Pireenet

peisazhe të pirenejve

Sot do të flasim për malet e famshme që po formojnë një pengesë natyrore midis Francës dhe Spanjës. Bëhet fjalë për Pirenej Shtë një varg malor që ndan Gadishullin Iberik nga pjesa tjetër e Evropës. Ata janë një nga malet më të njohur në të gjithë Evropën dhe një nga vargmalet më të spikatur në botë. Njihet me emrin Pyrénées në frëngjisht, Pirineus në Katalanisht dhe Pirinioak ose Auñamendiak në Baske.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën, florën dhe faunën e Pirenejve.

tipare kryesore

Pirenej

Ndodhet në Evropën Jugperëndimore dhe i gjithë ky rajon përfshin vendin e vogël të Andorrës. Emri i maleve vjen nga Pirene, e cila është një princeshë në mitologjinë Greke, e cila ishte e dashur nga Herkuli. Me kalimin e kohës këto male kanë marrë gjithnjë e më shumë rëndësi dhe rëndësi në kulturën e popullatave përreth. Jo vetëm në historitë e tyre, por edhe në aktivitetet e tyre. Pyshtë zakon në Pirenej të bëhet kullotja e transhumancës në të cilën bagëtitë zhvendosen nga fermat në vendet më të larta në male gjatë sezonit të verës.

Sot ne e dimë që të dy anët e Pirenejve janë destinacione shumë të njohura si për aktivitetet rekreative ashtu edhe për alpinizmin. Një zonë e mbrojtur natyrore që ka një larmi të madhe të florës dhe faunës. Në Francë ekziston Parku Kombëtar i Pirenejve me një regjim më të lartë të mbrojtjes së mjedisit. Ajo që synohet të ruhet është pasuria e ekosistemit sa më natyral.

Gjatë gjithë vargmalit ka më shumë se 50 maja që tejkalojnë 3.000 metra lartësi. Zinxhiri malor ka një gjatësi totale prej rreth 491 kilometra midis Francës, Spanjës dhe Andorrës. Ajo është e përbërë nga dy zinxhirë që shkojnë paralelisht nga lindja në perëndim nga veriu i Detit Mesdhe deri në Gjirin e Biskajës. Mund të thuhet se i gjithë sistemi malor është praktikisht një vijë e drejtë. Fiziografikisht ndahet në 3 seksione: lindore, qendrore dhe perëndimore.. Shumica e majave më të larta zakonisht gjenden në seksionin qendror.

Maja më e madhe është Aneto me një lartësi prej 3.404 metra. Pasohet nga maja Posets, me 3,375 metra lartësi dhe Monte Perdido, lartësia e së cilës është 3,355 metra. Ndryshe nga vargjet e tjera malore në botë që kanë fatura të ngjashme, zhvillimi i akullnajave është disi më i dobët. Ka disa në zonën perëndimore dhe qendrore, por asnjë në pjesën lindore. Edhe pse nuk është i qëndrueshëm, niveli i borës mund të ndryshojë në varësi të zonave. Zakonisht mund të arrijë 2.700 metra mbi nivelin e detit.

Ato janë male që kanë brinjë të mëdha dhe nuk thahen nga lumenj shumë të gjatë. Ajo që bie në sy për Pirenejtë është se ato kanë shpella të shumta dhe lumenj nëntokësorë.

Formimi dhe klima e Pirenejve

lumenj në male

Në zonën qendrore të Pirenejve gjejmë një klimë të thatë dhe të ftohtë. Sidoqoftë, në zonat lindore kemi vera që priren të jenë mjaft të ngrohta. Seksioni perëndimor preket më shumë nga rrymat e lagështa të ajrit që vijnë nga Oqeani Atlantik. Me kalimin e viteve, erozioni i agjentëve të ndryshëm gjeologjikë dhe mungesa e ekzistencës së akullnajave të mëdha ose të konsiderueshme e bëjnë sipërfaqen e maleve të konsumuara. Sidoqoftë, ata e kanë ruajtur madhësinë e tyre për mijëra vjet. Mund të shihni kanione, shpate shkëmbore dhe disa fusha karstike që i bëjnë peisazhet me të vërtetë të tyret.

Në disa zona të pjesëve më të larta ka qenë e mundur të shihen shenja të vjetra të akullnajave të mundshme që kanë lënë prova kur shohim formimin e cirqeve dhe luginave në formën e U. Kujtojmë se luginat në formën e V janë tipike për lumenjtë dhe ata që Ata kanë formë U dhe janë rezultat i akullnajave. Ekzistojnë disa burime të ujit termal që janë të pasura me minerale.

Lidhur me formimin e tij, disa sedimente janë marrë nga Pirenejtë që datojnë nga Paleozoic dhe Mesozoic. Megjithatë, evolucioni i tij gjeologjik daton që në Prekambrian. Formimi i tij është për shkak të përplasjes së mikrokontinentit Iberia dhe pjesës jugore të pllakës Euroaziatike. Të dy filluan të lëviznin dhe t'i afroheshin njëri-tjetrit derisa u përplasën. Si rezultat i përplasjes, kore u ngrit dhe vargu malor u formua. Kjo ndodhi afërsisht 100-150 milion vjet më parë.

Zona qendrore e Pirenejve përbëhet kryesisht nga Pllaka dhe Granit shkëmbinjtë e të cilave janë afërsisht 200 milion vjet të vjetra. Përbëhet gjithashtu nga gurë gëlqeror, gur ranor, dolomit dhe lloje të tjera të shkëmbinjve sedimentarë.

Flora dhe fauna e Pirenejve

ekonomia dhe fauna e pirenejve

Siç kemi përmendur më parë, Pirenejtë kanë një biodiversitet Rita që synon të ruhet. Rreth 3.500 lloje të bimëve bashkëjetojnë, nga të cilat 200 prej tyre janë endemike. Duhet të merret parasysh se speciet endemike janë unike për ekosistemet dhe kanë një vlerë më të madhe për sa i përket ruajtjes. Meqenëse reshjet janë më të bollshme në pjesën perëndimore për shkak të ndikimit të Atlantikut, ne shohim që bimësia është më e bollshme. Nga ana tjetër, Pirenejtë lindorë nuk mund të përballen me një numër të madh të specieve.

Flora e Pirenejve është e përbërë nga pyje dhe livadhe alpine në të cilat spikasin disa specie, të tilla si lisi Carrascan, lisi me push, pisha prej guri dhe dëllinja. Midis disa prej specieve unike endemike të këtyre ekosistemeve kemi bimët e gjinisë Xatardia.

Sa i përket faunës, ajo përfaqësohet kryesisht nga desmani iberik. Ka edhe disa arinj, dhe rrëqebulli iberik, shkaba me mjekër, newt pireneas, flutura Erebia Rondoui dhe molusku Helicella nubigena.

Ekonomi

Ka disa miniera hekuri, depozita qymyri dhe linjiti që janë burime minerale relativisht të pakta kur krahasohen me vendet e tjera. Ekonomia e këtij vendi bazohet kryesisht në dru dhe bar. Disa përrenjtë përdoren për të krijuar hidrocentrale. Talku dhe zinku nxirren nga këtu. Qytetet përreth kryesisht merren me bujqësi dhe blegtori.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Pirenejve dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.