Plankton

Plankton

Lidhja në zinxhirin ushqimor detar fillon me qenie mikroskopike të njohura si plankton. Shtë fillimi i zinxhirit trofik i bazuar në organizma shumë të vegjël që kryejnë fotosintezën dhe shërbejnë si bazë ushqimore për shumë qenie të gjalla detare. Ky plankton ka një rëndësi të madhe për zhvillimin e ekosistemeve dhe jetës detare.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është plankton, sa i rëndësishëm është dhe karakteristikat kryesore të tij.

Çfarë është plankton

plankton mikroskopik

Plankton është një grup organizmash që notojnë përmes lëvizjeve të rrymave oqeanike. Fjala plankton do të thotë endacak ose endacak. Ky grup organizmash është shumë i shumtë, është i larmishëm dhe ka një habitat si për ujërat e ëmbla ashtu edhe për ujërat detare. Në disa vende ato mund të arrijnë përqendrime deri në triliona individë dhe do të rriten në detet që janë më të ftohtë. Në disa sisteme lentike si liqene, pellgje ose kontejnerë në të cilët ujërat pushojnë, ne gjithashtu mund të gjejmë plankton.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të planktonëve sipas dietës së tyre dhe llojeve të formës. Ne do të ndajmë midis tyre:

 • Fitoplankton: Isshtë një lloj plankton me natyrë bimore që ka një aktivitet shumë të ngjashëm me bimët pasi ato marrin energji dhe lëndë organike duke kryer fotosintezën. Isshtë i aftë të jetojë në shtresën fotike të ujit, domethënë në pjesën e detit ose ujit ku merr rrezet e diellit direkte. Mund të ekzistojë deri në thellësi prej rreth 200 metrash ku sasia e rrezeve të diellit po bëhet gjithnjë e më e ulët. Ky fitoplankton është i përbërë kryesisht nga cianobaktere, diatome dhe dinoflagelate.
 • Zooplankton: Isshtë një plankton kafshësh që ushqehet me fitoplankton dhe organizma të tjerë që ekzistojnë në të njëjtin grup. Përbëhet kryesisht nga krustace, kandil deti, larva peshku dhe organizma të tjerë më të vegjël. Këto organizma mund të diferencohen në varësi të kohës së jetës. Ka disa organizma që janë pjesë e planktonit gjatë gjithë jetës së tij dhe quhen holoplankton. Nga ana tjetër, ata që janë vetëm pjesë e zooplanktonit për një periudhë kohe në jetën e tyre (zakonisht kur është faza e larvave të tyre) njihen me emrin meroplankton.
 • Bakterioplankton: Thatshtë ai lloj planktoni i formuar nga bashkësitë e baktereve. Funksioni i tyre kryesor është zbërthimi i detritit dhe ato luajnë një rol të rëndësishëm në ciklet biogjeokimike të disa elementeve si karboni, azoti, oksigjeni dhe fosfori. Gëlltitet gjithashtu në zinxhirët trofikë.
 • Virioplankton: janë të gjitha ato viruse ujore. Ato kryesisht përbëhen nga viruse bakteriofage dhe disa alga eukariotike. Funksioni i tij kryesor është të rimineralizojë lëndët ushqyese në ciklet biogjeokimike dhe të formojë pjesë të zinxhirit trofik.

Karakteristikat e mikroorganizmave

plankton nën mikroskop

Shumica e organizmave në plankton kanë madhësi mikroskopike. Kjo e bën të pamundur shikimin me sy të lirë. Madhësia mesatare e këtyre organizmave varion midis 60 mikronë dhe mm. Llojet e ndryshme të planktonit që mund të ekzistojnë në një ujë janë si më poshtë:

 • Ultraplankton: ato kanë madhësi rreth 5 mikronë. Ata janë mikroorganizmat më të vegjël që përfshijnë baktere dhe flagellate të vogla. Flagellat janë ato organizma që kanë flagella.
 • Nanoplankton: Ato kanë madhësi afërsisht 5 deri në 60 mitra dhe përbëhen nga mikroalga njëqelizore siç janë diatomat e vogla dhe kokolitoforët.
 • Mikroplankton: Ata kanë një madhësi më të madhe që arrin midis 60 mikronë dhe 1 milimetër. Këtu gjejmë disa mikroalga njëqelizore, larva të molusqeve dhe copepodë.
 • Mesoplankton: kjo madhësi e organizmave dhe mund të shihet nga syri i njeriut. Ka madhësi midis 1 dhe 5 mm dhe përbëhet nga larvat e peshkut.
 • Makroplankton: është me madhësi midis 5 milimetra dhe 10 centimetra. Sargasso, kripërat dhe kandila deti vijnë këtu.
 • Megaloplankton: a janë ato organizma me madhësi më të madhe se 10 centimetra. Këtu kemi kandil deti.

Të gjithë organizmat e pranishëm në plankton kanë forma të ndryshme trupore dhe i përgjigjen nevojave të mjedisit në të cilin jetojnë. Një nga këto nevoja trupore është lulëzimi ose viskoziteti i ujit. Për ta, mjedisi detar është i trashë dhe bën që ata të duhet të kapërcejnë një rezistencë në mënyrë që të lëvizin në ujë.

Ka shumë strategji dhe përshtatje që kanë promovuar ujë lundrues për të rritur gjasat e mbijetesës. Rritni sipërfaqen e trupit, përfshini pikat e dhjamit në citoplazmë, forca të blinduara të derdhura, molts dhe struktura të tjera ato janë strategji dhe adaptime të ndryshme për të qenë në gjendje të mbijetojnë në mjedise të ndryshme detare dhe të ujërave të ëmbla. Ka organizma të tjerë

Se ata kanë një kapacitet të mirë noti dhe kjo është në sajë të flagelës dhe shtojcave të tjera të lokomotivës siç janë copepodet. Viskoziteti i ujit ndryshon me temperaturën. Megjithëse nuk e tregojmë veten me sy të lirë, organizmat mikroskopikë e vërejnë atë. Në zonat e ujit më të ngrohtë viskoziteti i ujit është më i ulët. Kjo ndikon në lulëzimin e individëve. Për këtë arsye, diatomat kanë zhvilluar ciklomorfozë, e cila është një aftësi për të zhvilluar forma të ndryshme të trupit si në verë ashtu edhe në dimër për t'iu përshtatur viskozitetit të ujit si funksion i temperaturës.

Rëndësia e planktonit

Gjithmonë thuhet se plankton është një element i rëndësishëm në çdo habitat detar. Rëndësia e tij qëndron në zinxhirin ushqimor. Bëhet fjalë për bashkësinë e organizmave ku krijohen rrjetet trofike midis prodhuesve, konsumatorëve dhe dekompozuesve. Fitoplanktoni është i aftë të shndërrojë energjinë diellore në energji të disponueshme për konsumatorët dhe dekompozuesit.

Fitoplanktonët konsumohen nga zooplankton dhe, nga ana tjetër, nga mishngrënës dhe omnivore. Këta janë grabitqarë të organizmave të tjerë dhe dekompozuesit përfitojnë nga karrota. Kështu lind i gjithë zinxhiri ushqimor në habitatet ujore. Duke qenë hallka e parë në të gjithë këtë zinxhir, plankton bëhet elementi më i rëndësishëm i të gjithë jetës detare.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth planktonit dhe rëndësisë së tij në ekosistemet detare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.