Pjesë të Rrugës së Qumështit

galaktikë spirale

Galaktika që përfshin sistemin tonë diellor, e njohur si Rruga e Qumështit, është një përzierje kolosale e yjeve, planetëve dhe reve gazi. Ajo ka një formë si një shufër spirale dhe ka një diametër mesatar prej rreth 200.000 vite dritë. E vendosur në thelbin e saj është një vrimë e zezë supermasive, e cila ushtron një tërheqje të fuqishme gravitacionale që i mban grupimet e yjeve në një orbitë të qëndrueshme. Ka të ndryshme pjesë të Rrugës së Qumështit që janë interesante të dihen.

Prandaj, në këtë artikull do të përqendrohemi t'ju shpjegojmë se cilat janë pjesët e Rrugës së Qumështit, karakteristikat e saj dhe shumë më tepër.

Galaktika jonë

pjesë të Rrugës së Qumështit

Në një natë me një qiell të pastër, është e mundur të vëzhgosh Rrugën e Qumështit vetëm me sy të lirë. Duket si një dritë e bardhë e butë dhe e paqartë që duket se mbështjell sferën qiellore. Arsyeja për këtë është se sistemi ynë diellor ndodhet në një rajon të largët, afërsisht 25.766 vite dritë nga qendra e galaktikës, në një nga krahët e saj spirale. Duhen rreth 225 milionë vjet Tokë që Dielli të rrotullohet plotësisht rreth qendrës galaktike.

Ndërsa Dielli është padyshim një yll i rëndësishëm, ai është vetëm një nga shumë në Rrugën e Qumështit, e cila përmban qindra miliarda yje. Këta yje gjenden kryesisht të shpërndara ose të vetme ose në çifte, por ka edhe grupime yjesh, të njohura si grupime globulare, që vlen të përmenden. Këto grupime mund të jenë të mbyllura dhe kompakte, ose të hapura dhe më të shpërndara, dhe Disa madje mund të tejkalojnë madhësinë e Diellit deri në 50 herë.

Rruga e Qumështit, në tërësi, përmban shumë enigma që ende i hutojnë astronomët dhe astrofizikanët. Madhësia e tij e madhe dhe një shtresë e trashë pluhuri hapësinor që bllokon vëzhgimin e drejtpërdrejtë të qendrës galaktike kontribuojnë në mister. Si rezultat, mënyra e vetme për ta studiuar atë është përmes përdorimit të teleskopëve me valë radio dhe teleskopëve infra të kuqe.

tipare kryesore

të gjitha pjesët e Rrugës së Qumështit

Struktura e Rrugës së Qumështit i ngjan një spiraleje të rrafshuar që shtrihet në një distancë prej rreth 200.000 vite dritë, por është vetëm rreth një mijë vjet dritë larg. Megjithatë, studimet e fundit kanë treguar se kjo formë spirale nuk është uniforme dhe përkundrazi i nënshtrohet deformimit dhe përdredhjes gradual ndërsa përparon nga qendra e galaktikës.

Galaktika përbëhet nga një numër marramendës yjesh, me vlerësime që variojnë nga 100 deri në 400 miliardë. Mosha e këtyre yjeve është gjithashtu një arritje e dukshme, si më të vjetrit arrijnë një moshë rreth 13 miliardë vjet, vetëm 600 mijë vjet më i ri se pjesa tjetër e galaktikës.

Shkencëtarët kanë parashikuar se brenda rreth 4 miliardë viteve, Rruga e Qumështit dhe fqinji i saj më i afërt, Galaktika Andromeda, do të bashkohen për të formuar një galaktikë kolosale.

Struktura e Rrugës së Qumështit është një sistem kompleks. Ai përbëhet nga një rajon qendror në formë shufre, i cili është i rrethuar nga një model krahu spirale. Vetë shiriti është afërsisht 27.000 vite dritë i gjatë dhe përbëhet nga një përqendrim i dendur yjesh dhe gazi. Krahët spirale, nga ana tjetër, janë të gjera dhe shtrihen nga rajoni qendror, që rrethojnë galaktikën. Këto krahë strehojnë shumë yje të rinj, të shndritshëm dhe janë të shënuara nga zona gazi dhe pluhuri ku formohen yje të rinj dhe sisteme planetare.

Pjesë të Rrugës së Qumështit

vendndodhjen e galaktikës sonë

Ndër galaktikat e njohura, Rruga e Qumështit ka një strukturë mjaft tipike, ku shumica e tyre kanë një formë spirale. Komponentët e ndryshëm që përbëjnë Rrugën e Qumështit mund të klasifikohen në gjashtë seksione të ndryshme, të cilat janë:

 • Në qendër të galaktikës është bërthama galaktike, e cila Është në thelb zemra e Rrugës së Qumështit. Bërthama është e përbërë nga një vrimë e zezë supermasive, e njohur si Shigjetari A, dhe një disk grumbullimi që e rrethon atë. Disku është në thelb një grup resh gazi që nxehen në temperatura jashtëzakonisht të larta. Ky rajon karakterizohet nga emetime të forta të rrezatimit infra të kuqe dhe me rreze X, për shkak të lëvizjes së shpejtë të reve të gazit dhe aktivitetit me energji të lartë.
 • E vendosur pranë bërthamës galaktike, Llamba qendrore është një sferë e populluar dendur e niveleve të vjetra dhe të ulëta. Ky rajon është gjithashtu shtëpia e grupimeve primare globulare të galaktikës, të cilat janë optikisht të dukshme ndërsa dalin nga reja e pluhurit të yjeve që rrethon galaktikën.
 • Rajoni më i shquar dhe më i dallueshëm i galaktikës njihet si disku galaktik dhe shtrihet nga qendra e bërthamës galaktike në afërsisht 75.000 vjet dritë larg. Kjo zonë e gjerë përbëhet nga një grup i dendur dhe i ndritshëm yjesh që i paraprin shfaqjes së krahëve spirale. Disku zakonisht klasifikohet në dy seksione të dallueshme: një disk i trashë yjesh të pjekur me një densitet të lartë lënde dhe një disk i hollë yjesh më të rinj me një densitet më të ulët.
 • Galaktika spirale karakterizohet nga shtojcat e saj të jashtme ose "krahët" që i japin formën e saj unike. Edhe pse nuk shihen lehtësisht me sy të lirë, Këto shtojca u konfirmuan për herë të parë në 1953. Megjithatë, të kuptuarit e implikimeve praktike të kësaj mbetet një sfidë. Secilit krah spirale individual i është dhënë një emër i ndryshëm, si krahu i Perseut, krahu i jashtëm dhe krahu i mburojës centauri, ndër të tjera.
 • Komponenti sferik i galaktikës është një zgjerim i fryrjes qendrore që shtrihet përtej rajoneve të sipërme dhe të poshtme të diskut galaktik. Ky komponent ka një formë pothuajse sferike dhe është i banuar kryesisht nga grupime të jashtme globulare, si dhe nga yjet e shpërndarë dhe yjet xhuxhë që u mungojnë elementet e rënda.
 • Aspekti më pak i kuptuar i strukturës së galaktikës është haloja galaktike, e cila shtrihet përtej pjesës së dukshme dhe përfshin një seksion sferoid të hapësirës që rrethon galaktikën. Ky rajon strehon një sasi të madhe të materies së errët, masa e së cilës ndikon shumë në rrotullimin e galaktikës. Ekspertët besojnë se haloja galaktike shtrihet afërsisht 100.000 vite dritë nga qendra dhe ka një masë të barabartë me atë të pjesës tjetër të galaktikës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për pjesët e Rrugës së Qumështit dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.