Piramida më e vjetër në botë

Piramida indoneziane

Komuniteti arkeologjik është mahnitur nga zbulimet e bëra në Indonezi. Më parë, mençuria popullore i lidhte piramidat ekskluzivisht me Egjiptin e lashtë ose me qytetërimet parakolumbiane të Amerikës. Megjithatë, një gërmim i fundit ka zbuluar një piramidë nëntokësore në Indonezi. Gjëja më e dukshme në lidhje me këtë zbulim është se është piramida më e vjetër në botë të njohura deri më sot.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për piramidën më të vjetër në botë pas zbulimit të saj.

Zbulimi i piramidës më të vjetër në botë

piramida më e vjetër në botë

Zbulimi i një piramide në anën e një mali indonezian ka potencialin të bëhet po aq domethënës sa Stonehenge dhe piramidat e Gizës. Kjo strukturë prehistorike madje mund të rivalizojë mrekullitë megalitike të mijëra viteve më parë. Ndërsa arkeologët sapo kanë filluar të hetojnë vendin, ata janë të ngazëllyer nga gjetjet fillestare dhe të ngazëllyer për të vazhduar kërkimin e tyre.

Piramida më e vjetër në botë ndodhet në Indonezi. Në Gunung Padang, një vullkan i lashtë i zhdukur, është një strukturë piramidale që besohet të jetë më e vjetra e këtij lloji në botë. Kjo strukturë u ndërtua gjatë një kohe kur qytetërimi, siç e njohim ne tani, ende nuk ishte shfaqur. Ekspertët sugjerojnë që piramida daton që në agimin e bujqësisë, siç raportohet nga Science Alert.

Analizat e fundit kanë sugjeruar se piramida mund të përmbajë dhoma të rëndësishme të hapura brenda strukturës së saj. Natyra e këtyre kamerave është aktualisht e panjohur dhe mbetet një mister. Lidhur me vjetërsinë e kësaj strukture monumentale, Vlerësimet e hershme të datimit me radiokarbon sugjerojnë se është ndërtuar midis 16.000 dhe 27.000 vjet më parë.

Duke marrë parasysh datimin dhe gradën e strukturës, është evidente se është ndërtimi më i vjetër piramidale dhe megalitike që ka njohur njerëzimi. Aktualisht, ky titull i atribuohet kompleksit të madh Göbekli Tepe, i vendosur në Turqinë e sotme, i cili daton 11.000 vjet më parë. Megjithatë, pas verifikimeve të mëtejshme, Gunung Padang ka të ngjarë ta kalojë atë si kompleksi më i vjetër në botë. Nëpërmjet ekzaminimit dhe analizave të imtësishme do të vërtetohen dyshimet fillestare.

Ekspedita e arkeologëve dhe gjeologëve për zbulimin e saj

zbulimi i piramidave

Ekspedita, e udhëhequr nga një ekip arkeologësh dhe gjeologësh, ka zbuluar prova që vendi është ndërtuar përmes një sërë fazash të ndërlikuara dhe të sofistikuara. Pjesa më e thellë e strukturës arrin një thellësi mbresëlënëse prej 30 metrash. Nëpërmjet studimit të zonës, është konstatuar se kjo pjesë e veçantë është më e vjetra, pasi u ndërtua midis viteve 25.000 dhe 14.000 para Krishtit

Strukturat parahistorike në Gunung Padang kanë revolucionarizuar kuptimin e mëparshëm të vendit. Pas analizimit të mbetjeve, studiuesit tani po përpiqen të hedhin më shumë dritë mbi njerëzit që ndërtuan këtë vend disa mijëvjeçarë më parë. Investimi i kohës dhe burimeve pritet të prodhojë rezultate më të sakta dhe të detajuara në lidhje me sitin në të ardhmen.

Konteksti i piramidës më të vjetër në botë

piramida më e vjetër në botë

Për shekuj, klima tropikale e rajonit është përcaktuar nga periudhat e reshjeve të dendura, përhapja e bimësisë së dendur dhe sedimentimi i terrenit. Si rezultat, Një sërë objektesh historike dhe kulturore janë varrosur nën tokë dhe kanë mbetur të fshehura deri më sot.

