve dhe medianeve erdhi më vonë me prezantimin e hartografisë moderne.

Nga ana tjetër, megjithëse është një hartë në shkallë, distancat shprehen në liga.

tipare kryesore

Llojet e hartave Portulan

Në këto harta të vjetra ka një vizatim të vijës bregdetare në të cilën portet janë të vendosura në një mënyrë sa më besnike ndaj realitetit. Shtë e vërtetë që nëse shikoni nga afër mund të shihni se si janë ekzagjeruar aksidentet bregdetare. Sidoqoftë, kjo u bë me qëllim për të paralajmëruar anijet dhe për të treguar kujdes kur arritën në breg.

Një aspekt tjetër i Portulanëve është se elementë të ndryshëm dekorativë u shtuan në modelin që ofronte informacione gjeografike, politike, historike dhe shkencore. Për shembull, kishte disa raste kur mund të shihnit disa territore që nuk u hulumtuan. Hartografët e bënë këtë bazuar në bindjet dhe supozimet e tyre për të urtët e asaj kohe. Kjo do të thotë, mund të ketë toka që hynë brenda portulanos pa qenë e nevojshme të ekzistojnë.

Këto grafikë të Portulanit ishin dokumente me vlera të mëdha strategjike dhe ekonomike për shekuj me radhë. Mirë për piratët për të gjetur zona për të kontrolluar ose thesare të fshehura. Ato konsideroheshin objekte prestigjioze dhe më të vlerësuara për spektakolaritetin dhe estetikën e tyre sesa për vlerën e tyre hartografike. Siç pritej, ato nuk ishin 100% të sakta, kështu që vlera e tyre hartografike e moshës është mjaft e ulët kur krahasohet me hartat aktuale.

Llojet e portulanit

Shumëllojshmëri hartash portulanike

Ekzistojnë lloje të ndryshme të portulanit sipas origjinës së tyre gjeografike. Ata janë të ndarë në 3 grupe të mëdha sipas vendit ku janë bërë: ne kemi Portulansit Italian, Mallorcan dhe Portugez. Ne do t'i analizojmë ato një nga një dhe do t'i njohim të gjitha karakteristikat e tij.

Portulan Italian

Janë ato që janë bërë kryesisht në Genova, Venecia dhe Romë. Këto janë skemat më të vjetra të lundrimit që ruhen akoma në Bibliotekën Kombëtare të Parisit. Grafiku më i vjetër i navigimit quhet Grafik Pisan. Portulans të tjerë italianë që kanë qenë shumë të njohur janë Letra e Carignano (në ditët e sotme një nuk është gjetur, po mungon), si dhe portuanë të tjerë që u bënë nga gjenovezët Pietro Vesconte, Beccario, Francisco Pizigano, Canepa dhe vëllezërit Benincasa.

Portulans Majorcan

Këto Portulans shtuan disa risi të tilla si tabelat detare-gjeografike falë krijimit të hebreut majorkan Mendoni Abrahamin. Puna më e njohur e këtij hebreu ishte një hartë botërore e bërë në 1375. Ne duhet të marrim parasysh meritat e bërjes së një harte botërore në një kohë kur satelitët artificialë nuk ekzistonin dhe as nuk mund të hetohej me të njëjtën teknologji si ne sot .

Kjo hartë e botës u bë në 12 tavolina që u hapën njëra me tjetrën nga një rrotull. Dita e sotme është ruajtur në bibliotekën kombëtare në Paris. Timeshtë hera e parë që e gjithë sasia e informacionit që ekzistonte në kontinente, veçanërisht ajo aziatike, mund të kapet dhe se ajo arriti në Evropë falë eksploruesve të tillë si Marco Polo, Jordanus dhe të tjerë.

Portulanzët Portugezë

Këto grafikë portulanësh janë zhvilluar bazuar në ato Majorcan. Ato zgjatën një kohë të shkurtër pa u vjetëruar kur zbulimet e lundruesve spanjollë dhe portugezë kërkonin nevoja më të mëdha që këto Portulans të vjetër tashmë mund të mbulonin.

Në të njëjtën periudhë historike, grafikët e tjerë të Portulanit u zhvilluan gjithashtu brenda botës arabe. Këto letra në thelb përqendroheshin në Detin Mesdhe. Në njërën prej tyre, e cila u bë një nga më të famshmet, do të përfaqësohen disa territore amerikane që u zbuluan kohët e fundit në atë kohë. Po flasim për hartën e Piri Reis në 1513 (kujtojmë se Amerika u zbulua përmes Christopher Columbus në 1492). Në këtë portulan mund të gjeni edhe disa toka që nuk ishin hulumtuar ende, por që u përshkruan me një besnikëri të mahnitshme ndaj realitetit.

Dobia e këtyre hartave qëndron në dhënien e disa funksioneve në busull. Kur bëhet fjalë për të lundruar, është interesante të dimë Drejtimin në të cilin duhet të shkojmë, por edhe më e rëndësishme të dimë destinacionin. Ne mund të hedhim veten nga orientimi i busullës për të ditur se ku jemi ose çfarë drejtimi po shkojmë. Sidoqoftë, përdorimi i përbashkët i busullës dhe portulanit, është ajo që i bëri lundruesit të aftë të arrijnë destinacionet e propozuara.

Siç mund ta shihni, portulani ndihmoi shumë për të përmirësuar tregtinë në atë kohë. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth këtyre hartave hartografike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.