Planisfera qiellore

si të përdorim një planferë qiellore

Brenda grupit të instrumenteve që përdoren për të vëzhguar qiellin kemi planisfera qiellore. Njihet gjithashtu me emrin e rrafshit qiellor dhe nuk është asgjë më shumë se një mjet matematikor që shërben për të njohur qiellin mbi horizont. Përparësia që jep mbi instrumentet e tjera të vëzhgimit është se ju mund të vëzhgoni horizontin në çdo kohë dhe çdo dita e vitit. Paraardhësi i tij është astrolabe, dhe si kjo, planifikera qiellore është krijuar për një gjerësi gjeografike specifike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth planisferës qiellore, si përdoret dhe për çfarë shërben.

Cila është planisfera qiellore

konstelacioni i yjeve

Kur flasim për planisferën qiellore ose një lloj mjeti matematikor që shërben për të njohur qiellin në horizont. Avantazhi që siguron ndaj instrumenteve të tjerë për të vëzhguar qiellin është se ne mund ta shohim atë në çdo kohë dhe ditë të vitit. Ky instrument është krijuar për të vëzhguar qiellin nga një gjerësi gjeografike specifike. Në këtë rast, rrafshi i planetit është 37 gradë në veri dhe nuk do të jetë i përshtatshëm për një vendndodhje tjetër veriore me një qëndrim shumë të largët. Asgjë më shumë për të thënë se do të jetë e padobishme nëse përdoret në hemisferën jugore.

Shkalla e korrigjimit të saj është gradë mbi ose nën 37 gradë në veri. Kjo është, ajo mund të përdoret në mënyrë të përsosur në Andaluzi, Ceuta, Melilla dhe zona të tjera kufitare si dhe çdo qytet në botë me gjerësi të ngjashme gjeografike. Planisfera qiellore përbëhet nga dy disqe të sheshta dhe rrethore, qendrat e të cilave rrotullohen në të njëjtin aks. Baza e këtij instrumenti është diagrami i yjeve që tregon të gjithë yjësitë dhe yjet që mund të vëzhgohen në qiell. Ajo gjithashtu ju ofron deri në një devijim ose distancë këndore në polin qiellor verior. Kjo rënie mund të vërehet në mënyrë që të njihen interesat e planifikës.

Ka një seksion sferik në plan dhe gjithmonë supozon shtrembërime. Për planisferën qiellore, ne kemi zgjedhur projeksionin që ruan distancat këndore, megjithëse figurat drejtohen disi më anash. Disku tjetër nga i cili është formuar është i errët, përveç një dritareje të vogël transparente e cila është ajo që përfaqëson qiellin mbi horizont. Skaji i dritares është horizonti i qiellit dhe është vendi mund të gjejmë pikat kardinale. Pikat e veriut dhe të jugut janë të kundërta dhe ndajnë dritaren në dy gjysma të barabarta. Sidoqoftë, sistemi i projeksionit vendos pikat kardinale të lindjes dhe perëndimit si jo të barabarta.

Si funksionon planeti qiellor

shikimi me yje

Për të përdorur planisferën qiellore duhet të përdorim tabelën e sfondit të zi. Yjet më të ndritshëm në qiell që mund të shihen në këtë gjerësi gjeografike përfaqësohen në këtë tabelë. Disa nga emrat e yjeve janë paraqitur në një ngjyrë rozë, rruga e Qumështit Paraqitet në vjollcë, linjat e konstelacionit me të kuqe dhe emrat e yjeve në okër. Ngjyra të tjera që mund të dallojmë në tabelën e zezë të sfondit janë sistemi i koordinatave ekuatoriale që shprehet në një ngjyrë blu të errët, Ekuatori qiellor në një ngjyrë qiellore dhe ekliptika në një ngjyrë të verdhë. Ekliptika është shtegu i diellit midis yjeve.

Shumë njerëz pyesin pse planifikuara funksionon vetëm në rreth 37 gradë gjerësi gjeografike. Kjo është për shkak të kjo gjerësi është mesatarja e qyteteve andaluziane dhe meqenëse jo të gjitha planet-sferat mendojnë nga gjerësitë tona gjeografike, kjo planferë më e adaptuar është zhvilluar. Shtë krijuar në Andaluzi dhe prandaj kjo gjerësi.

Si është bërë kjo

planisfera qiellore

Ju mund të bëni një planferë qiellore në një mënyrë të thjeshtë. Nuk është asgjë më shumë se një prerje dhe gjëja më e rëndësishme është ta shtypni atë me një cilësi të caktuar dhe të keni një aftësi të mirë në prerjen e letrave me gërshërë. Ne mund të shtypim tabelën e yjeve në një fletë me madhësi normale. Këshillohet të bëhet në karton të bardhë ose letër fotografike në mënyrë që të ketë një cilësi më të lartë në përdorimin e tij. Pastaj, ne do të shtypim anët e përparme dhe të pasme, por me një karton me ngjyra të lehta. Pastaj mund të presim skajet e imazheve në disa pjesë. Këtu do të përfshijmë dritaren e fytyrës së përparme që do të na drejtojë drejt qiellit.

Tjetra, ne palosim skedat gri në fytyrën e përparme dhe ne do të hyjmë në ngjitës përmes zonës gri. Ne do të ngjisim pjesët e përparme dhe të pasme dhe do t'i lëmë fytyrat e shtypura drejt pjesës së jashtme. Pasi të kemi mbaruar të gjitha këto hapa, do të shohim se kemi një lloj zarfi. Më lart është e zbrazët dhe në të Ne do të prezantojmë letrën sferike të prerë me anën e shtypur që shikon nga dritarja.

Pasi të kemi mbaruar përgatitjen e prodhimit të planisferës sonë qiellore, ne thjesht duhet të mësojmë ta përdorim atë me kalimin e kohës. Në fillim mund të na kushtojë më shumë, por më pas mësohemi më lehtë.

Si përdoret

Meqenëse ne kemi treguar se si të krijoni planferencën tuaj qiellore, ne do t'ju tregojmë se si duhet ta përdorni atë. Në buzë të tabelës së yjeve që duam të shtypura do të vendosim ditët dhe muajt e vitit. Në gjysmërrethin e fytyrës së përparme janë orët nga 18 orë pasdite deri në 06 orë në mëngjes. Zonat janë orë lokale dhe jo orë zyrtare. Kjo do të thotë që koha mesatare diellore e secilit lokalitet varet nga koordinatat gjeografike ku jemi. Ne mund të heqim përafërsisht dy orë nga koha zyrtare nëse jemi në kohën e verës dhe një orë nëse jemi në kohën e dimrit.

Nëse jeni në një vend tjetër, por me një gjerësi gjeografike të ngjashme, do të duhet të dini vetëm ndryshimin midis orëve zyrtare dhe orës lokale. Në këtë mënyrë, ju mund të përdorni të njëjtën planferencë qiellore. Tjetra, duhet të shikoni në veri dhe duhet të mbani mend se ylli i shtyllës është i vendosur në qendër të tabelës së yjeve. Rrotulloni të gjithë planisferën në mënyrë që veriu i dritares të përkojë me horizontin verior. Dritaret duhet të jenë gjithmonë mbi horizont pasi përfaqësojnë qiellin dhe askush nga yjet që shikon tokën. Ju duhet të kërkoni ngjashmëri midis yjeve më të ndritshëm në qiell me ato që shkëlqejnë në tabelën e një pozicioni të ngjashëm. Kështu mund të identifikoni, pak nga pak, yjet dhe yjeve të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj se çfarë është planifikera qiellore dhe si përdoret.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.