Konstelacioni i Peshores

plejadë librash

Edhe pse Konstelacioni i Peshores Ka një sistem yjor binar, nuk është më i përcaktuari në qiell. Dielli mund të vëzhgohet në hemisferën veriore nga janari deri në korrik dhe shfaqet nga 31 tetori deri më 23 nëntor. Edhe pse është i përbërë nga yje të zbehtë, ylli i tij më i ndritshëm, Zuben el-Schamali, njihet si Kthetrat e Veriut. Vëzhguesit amatorë mund ta kenë disi të vështirë të identifikojnë formën e saj me luspa në qiell, pasi kërkon shumë imagjinatë. Peshorja njihet edhe si shenja e zodiakut.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për plejadën e Peshores, karakteristikat e saj, mitologjinë dhe shumë më tepër.

tipare kryesore

yjësia libra

Konstelacioni Peshorja është një nga 88 yjësitë e njohura në qiellin e natës. Ndodhet në hemisferën jugore dhe është një nga yjësitë e zodiakut. Emri "Libra" vjen nga latinishtja dhe do të thotë "ekuilibër". Kjo plejadë përfaqëson peshoren që mban perëndesha Drejtësi, e cila në mitologjinë romake lidhet me perëndeshën greke Themis. Peshorja është një simbol i drejtësisë dhe ekuilibrit.

Konstelacioni i Peshores ndodhet midis yjësive të Virgjëreshës dhe Akrepit në zodiak. Është një nga yjësitë më të vogla dhe ndodhet në një rajon të pasur me yje të shndritshëm. Yjet më të shquar në Peshorja janë Zubenelgenubi (α Librae) dhe Zubeneschamali (β Peshorja). Këta dy yje Ato përfaqësojnë pllakat e peshores dhe janë mjaft të ndritshme dhe të lehta për t'u identifikuar në qiell.

Kjo plejadë është e njohur për mbajtjen e objekteve spektakolare qiellore si mjegullnajat ose grupimet yjore. Megjithatë, disa yje të dyfishtë dhe sisteme me shumë yje mund të vëzhgohen me teleskopë.

Është një nga yjësitë e zodiakut, i cili do të thotë që Dielli, Hëna dhe planetët shpesh kalojnë nëpër këtë rajon të qiellit gjatë lëvizjeve të tyre gjatë gjithë vitit. Është veçanërisht e rëndësishme për astrologjinë, ku i atribuohen karakteristikat që lidhen me drejtësinë, harmoninë dhe vendimmarrjen e ekuilibruar.

Për të vëzhguar Peshoren në qiellin e natës, është më e lehtë në pranverë në hemisferën veriore dhe në vjeshtë në hemisferën jugore. Është një plejadë interesante për vëzhguesit amatorë të qiellit me yje, pasi forma e saj në shkallë është e dallueshme dhe e lehtë për t'u identifikuar.

Yjet e yjësisë së Peshores

mitologjia e librave

Këto janë të gjithë yjet kryesore që i përkasin plejadës Peshore:

 • Zubenelgenubi (α Librae): I njohur gjithashtu si Alfa Librae, ky yll është më i ndrituri në Peshore dhe përfaqëson pllakën e poshtme të peshores. Është një yll binar, që do të thotë se në fakt përbëhet nga dy yje që rrotullohen rreth njëri-tjetrit. Të dy yjet janë të tipit spektral A0, gjë që i bën ata relativisht të nxehtë dhe me shkëlqim.
 • Zubeneschamali (β Peshorja): I njohur si Beta Librae, ky yll është i dyti më i ndritshëm në konstelacion dhe përfaqëson pllakën e sipërme të peshores. Ashtu si Zubenelgenubi, ai është një yll binar i përbërë nga dy yje të tipit spektral B8. Ata janë yje blu të ndezur.
 • Brachium (σ Librae): Brachium është një yll gjigant portokalli i tipit spektral K0, që e bën atë të dukshëm me sy të lirë. Ky yll është pjesë e një shoqate të trefishtë yjore në të cilën dy yje shoqërues rrotullohen rreth Brachium.
 • Gienah (ε1 Librae dhe ε2 Librae): Edhe pse teknikisht janë dy yje të veçantë, ε1 Librae dhe ε2 Peshorja janë yje shumë afër njëri-tjetrit dhe së bashku formojnë një yll binar. Të dy yjet janë gjigantë portokalli të tipit spektral K0.
 • δ Peshorja (Delta Librae): Delta Librae është një yll gjigant i verdhë i tipit spektral G7. Pavarësisht se nuk është aq i ndritshëm sa të mëparshmit, ai është ende një yll interesant në yjësinë.

