Pikat më kritike dhe më të prekshme të ndryshimit të klimës në Evropë

ndryshimi i klimës Evropa

Siç e kam përmendur shumë herë, ndryshimi i klimës prek praktikisht çdo cep të planetit. Në disa vende më të prekshme, padyshim që ndikon në to më shumë dhe në të tjerët më pak. Por në Evropë, efektet më të dukshme negative ndikojnë dhe do të vazhdojnë të ndikojnë në rajonet jugore dhe juglindore.

Zonat më të prekura janë zonat mesdhetare dhe bregdetare. Në këtë artikull në lidhje me Arktikun ne mund të shohim se cilat janë pasojat më të afërta të shkrirjes të shkaktuara nga ndryshimi i klimës. Siç mund ta shohim, vendi ynë është ndër të parët që dëmtohet nga efektet e ndryshimit të klimës.

Raporti i Ndryshimeve Klimatike, Ndikimet dhe Ndjeshmëria e Evropës 2016

Raporti u prezantua më 25 janar nga Agjencia Evropiane e Mjedisit (EEA). Ky dokument është i gjatë rreth 420 faqe dhe përmbledh të dhëna nga qindra studime që janë kryer në vitet e fundit. Këto studime janë bazuar në efektet që ndryshimet klimatike po kanë dhe do të kenë në të gjithë Evropën.

Ngjarje ekstreme si valët e nxehtësisë, reshjet e mëdha të shiut dhe thatësira ato do të ndodhin gjithnjë e më shpesh. Për më tepër, praktikisht të gjitha parashikimet për të ardhmen e afërt të Evropës janë mjaft pesimiste nëse emetimet e gazeve serë në atmosferë nuk mund të zvogëlohen shpejt.

përmbytjet

Përkundër zvogëlimit të gazrave serë, efektet e ndryshimit të klimës nuk do të ndalen, thjesht nuk do të rriten. Sidoqoftë, efektet që ne po shohim do të vazhdojnë tashmë të ndryshojnë ekosistemet që ne njohim. Ndryshimet e vërejtura në klimë tashmë kanë një ndikim të konsiderueshëm në ekosistemet, ekonominë dhe shëndetin e njerëzve dhe mirëqenien në Evropë.

Ndikimet në planet

Pavarësisht nga përpjekjet që janë bërë, dhe edhe nëse vendoset Marrëveshja e Parisit, po regjistrohen temperatura rekord vjetore gjithnjë e më të larta, lartësia e nivelit të detit vazhdon të rritet dhe akulli i Arktikut vazhdon të tërhiqet më shpejt çdo vit. Për më tepër, reshjet vjetore të shiut po ndryshojnë, me rajonet evropiane që bëhen më të lagështa dhe të thata.

shkrij

Globalisht, vëllimi i akullnajave dhe shtrirja e tyre po zvogëlohen, me pasojat serioze që pamë në lidhjen e mëparshme. Në të njëjtën kohë, ngjarje ekstreme të lidhura me motin si valët e nxehtësisë, reshjet e mëdha të shiut dhe thatësira, ato ndodhin me rritjen e frekuencës dhe intensitetit në shumë rajone. Parashikimet e përmirësuara të klimës ofrojnë prova shtesë se ngjarjet ekstreme të lidhura me klimën do të rriten në shumë rajone evropiane.

Zonat e nxehta të ndryshimit të klimës

Siç kam komentuar më parë, të gjitha rajonet e planetit janë të prekshme nga ndryshimi i klimësMegjithëse është e vërtetë që disa prej tyre do të përjetojnë më shumë pasoja negative se të tjerët. Evropa Jugore dhe Juglindore do të jenë vendet e nxehta për ndryshimin e klimës. Ndikime më të pafavorshme pritet të ndodhin në këto pjesë të Evropës.

thatësira

Këto rajone tashmë po përjetojnë një rritje të dukshme të temperaturave maksimale dhe një rënie konsekuente të reshjeve dhe rrjedhës së lumenjve, që do të thotë gjithashtu një rrezik në rritje të thatësirave më intensive, një humbje të rendimenteve të kulturave, një humbje të biodiversiteti dhe një rritje e zjarreve në pyje.

Valët më të shpeshta të nxehtësisë dhe ndryshimet në shpërndarjen e sëmundjeve infektive të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike pritet të përkthehen rreziqe të rritura për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut.

Ndryshimi i klimës në shëndetin e njeriut dhe ekonominë

Mbi të gjitha, zonat bregdetare dhe fushat e përmbytjeve të Evropës perëndimore konsiderohen pika kritike pasi ato kanë një rrezik më të madh nga përmbytjet që vijnë nga ngritja e nivelit të detit. Ndryshimet në ciklet e specieve, zhvendosja e tyre në zona të tjera, etj. Ata po ndikojnë negativisht ndaj shërbimeve të ndryshme të ekosistemit dhe sektorëve ekonomikë siç janë bujqësia, pylltaria dhe peshkimi.

Me ndryshimin e klimës, zgjerimi i sëmundjeve më afër Ekuadorit do të jetë i afërt. Efektet e tij shëndetësore përfshijnë lëndimet, infeksionet, ekspozimi ndaj rreziqeve kimike dhe pasojat e shëndetit mendor. Valët e nxehtësisë janë bërë më të shpeshta dhe më intensive, duke shkaktuar dhjetëra mijëra vdekje të parakohshme në Evropë. Kjo tendencë pritet të rritet dhe intensifikohet, përveç nëse merren masat e duhura të adaptimit.

Sëmundjet

Përhapja e specieve të caktuara të rriqrave, mushkonjës aziatike tigër dhe bartësve të tjerë të sëmundjeve rrit rrezikun e kontraktimit të sëmundjes Lyme, encefalitit të lindur nga rriqrat, infeksionit të virusit të Nilit Perëndimor, etheve të dengut, etheve të Chikungunya dhe leishmaniaza.

Siç mund ta shohim, ne jemi një nga vendet më të prekshme ndaj ndryshimeve klimatike dhe shpresoj se do të bëhet diçka për të ndaluar efektet e saj shkatërruese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.