Me ndihmën e teknologjisë moderne dhe rritjes së njohurive rreth strukturave të krahasueshme, është bërë e mundur të mblidhen një mori të dhënash të reja rreth ndërtesave të ndërlikuara të Gunung Padang. Ky informacion mund të zbulojë potencialisht origjinën e këtyre strukturave që u ndërtuan nga qytetërimet e hershme gjatë epokës paleolitike.

Ndriçimi mund të shihet si një majë e lartë që shumë përpiqen ta arrijnë. Ky mal metaforik i iluminizmit përfaqëson gjendjen e të kuptuarit dhe dijes që dikush kërkon të marrë. Është kulmi i rritjes dhe zhvillimit personal.

Gunung Padang është një term indonezian që përkthehet në "mal i iluminizmit" në anglisht. Emri i atribuohet komuniteteve të shumta që kanë banuar këtë zonë gjatë historisë dhe e kanë përdorur malin si një vend për të praktikuar ceremonitë fetare.

Studime dhe zbulime të shumta janë bërë në këtë zonë që datojnë në vitet 1890. Megjithatë, vetëm në vitin 1979 qeveria filloi të fokusohej në eksplorimin e asaj që më parë njihej vetëm si një varrezë e lashtë.

Filloi Instituti Kombëtar Arkeologjik përpjekjet e tij për restaurim në vend në vitet 1980, nxitur nga fokusi dhe interesi i ri në zonë. Përpjekjet e tyre i çuan ata të zbulonin strukturat megalitike që përbëjnë tarracat me gurë të shkallëzuar, të njohura edhe si punden berundak. Edhe pse këto struktura ishin vëzhguar më parë, madhësia e tyre e madhe i tejkaloi pritshmëritë.

Nëpërmjet hetimeve arkeologjike gjatë asaj periudhe, u vërtetua se Gunung Padang ishte një vend parahistorik. Ky vend është i rrethuar nga vende të tjera megalitike që ndajnë të njëjtat cilësi, të vendosura në një rajon vullkanik me shkëmbinj që datojnë nga Plioceni.

Çfarë informacioni kanë nxjerrë rezultatet e studimit arkeologjik?

Nuk është gjithmonë e nevojshme të zbulohen strukturat e varrosura për t'i studiuar ato, pasi aktualisht ekzistojnë një mori teknikash dhe teknologjish në dispozicion për të nxjerrë informacione rreth objekteve të paprekshme. Një shembull i kësaj është përdorimi i ultrazërit, i cili na lejon të kapim imazhe të brendësisë së trupit të njeriut.

Studimi në fjalë ka përdorur një qasje gjithëpërfshirëse dhe të ndërlidhur, duke përfshirë metoda të ndryshme duke përfshirë hartimin e thellësisë, vëzhgimet gjeologjike dhe arkeologjike, analizat gjeofizike sipërfaqësore, hapjen e kanaleve dhe shpimin e bërthamës. Kjo është e dokumentuar mirë nga profesionistët që kanë kryer studimin.

Gjetjet e ekspertëve sugjerojnë se Gunung Padang përmban një bërthamë qendrore llave që është formuar dhe mbështjellë nga një sërë strukturash nëntokësore, të cilat përfshijnë dhoma dhe zgavra. Kjo tregon se mali nuk është formuar nga procese natyrore, por është rezultat i një ndërtimi nëntokësor në formë piramide.

Pas përdorimit të datimit të karbonit, studiuesit kanë arritur në përfundimin se ndërtimi i Gunung Padang ka ndodhur gjatë periudhës së fundit akullnajore të Paleolitit. Për më tepër, ai pësoi modifikime si gjatë holocenit ashtu edhe gjatë neolitit. Ky informacion zbulon Gunung Padang si kandidat për piramidën më të vjetër në botë, duke shfaqur aftësitë e jashtëzakonshme të ndërtimit dhe projektimit të qytetërimeve të lashta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për piramidën më të vjetër në botë dhe zbulimin e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.