Pluhuri saharian

re pluhuri saharanë

El pluhuri saharian Ka shumë qytete pranë shkretëtirës së Saharasë. Ne e dimë se shpërthimet e erës mund të transportojnë grimcat e rërës dhe të përfundojnë duke u depozituar në vende të ndryshme. Ky pluhur mund të gjenerojë probleme të ndryshme në jetën e përditshme të njerëzve dhe mund të përfitojë disa ekosisteme natyrore.

Në këtë artikull do të shohim se nga përbëhet pluhuri i Saharasë, cilat janë karakteristikat e tij dhe si dëmton apo përfiton mjedisin dhe njerëzit.

Çfarë është pluhuri Saharan

rërë në makina

Janë grimca të pezulluara në atmosferë në shkretëtirën e Saharasë dhe transportohen nga erërat në rajone të tjera. Prania e tij në atmosferë mund të shkaktojë njëfarë turbullira në qiell dhe, në disa raste, zvogëlojnë ndjeshëm dukshmërinë. Përveç kësaj, perëndimet e diellit me qiell të verdhë ose të kuqërremtë në prani të pluhurit të varur janë gjithashtu të zakonshme.

Kur reshjet ndodhin në prani të pluhurit të varur, ne depozitojmë pluhur të lagësht në formën e shiut të baltës (ose shiut gjaku). Vendosja e thatë ndodh kur përqendrimet e grimcave janë të larta dhe grimcat bien në sipërfaqe nga graviteti.

Inkursionet saharane shpesh quhen smog ose thjesht pluhur ajror. Megjithatë, grimcat e tjera nga burime të ndryshme (fabrika, zjarre, etj.) mund të gjenerojnë mjegull (grimca shumë të vogla të ngurta në pezullim). Konkretisht, Pluhuri Saharan përbën një mjegull të tipit A ose mjegull natyrale.

Përbërja dhe transporti

pluhuri saharian

Pluhuri në Sahara Ai përbëhet nga përbërës të ndryshëm minerale që gjenden në sipërfaqen e rërës së shkretëtirës. Silikatet (muskoviti, kuarci, kaoliniti, etj.) dhe karbonatet (si kalciti ose dolomiti) janë në shumicë.

Në Spanjë, pluhuri i Saharasë gjendet më shpesh në Ishujt Kanarie. Kjo ndodh kur erërat lindore arrijnë të largojnë pluhurin nga shkretëtira, duke lënë qiell të vrenjtur dhe cilësi shumë të dobët të ajrit në ishuj, veçanërisht në ato më lindore. Ky fenomen është më i zakonshëm në dimër në arkipelag.

Sidoqoftë, lNdërhyrjet e pluhurit Saharanë janë gjithashtu më të shpeshta në Gadishullin Iberik, sidomos në gjysmën jugore dhe lindore të gadishullit. Këtu, ngjarjet ndodhën pranë një depresioni të thellë afër perëndimit, i cili frynte erëra jugore dhe bart pluhur nga Afrika e Veriut. Ato gjithashtu mund të ndodhin kur DANA është në pjesën veriore të kontinentit, dhe erërat që kanalizohen nga juglindja mund të lëshojnë gjithashtu shi me baltë.

Mjegulla e shkaktuar nga pluhuri i Saharasë zhduket ndërsa erërat dhe masat e ajrit ndryshojnë, duke e transferuar pluhurin në zona të tjera.

Si matet pluhuri i Saharasë?

mjegull

Të gjitha këto lloje të grimcave të vogla pezull bëjnë pjesë në grupet PM10 dhe PM2,5 (grimcat më pak se 10 mikron dhe 2,5 mikron në diametër, përkatësisht) dhe zakonisht përdoren për të përcaktuar cilësinë e ajrit. Prandaj, këto të dhëna përdoren për të kuptuar përqendrimin e pluhurit Saharanë në atmosferë.

