Pse janë përmbysur polet magnetike të Tokës?

Polet magnetike të tokës janë përmbysur shumë herë gjatë gjithë historisë

Planeti ynë Tokë nuk ka qenë gjithmonë si tani. Gjatë miliarda viteve që nga formimi i Tokës, ka pasur episode të akullnajave, zhdukjeve, ndryshimeve, ndryshimeve, cikleve, etj. Asnjëherë nuk është fikse dhe kaq e qëndrueshme.

Një nga gjërat që kanë ndryshuar dhe që nuk ka qenë e tillë gjatë gjithë jetës sonë është poli magnetik i Tokës. Rreth 41.000 vjet më parë, Toka kishte një polaritet të përmbysur, domethënë poli i veriut ishte jugu dhe anasjelltas. A doni të dini pse ndodh kjo dhe si e dinë shkencëtarët?

Anasjellë në polin magnetik të Tokës

Brenda tokës janë thelbi dhe manteli i tokës

Gjatë gjithë historisë së Tokës, zhvendosjet në polet magnetike kanë ndodhur në mënyrë të përsëritur, duke zgjatur qindra mijëra vjet. Për ta ditur këtë, shkencëtarët mbështeten në testet me minerale që i përgjigjen stimujve magnetikë. Kjo është, duke analizuar shtrirjen e mineraleve magnetike, është e mundur të dihet se çfarë orientimi kishin polet magnetike të Tokës miliona vjet më parë.

Por nuk është më e rëndësishme vetëm të tregojmë se polet magnetike të Tokës kanë ndryshuar gjatë gjithë historisë, por pse e kanë bërë këtë. Shkencëtarët kanë gjetur Llambat gjigande të lavës që kanë njolla shkëmbore që rriten periodikisht dhe bien thellë në planetin tonë. Veprimi i këtyre shkëmbinjve mund të shkaktojë ndryshime në polet e Tokës dhe të shkaktojë rrokullisjen e tyre. Për ta gjetur këtë, shkencëtarët i bazuan studimet e tyre në sinjale të lëna nga disa prej tërmeteve më shkatërrues në planet.

Pothuajse në buzë të bërthamës së Tokës ekziston një temperaturë prej 4000 ° C në mënyrë që shkëmbi i ngurtë të rrjedhë gradualisht për miliona vjet. Kjo rrymë konvekcioni në mantel bën që kontinentet të lëvizin dhe të ndryshojnë formën. Falë hekurit që formohet dhe mirëmbahet në bërthamën e Tokës, Toka ruan fushën e saj magnetike që na mbron nga rrezatimi diellor.

Mënyra e vetme që shkencëtarët të njohin këtë pjesë të Tokës është duke studiuar sinjalet sizmike të gjeneruara nga tërmetet. Me informacionin e shpejtësisë dhe intensitetit të valëve të tërmetit ata mund të dinë se çfarë kemi nën këmbët tona dhe çfarë përbërje ka.

A ka ndonjë model të ri të Tokës?

Materialet brenda Tokës veprojnë si një llambë lavë

Me këtë mënyrë të studimit të Tokës mund të dihet se ekzistojnë dy rajone të mëdha në pjesën e sipërme të bërthamës së tokës ku valët sizmike udhëtojnë më ngadalë. Këto rajone janë mjaft të rëndësishme për sa i përket si ndikojnë në tërë dinamikën e mantelit, përveç kondicionimit mënyra në të cilën bërthama ftohet.

Faleminderit tërmetet më të forta në dekadat e fundit ato që bëjnë të mundur studimin e këtyre valëve që udhëtojnë përmes kufirit midis bërthamës dhe mantelit të Tokës. Hulumtimi më i fundit në këto rajone të brendshme të Tokës tregon se pjesa e poshtme e bërthamës ka një dendësi më të lartë (pra pjesa e poshtme) dhe pjesa e sipërme një dendësi shumë më e ulët. Kjo sugjeron diçka mjaft të rëndësishme. Dhe është që materialet po rriten në sipërfaqe, domethënë ato po lëvizin lart.

Rajonet mund të jenë më pak të dendura thjesht sepse janë më të ngrohta. Ashtu si me masat e ajrit (më e nxehta ka tendencë të rritet), diçka e ngjashme ndodh brenda mantelit dhe bërthamës së Tokës. Sidoqoftë, është e mundur që përbërja kimike e pjesëve të mantelit të sillet si pika nga një llambë lava. Kjo do të thotë, së pari ata nxehen dhe me atë ngrihen. Sapo lart, duke mos pasur asnjë kontakt me bërthamën e Tokës, ajo fillon të ftohet dhe të bëhet më e dendur, kështu që ngadalë zbret përsëri në bërthamë.

Kjo sjellje e ngjashme me llambën e lavës do të ndryshonte mënyrën se si shkencëtarët shpjegojnë nxjerrjen e nxehtësisë nga sipërfaqja e bërthamës. Përveç kësaj, mund të shërbejë në mënyrë të përkryer për të shpjeguar pse, gjatë gjithë historisë së Tokës, polet magnetike janë përmbysur.

Burimi: https://theconversation.com/a-giant-lava-lamp-inside-the-earth-might-be-flipping-the-planets-magnetic-field-77535

Studimi i plotë: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0012821X15000345


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.