Pjesë të një akullnaje

pjesët e një akullnaje terminal

Akullnajat janë masa të mëdha të akullit të filmit që janë formuar si rezultat i akumulimit, ngjeshjes dhe kontrollit të borës me kalimin e viteve. Këto masa akulli janë rikristalizuar dhe mund të rrjedhin tatëpjetë, duke ndërtuar një reliev të njohur si një luginë akullnajore. Ata janë të aftë të ndërtojnë çarje, ka pasur disa formacione që i kanë lënë vendin lindjes së baseneve ujore si lumenjtë, liqenet dhe lagunat. Sot ne do të përqendrohemi në studimin e ndryshme pjesët e një akullnaje.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë pjesët e një akullnaje dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore.

Formimi i akullnajave

Vlerësohet se 10% e sipërfaqes së tokës është e mbuluar nga akullnajat. Këto ekosisteme janë të rëndësishme që nga viti 75% e ujit të freskët në botë ruhet. Për më tepër, këta akullnajë luajnë një rol themelor në evolucionin e ndryshimit të klimës në të gjithë botën. Procesi që çon në formimin e një akullnaje njihet si akullnajë. Ky proces konsiston në grumbullimin dhe qëndrueshmërinë e borës vazhdimisht. Kjo borë bie në një zonë të caktuar gjatë një periudhe relativisht të shkurtër të kohës gjeologjike. Klima e kësaj zone duhet të jetë në gjendje të kontribuojë në këtë proces.

Nëse temperaturat vjetore janë më sezonale, akullnaja nuk do të mund të formohet si e tillë. Kjo sepse temperaturat e stinëve të ngrohta bëjnë që dëbora të shkrihet. Klima mbizotëruese duhet të ketë temperatura të ulëta që parandalojnë shkrirjen e përmbajtjes në kohë kur ka një rritje të temperaturave. Rritja e akullnajave gjenerohet nga duke shtuar borën me sezonin e reshjeve të borës. Ka edhe raste të ndryshme kur kremrat ndodhin shumë më shpesh. Prandaj, mund të thuhet se bora po evoluon drejt pikës së ngrirjes. Isshtë këtu ku modifikohet dhe kristalizohet struktura e saj duke marrë densitet më të lartë si pasojë e saj.

Akullnajat mbajnë një ekuilibër të formimit dhe humbjes së masës. Mënyra në të cilën ata duhet të humbin më shumë nga kjo shkrirje e ujit në akull, lartësimi dhe copëtimi i ajsbergëve. Këto masa akulli të kompresuara janë në shkëmbim të vazhdueshëm dhe të përhershëm të masës me pjesët e tjera të ciklit hidrologjik. Pjesa më e ulët e akullnajës është në kontakt të vazhdueshëm me sipërfaqen e tokës dhe bën që akullnaja të lëvizë. Bilanci midis fitimeve dhe humbjeve në masë të një akullnaje njihet si bilanci i masës. Nëse bilanci i masës ka një rezultat pozitiv, ky akullnajë do të rritet në madhësi. Përkundrazi, nëse ka një bilanc negativ do të tentojë shkoni duke u copëtuar me një shpejtësi në rritje derisa të zhdukeni.

Pjesë të një akullnaje

pjesët e një akullnaje

Ne do të analizojmë një nga një cilat janë pjesët kryesore të një akullnaje.

Zona e akumulimit

Ato njihen gjithashtu me emrin cirque akullnajore dhe është depresioni që ndodh me efektin e erozionit akullnajor. Ky erozion akullnajor ndodh në muret e maleve dhe bëhet burimi i luginave. Në të gjithë këtë zonë mbizotëron akumulimi i borës që bie nga reshjet. Kjo dëborë gradualisht do të shndërrohet në akull dhe do të gjenerojë procesi i ushqimit të akullnajave në pikën e tij më të lartë.

