Planetët e gaztë

gjigandët e gazit

Ne e dimë se Sistem diellor Ai përbëhet nga lloje të ndryshme të planetëve, karakteristikat dhe përbërja e të cilëve janë të ndryshme. Nuk janë planetët e gaztë të cilët njihen si gjigandë të gazit dhe nuk është asgjë më shumë se një planet i madh që është i përbërë kryesisht nga gazra të tilla si hidrogjen dhe helium por ka një bërthamë shkëmbore relativisht të vogël. Ndryshe nga planetët e tjerë shkëmborë që janë tërësisht të përbërë nga shkëmbinj dhe me një atmosferë të gaztë, këtu mbizotërojnë një sasi më e madhe e gazrave.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, ndryshimet dhe kuriozitetet e planetëve të gaztë.

Cilat janë planetët e gaztë

planetët e gaztë

Në shikim të parë dhe nga emri, mund të duket se po flasim për topa ose gaz. Thjesht po flasim për një planet, bërthama e të cilit është shkëmbor, por pjesa tjetër e planetit është gaz. Këto gazra zakonisht janë kryesisht hidrogjen dhe helium. Ndër planetët e gaztë që përbëjnë sistemin diellor që kemi Jupiter, Saturni, Uran y Neptun. Këta 4 planetë gjigandë të gazit quhen gjithashtu planetë Jovian ose planetë të jashtëm. Ata janë ata planetë që ndodhen në pjesën e jashtme të sistemit tonë diellor përtej orbitave të Marsit dhe rripit të asteroideve.

Mientras que Jupiteri dhe Saturni janë planetët më të mëdhenj të gaztë, Urani dhe Neptuni kanë një përbërje disi të ndryshme me karakteristika të veçanta. Kur flasim për planetët e gaztë shohim se ata janë kryesisht të përbërë nga hidrogjen dhe për këtë arsye, që është një reflektim i përbërjes së mjegullnajës diellore origjinale.

Cilat janë ato?

planetët e gaztë të sistemit diellor

Ne do të rendisim cilët janë planetët kryesorë të gaztë të sistemit tonë diellor:

 • Jupiteri: është planeti më i madh në të gjithë sistemin diellor. Isshtë një nga arsyet pse njihet me emrin e planetëve gjigandë. Përbërja e tij kryesore është hidrogjeni dhe heliumi që rrethon një bërthamë të dendur shkëmbinjsh dhe akulli. Duke qenë kaq i madh, ajo ka një fushë të madhe magnetike dhe është e dukshme me sy të lirë. Nga toka mund të shohim atë që duket si një yll shumë më i ndritshëm me një ngjyrë të kuqërremtë dhe ky është Jupiteri. Një nga karakteristikat e tyre kryesore është njolla e kuqe që ata kanë për shkak të presioneve të mëdha të atmosferës dhe reve të larta.
 • Saturni: tipari kryesor i Saturnit janë unazat e tij të mëdha. Ka 53 hënë të njohur dhe përbëhet kryesisht nga hidrogjen dhe helium. E njëjta gjë ndodh si me planetin e mëparshëm, të gjitha këto gazra rrethojnë një bërthamë të dendur shkëmbore përbërja e së cilës është e ngjashme.
 • Urani: është i vetmi planet i anuar në anën e tij. Theshtë ai që rrotullohet prapa në raport me secilin planet. Atmosfera e saj përveç hidrogjenit dhe heliumit përbëhet nga metani. Ajo e përfundon orbitën e saj në 84 vjet Tokë dhe ka 5 satelitë kryesorë.
 • Neptuni: përbërja e atmosferës së saj është e ngjashme me atë të Uranit. Ajo ka 13 hënë të konfirmuar deri më sot dhe u zbulua nga disa njerëz në 1846. Orbita e saj është shumë më e ngadaltë pasi është pothuajse rrethore dhe duhen rreth 164 vjet Tokë për të shkuar rreth diellit. Periudha e rrotullimit të tyre është rreth 18 orë. Ai gjithashtu ka një strukturë shumë të ngjashme me Uranin.

Kur bëhet fjalë për klasifikimin e këtyre planetëve të gaztë, duhet përmendur se, për shkak të ndryshimit që këta planetë kanë në strukturën dhe përbërjen e tyre, ata gjithashtu ndryshojnë midis tyre. Jupiteri dhe Saturni klasifikohen si gjigandë të gazit, ndërsa Urani dhe Neptuni janë gjigandë të akullit. Për shkak të distancës nga dielli që ata zënë në sistemin diellor, ata kanë bërthamat e përbëra nga shkëmb dhe akull.

Karakteristikat e planetëve të gaztë

urani dhe neptuni

Le të shohim tani cilat janë karakteristikat kryesore që përcaktojnë këto planet të gaztë:

 • Ata nuk kanë një sipërfaqe të përcaktuar mirë. Meqenëse bërthama është e vetmja gjë shkëmbore dhe pjesa tjetër është ajo nuk ka një sipërfaqe të përcaktuar plotësisht.
 • Ato përbëhen nga një masë e madhe gazi ku kryesisht ka hidrogjen dhe helium.
 • Kur shkencëtarët u referohen diametrave, sipërfaqeve, vëllimeve dhe dendësisë së këtyre planetëve, ato bëhen në lidhje me guaskën e jashtme që shihet nga jashtë.
 • Atmosferat janë shumë të dendura dhe kjo është arsyeja pse gazrat vazhdojnë në atë planet dhe nuk përhapen në pjesën tjetër të universit.
 • Të gjithë Ata kanë një numër të madh të satelitëve dhe sistemeve unazore.
 • Njihet me emrin e planetëve Jovian pasi ato kanë një madhësi dhe karakteristika të ngjashme me Jupiterin.
 • Dendësia e tij është e ulët dhe bërthama e saj është shumë shkëmbore. Duhet të merret parasysh se meqenëse përbërja e tij është kryesisht gazra, ajo ka një dendësi shumë të ulët. Bërthama, nga ana tjetër, është më e dendur.
 • Kur merrni krasitjen sasia e dritës ka një temperaturë mjaft të ulët. Planeti më i ftohtë është Neptuni.
 • Ata rrotullohen shpejt me një rotacion mesatar prej 10 orësh. Sidoqoftë, lëvizja e tij përkthyese rreth diellit është shumë më e ngadaltë.
 • Fushat e saj magnetike dhe gravitacionale janë mjaft të fuqishme dhe kjo është arsyeja pse ata mund të mbajnë masat e gazrave.
 • Atmosferat dhe modelet e motit janë mjaft të ngjashme midis të gjithëve.

Dallimet nga planetët shkëmbor

Ndër ndryshimet kryesore që shohim në lidhje me planetët shkëmbor është se planetët e gaztë përbëhen kryesisht nga hidrogjen, helium dhe metan. Kjo është, ato janë të përbëra kryesisht nga gazra, ndërsa planetët e tjerë të shkëmbinjve. Planetët shkëmbor kanë kryesisht një sipërfaqe të fortë dhe përbëhen nga shkëmbinj.

Një tjetër ndryshim i madh është se sipërfaqja e planetëve shkëmbor është e përcaktuar mirë. Planetët shkëmbor kanë atmosferë dytësore që kanë lindur nga proceset e brendshme gjeologjike, ndërsa planetët shkëmbor Planetët e gaztë kanë atmosferë primare që janë kapur direkt nga mjegullnaja diellore origjinale. Këta planetë janë duke u studiuar në detaje më të mëdha duke pasur parasysh teknologjinë njerëzore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth planetëve të gaztë dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.