Pluhuri i ajrit ka tendencë të përkeqësojë AQI, veçanërisht PM10. Në Spanjë, kufiri ditor i PM10, e dëmshme për shëndetin, është vendosur në 50 µg/m3. Në raste të tilla si ngjarja e Kalimës në mars 2022, u gjetën vlera deri në 1000 µg/m3 në zona të mëdha të gadishullit.

Nga ana tjetër, falë Qendrës së Parashikimit të Pluhurit në Barcelonë, e menaxhuar nga AEMET dhe Qendra Superkompjuterike e Barcelonës, janë të njohura parashikimet ditore të pluhurit të pezulluar në Evropë.

Përfitimet dhe dëmet

Efektet negative të pluhurit të ajrit në shkretëtirën e Saharasë janë të lidhura me përkeqësimin e cilësisë së ajrit. Kjo kryesisht ka efekte të drejtpërdrejta në shëndet, si probleme me frymëmarrjen dhe acarim të mukozave. Gjithashtu, përqendrimi intensiv mund ta bëjë të vështirë për disa njerëz që të marrin frymë dhe madje të zhvillojnë ankth.

Megjithatë, shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se ngjarjet e mjegullës që lidhen me pushtimin e pluhurit nga Sahara kanë gjithashtu një rreshtim argjendi. Përmbajtja e tij në kripëra minerale dhe metale shërben si pleh natyral për bujqësinë dhe peshkimin në zonat ku depozitohen këto grimca.

Kur ky fenomen shfaqet në përqendrime të larta, rekomandohet të dilni sa më pak jashtë dhe të mbani gjithmonë maskë për të shmangur thithjen e këtyre grimcave. Gjithashtu Rekomandohet të shmangni aktivitetin fizik në natyrë. Në hapësirat e brendshme, është e rëndësishme të mbani dritaret të mbyllura.

Mjegull dhe pluhur i Saharasë

Ky është një fenomen meteorologjik që ndodh në atmosferë dhe karakterizohet nga prania e grimcave shumë të vogla të ngurta në pezullim, por në sasi të mjaftueshme për t'i dhënë ajrit një pamje të errët. Po, është rërë që noton në ajër.

Si rezultat, vëzhgojmë mjedise me re dhe ngjyra të verdha ose portokalli. Këto grimca janë zakonisht pluhur dhe rërë, por gjithashtu mund të formojnë hirin dhe mjegullën e argjilës, me ç'rast grimcat janë shumë më të vogla në madhësi, në njësi mikron dhe dhjetëra mikronë. Duhet theksuar se thithja afatgjatë e këtyre substancave është e dëmshme për shëndetin.

Etimologjikisht gjejmë se në latinisht, kaligo y caliginis, janë fjalë që përkthehen si "tymi i zi", "re", "mjegull e errët dhe e zezë" ose "pluhur i dendur", kështu që qartë, mjegulla nuk është një fenomen i ri, Romakët tashmë i dhanë një fjalë.

Është e rëndësishme mos e ngatërroni smogun me mjegullën, të cilat gjithashtu mund të zvogëlojnë dukshmërinë, por bëjnë një ndryshim të madh për shkak të lagështisë. Ndryshe nga smogu, i cili përbëhet nga grimca të ngurta dhe të thata në ajër, mjegulla dhe mjegulla janë grimca uji në mjedis dhe ajri shumë i lagësht nuk ka efekte negative shëndetësore, ndryshe nga smogu.

Vendi më i zakonshëm për të gjetur mjegull në Spanjë janë Ishujt Kanarie, por jo sepse ndodh atje. Origjina e Calima janë shkretëtira të mëdha, si shkretëtira e Saharasë në Ishujt Kanarie.

Që kjo të ndodhë duhet të ketë dy faktorë klimatik: një stuhi pluhuri në shkretëtirë dhe erëra jugore ose lindore që tërheq stuhinë e pluhurit në Ishujt Kanarie ose në vetë gadishullin, siç ndodhi në mars 2022.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për pluhurat Saharan dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.