Planetë shkëmbor

planetët shkëmbor të sistemit diellor

Ne e dimë se ekzistojnë dy lloje të planetëve në sistemin diellor. Nga njëra anë, ne kemi planetët e gaztë të cilat përbëhen nga një bërthamë shkëmbore dhe një atmosferë e madhe e përbërë nga gazi. Nga ana tjetër, ne kemi planetë shkëmborë. Sot do të flasim për këto lloje planetësh dhe klasifikimin e tyre. Ka shumë mënyra për të klasifikuar planetët, por ne do të përqendrohemi në këtë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe klasifikimin e planetëve shkëmbor.

Karakteristikat e planetëve shkëmbor

sipërfaqja e marsit

Të gjithë këta planet rrotullohen rreth diellit dhe ka 4. Ata gjithashtu janë emëruar pas planetëve tokësorë ose telurikë të sistemit diellor. Këto 4 planetë janë si më poshtë: Merkuri, Venusi, Toka dhe Marsi, përkatësisht, në rendin sipas afërsisë së tyre me Diellin. Ata quhen gjithashtu planetë të brendshëm sepse janë brenda rripit të asteroideve. Kjo është një vijë ndarëse që ndan planetët shkëmbor nga ato të gaztë. Essentialshtë thelbësore të dihet se cilat karakteristika e bëjnë një planet të ketë një përbërje shkëmbore. Përgjigja është se ato formohen kryesisht nga silikatet.

Silikatet janë mineralet më të bollshme që ekzistojnë dhe kanë një rëndësi të madhe gjeologjike. Kjo sepse ato janë petrogjenike, që do të thotë se janë mineralet e ngarkuara për formimin e shkëmbinjve. Vlen të përmendet se shkëmbi dhe minerali nuk janë të njëjtat. Mënyra kryesore për të dalluar planetët shkëmbor nga ato të gaztë është në sipërfaqen e tyre. Krejt ndryshe nga planetët e gaztë, ata shkëmbor kanë një sipërfaqe kryesisht të fortë. I vetmi planet që gjendet në planetët shkëmbor dhe ka një sipërfaqe të lëngshme një pjesë e planetit tonë.

E rëndësishmja, ata ndajnë një strukturë të përbashkët nën sipërfaqe. Të gjithë kanë një bërthamë metalike që është bërë kryesisht prej hekuri. Ata gjithashtu kanë një seri shtresash të përbëra nga silikate që rrethojnë bërthamën e brendshme. Të gjithë kanë diçka të përbashkët dhe është një sipërfaqe kompakte shkëmbore dhe është arsyeja pse të gjithë këta planet thuhet se kanë një sipërfaqe tokësore.

Të gjithë ata kanë një përzgjedhje shumë të lartë të lëndës që do të thotë se krijon produkte të tilla si uraniumi, toriumi dhe kaliumi. Ata gjithashtu kanë bërthama të paqëndrueshme që shkaktojnë fenomene të tilla si ndarja radioaktive. Preciselyshtë pikërisht kjo veprimtari që gjeneron vullkanizëm dhe procese të rëndësishme tektonike. Të gjithë planetët shkëmbor kanë tektonikë pllaka të ngjashme me planetin Tokë.

Planetët shkëmbor të sistemit diellor

planetë shkëmborë

Ne do të rendisim se cilët janë planetët shkëmbor të sistemit diellor dhe karakteristikat e tyre kryesore. Urdhri do të bazohet në afërsinë me diellin.

Merkur

Theshtë planeti që orbiton më afër diellit. Përveç kësaj, është më i vogli në të gjithë sistemin diellor. Ka përmasa më të mëdha se hëna por nuk mund ta kuptojmë si do të ishte të jetoje këtu. E gjithë sipërfaqja është shkëmbore. Nëse do të jetonim atje, mund të shikonim nga qielli dhe të shikonim se gjithçka është ndryshe. Para së gjithash është dielli do të na shfaqej me madhësi dy herë e gjysmë. Edhe pse dielli është më afër Merkurit, qielli do të ishte gjithnjë i zi pasi nuk ka një atmosferë që shërben për të shpërndarë dritën siç ndodh në Tokë.

Një fakt kurioz për këtë planet është se ai rrotullohej shumë ngadalë në boshtin e tij pavarësisht se ishte më i vogël. Dhe duhen 58 ditë e gjysmë që të kthehet në boshtin e saj. Ai e bënte atë më shpejt, por ndikimi i vazhdueshëm i afërsisë së diellit e ka ngadalësuar atë. Nuk ka satelitë.

Venus

planeti venus

Planetshtë planeti i dytë më i afërt me diellin në sistemin diellor. Ka karakteristika të ngjashme me Tokën sepse ka një masë, dendësi dhe vëllim të ngjashëm. Një nga gjërat që na diferencon është se e para nuk ka oqean. Ka një atmosferë të dendur që shkakton një efekt të lartë serrë që ngre temperaturat mesatare në 480 gradë. Kjo e bën jetën pasi e dimë që nuk mund të zhvillohet. Duhet të theksohet se ky planet rrotullohet shumë ngadalë në boshtin e tij. Dita në Venus zgjat më shumë se një vit.

Një fakt tjetër kurioz është se, kur rrotullohet, e bën atë në drejtim të kundërt nga pjesa tjetër e planetëve. Për këtë arsye, në Venus dielli lind në perëndim dhe perëndon në lindje.

Tokë

Planetshtë planeti ynë dhe është i treti më i afërt me diellin. Isshtë e vetmja e njohur deri në ditët e sotme që është e banuar. Vendndodhja e tij specifike është ajo që na ndihmon të kemi kushte ideale për të krijuar jetë. Kjo zonë njihet si ekosferë dhe Isshtë hapësira që rrethon diellin që plotëson të gjitha kushtet e përshtatshme për të ekzistuar jeta.

Siç e dimë, planeti ynë përbëhet nga shtresa të ndryshme të gazrave që përbëjnë atmosferën. Këto gazra mund të filtrojnë rrezet e diellit dhe të parandalojnë që sipërfaqja të nxehet shumë gjatë ditës ose të bëhet shumë e ftohtë gjatë natës. Ai gjithashtu mund të shpërndajë dritë dhe të thithë nxehtësinë, duke krijuar një efekt serë mjaftueshëm sa për të ruajtur temperaturat e qëndrueshme. Një gjë për të shënuar në lidhje me planetin tonë është se 7 në 10 pjesë përbëhen nga uji. Në realitet, janë detet dhe oqeanet që gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e temperaturës së mjedisit. Falë ciklit të ujit, jeta krijohet.

Mars

Planetshtë planeti i fundit më i largët brenda planetëve shkëmbor. Njihet si planeti i kuq për tonin e tij. Ka një atmosferë shumë të hollë dhe përbëhet kryesisht nga dioksid karboni. Ky dioksid karboni ngrin në mënyrë alternative në secilin prej poleve. Gjithashtu ka ujë por vetëm 0.03%. Kjo e bën atë një mijë herë më pak se sasia e ujit në Tokë.

Studime të ndryshme tregojnë se ky planet kishte një atmosferë më kompakte me re dhe reshje që formonin lumenj. E gjithë kjo nxirret duke pasur parasysh se në sipërfaqen e saj ka brazda, ishuj dhe brigje. Duke pasur ndryshime të mëdha në temperaturë, shkakton erëra shumë të forta. Erozioni i tokës ndihmon në formimin e stuhive të pluhurit dhe rërës po e degradon gjithnjë e më shumë sipërfaqen e planetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth planetëve shkëmbor dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.