Mitologji

Konstelacioni i Peshores ka një histori të pasur mitologjike që daton që nga Greqia dhe Roma e lashtë. Origjina e saj mitologjike është e lidhur ngushtë me perëndeshën e drejtësisë dhe ekuilibrit. Në mitologjinë romake, Peshorja përfaqëson peshoren e mbajtur nga perëndeshë Drejtësia, e njohur si "Justitia" në latinisht. Megjithatë, Imazhi i peshores si një simbol i drejtësisë dhe ekuilibrit daton që nga mitologjia greke, ku ai lidhet me perëndeshën Themis.

Sipas mitologjisë greke, Themis ishte një perëndeshë e lashtë Titanike, e bija e Uranit (Qielli) dhe Gaea (Toka). Themis konsiderohej personifikimi i ligjit dhe drejtësisë hyjnore, dhe gjithashtu shoqërohej me ekuilibrin kozmik. Ai mbante një peshore në të cilën peshonte veprimet njerëzore dhe përcaktoi drejtësinë në botë.

Konstelacioni Peshorja ndodhet pranë yjësisë së Virgjëreshës, e cila Ajo lidhet me perëndeshën e të korrave, Demeter, në mitologjinë greke. Ideja e ekuilibrit dhe drejtësisë në korrjen dhe shpërndarjen e burimeve në Tokë është e lidhur me peshoren e Peshores dhe mitologjinë e Themis. Për shkak të lidhjes së saj me drejtësinë dhe ekuilibrin, Peshorja është gjithashtu një nga yjësitë e zodiakut. Në astrologjinë perëndimore, Peshorja konsiderohet se ndikon në personalitetet e lindura nën këtë shenjë, duke ofruar karakteristika që lidhen me kërkimin e drejtësisë, marrjen e vendimeve të balancuara dhe harmoninë në marrëdhënie.

Historia e konstelacionit të Peshores

yjësitë gjatë natës

Historia është e lidhur me evolucionin e saj gjatë historisë dhe përfshirjen e saj në listën zyrtare të yjësive të njohura. Peshorja fillimisht nuk ishte përfshirë në listën e yjësive klasike të Ptolemeut, i cili përpiloi një listë me 48 yjësi në veprën e tij "Almagest" në shekullin II pas Krishtit. Rajoni në të cilin ndodhet Peshorja konsiderohej si pjesë e plejadës së Akrepit. Yjet aktualë të Peshores njiheshin si “pinçat” e Akrepit.

Përfshirja si një plejadë e pavarur ndodhi më vonë, në shekullin e 1603-të, falë ndikimit të astronomëve dhe hartografëve evropianë. Në veçanti, astronomi gjerman Johannes Bayer përfshiu Peshoren në atlasin e tij yjor "Uranometria" në XNUMX. Me këtë shtesë, Ajo u krijua zyrtarisht si një plejadë më vete në traditën perëndimore.

Gjatë gjithë historisë, imazhi i peshores në Peshore ka pësuar disa ndryshime në përfaqësimin e saj. Fillimisht, ajo u shoqërua me peshoret e mbajtura nga perëndeshat Themis ose Justitia. Megjithatë, në disa përshkrime të lashta, një akrep u shfaq duke mbajtur peshoren, duke reflektuar lidhjen e lashtë me Akrepin.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për plejadën e Peshores dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.