Zona e ablacionit

Përkundrazi që ndodh me ariun e akumulimit, kjo është zona në të cilën ndodh humbja e akullit dhe borës. Kryesisht forma ngrihet nga veprimi ose shkrirja. Në këtë zonë të akullnajës bilanci i masës është negativ. Kjo do të thotë që shkalla e humbjes së akullit është më e madhe se ajo e akumulimit të tij. Akulli tenton të humbasë në shkrirja dhe lartësimi si dhe nga shkëputja e masave të mëdha. Kjo shkëputje ndodh kryesisht si pasojë e zbritjes së akullnajës në nivelet e niveleve të brendshme. Kjo lëvizje drejt lartësive më të ulta shkakton mbulimin e një morine drejt sipërfaqes ku do të vendoset akullnaja e ngordhur.

Gjuha akullnajore

Gjuha akullnajore është zona që përbëhet nga një masë akulli që shkon drejt greminës për shkak të efektit të gravitetit. Si pasojë, kjo gjeneron tërheqjen masive të shkëmbinjve që krijon formimin e depozitave që njihen me emrin e morinave. Në këtë zonë ka një sasi të madhe të erozionit dhe formimit të një relievi tipik për akullnajat.

Moranet akullnajore

llojet e akullnajave

Isshtë një pjesë tjetër e një akullnaje që është mjaft interesante për tu studiuar. Njihet si vargmale që kanë një material akullnajor që nuk është i shtresëzuar. Ato kryesisht përbëhen nga deri. Këto deri nuk janë asgjë më shumë sesa mbetje të sedimenteve që kanë rënë përmes erozionit që shkakton akullnaja ndërsa lëviz nëpër terren. Ekzistojnë lloje të ndryshme të morinave akullnajore sipas disa karakteristikave. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Morina terminale: Isshtë një lloj morine që përbëhet nga një material i përbërë nga fragmente shkëmbi. Këto fragmente shkëmbi janë hequr paraprakisht dhe janë depozituar në fund të akullnajës. Akulli mbetet vazhdimisht i palëvizshëm ndërsa depozitat e shkëmbinjve janë zhvendosur. Këtu formohet morina terminale. Formimi i kësaj morine është i lidhur me shkrirjen dhe avullimin e akullit. Këto procese ndodhin në fund të akullnajës me shpejtësi të ngjashme me përparimin e akullnajës në zonën e tij të ushqimit.
 • Morina e poshtme: është një pjesë tjetër e një akullnaje të përbërë nga sedimente shkëmbore. Këto depozitohen ndërsa akulli mbetet i palëvizshëm. Bëhet tërheqja e akullnajës, efekti i kapërcimit të ablacionit drejt akumulimit. Kjo është, nëse humbni më shumë akull sesa grumbullohet. Kjo bën që procesi i sedimentimit të rripit të furnizuesit të shihet njëkohësisht. Ky brez është përgjegjës për largimin e një depozite të sedimenteve akullnajore në formën e fushave të valëzuara.
 • Morina anësore: është ai që prodhohet nga rrëshqitja e akullnajës. Ato zakonisht janë të vendosura në luginat malore dhe lëvizja e tyre e ngurtë në masë lind në muret e luginës ku ajo është e kufizuar. Kjo lëvizje bën që mbeturinat të ruhen në anët.
 • Morina qendrore: është një nga pjesët e një akullnaje që gjendet vetëm në akullnajat alpine. Formimi i tij është efekti i bashkimit midis 2 akullnajave që formojnë një rrymë të vetme akulli.
 • Moral ablacioni: Ato janë ato që janë vendosur në shtratin e akullnajave dhe janë të përbëra nga materiale të sektorit gjenial.

Pjesët e një akullnaje: terminali

Isshtë zona përfundimtare e një akullnaje dhe përbëhet nga skaji i poshtëm i tij. Këtu ablacioni mbizotëron mbi akumulimin dhe këtu mbaron akullnaja.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth pjesëve të një akullnaje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.