Pika gjeodezike

gjeodezi

Për të studiuar planetin tonë, në detaje ekziston një degë e shkencës e njohur me emrin e gjeodezisë. Theshtë shkenca që studion formën e dimensioneve të Tokës. Kjo përfshin përcaktimin e fushës së jashtme gravitacionale të tokës dhe sipërfaqes së dyshemesë së oqeanit. Brenda gjeodezisë shpesh përdoret një koncept i cili është pika gjeodezike. Isshtë një ndërtim i tokës që shërben për të qenë në gjendje të referojë me saktësi pozicionin gjeografik të një vendi. Ata punojnë me trekëndësimin e kulmeve dhe mund të ndërtohet një hartë topografike kombëtare dhe rajonale e pikave gjeodezike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, funksionin dhe dobinë e pikës gjeodezike.

tipare kryesore

kulmi gjeodezik

Siç kemi përmendur më parë, gjeodezia studion formën dhe dimensionet e planetit tonë. Falë kësaj shkence mund të përcaktojmë gjithashtu fusha e jashtme gravitacionale dhe sipërfaqja e dyshemesë së oqeanit. Përkufizimi i gjeodezisë përfshin gjithashtu studimin e orientimit të imponimit të planetit tonë në hapësirë. Një pjesë themelore e gjeodezisë është përcaktimi i pozicionit të pikave në sipërfaqen e tokës përmes përdorimit të koordinatave. Falë këtyre koordinatave ne mund të kemi vlerat e gjerësisë, gjatësisë dhe lartësisë.

Materializimi i të gjitha këtyre pikave në tokë përbën rrjete gjeodezike. Këto rrjete përbëhen nga një seri pikash të njohura si pikë gjeodezike. Këto pika kanë koordinata që formojnë bazën e hartografisë së një vendi. Mund të thuash që ato janë infrastruktura e infrastrukturave. Pika gjeodezike nuk është asgjë më shumë se një konstruksion guri që na ndihmon të referojmë pozicionin e saktë gjeografik të një vendi. Pasi të jenë vendosur, metoda e triangulimit të kulmit përdoret për të ndërtuar harta topografike në një shkallë rajonale dhe kombëtare.

Në Spanjë janë shpërndarë më shumë se 11.000 pika gjeodezike dhe të gjitha mirëmbahen nga Instituti Kombëtar Gjeografik. Të gjitha këto kulme janë pjesë e Rrjetit Kombëtar të Gjeodezisë Kombëtare dhe kanë përbërë materializimin praktik të Sistemit të Referencës Gjeodezike Evropiane të Datum 1950 (ED50). Rrjeti është i organizuar në dy grupe:

 • Rrjeti i Rendit të Parë (RPO): ka rreth 680 kulme dhe një gjatësi pak a shumë 30-40 kilometra midis secilit prej tyre.
 • Rrjeti i Rendit të Ulët (ROI): Ky zog ka rreth 11.000 vertices dhe një gjatësi mesatare prej rreth 7 kilometra midis secilit prej tyre. Mund të thuhet se ekziston një pikë gjeodezike për çdo 45 kilometra katrorë.

Pika gjeodezike dhe gjeodezia

pikë gjeodezike

Kulmet gjeodezike të RPO përbëhen nga një shtyllë cilindrike rreth 120 centimetra e lartë dhe rreth 40 centimetra në diametër. Baza mbi të cilën janë ndërtuar ka një sipërfaqe prej 3 metrash katrorë betoni. Nga ana tjetër, ato që i përkasin ROI përbëhen nga një shtyllë 120 metra e lartë dhe 30 centimetra në diametër. Ato janë të vendosura në një bazë prej një metër katror betoni. Përveç kësaj, ata kanë informacion në lidhje me mbrojtjen tuaj dhe në lidhje me koordinatat e pozicionit tuaj.

Themelet fizike dhe matematikore që janë të nevojshme për të marrë këto të dhëna e bëjnë gjeodezinë një shkencë mjaft themelore për disiplinat e tjera. Topografia, hartografia, lundrimi, inxhinieria civile, fotogrametria, sistemi i informacionit gjeografik dhe disa qëllime të tjera ushtarake ushqehen nga gjeodezia. Nëse i analizojmë të gjitha këto nga këndvështrimi i objektit të studimit shohim se mund të vendoset një ndarje në specialitete të ndryshme për të cilat është përgjegjës gjeodezia.

Llojet e gjeodezisë

karakteristikat e pikës gjeodezike

Sot, pothuajse çdo punë që kishte të bënte me këtë disiplinë kërkon ndërhyrjen e disa prej këtyre nënndarjeve. Le të shohim cilat janë klasifikimet dhe variantet e gjeodezisë:

 • Gjeodezi gjeometrike: është përgjegjës për përcaktimin e formës së dimensioneve të planetit Tokë në aspektin e tij më gjeometrik. Kjo përfshin përcaktimin e koordinatave të pikave në sipërfaqen e tokës.
 • Gjeodezi fizike: është përgjegjës për studimin e fushës gravitacionale të Tokës dhe të gjitha variacionet që ndodhin. Ai është gjithashtu përgjegjës për studimin e baticave oqeanike dhe tokësore dhe marrëdhëniet me konceptin e lartësisë.
 • Astronomia gjeodezike: Shtë përgjegjës për përcaktimin e koordinatave të sipërfaqes së tokës ku mund të bëhen matjet e yjeve.
 • Gjeodezia hapësinore: përcakton pozicionin e koordinatave nga matjet e bëra në satelitët artificialë dhe objektet e tjera natyrore ose artificiale që ndodhen jashtë planetit tonë.
 • Mikrogeodezi: ky është varianti që është përgjegjës për matjen e deformimeve të strukturave të punëve civile ose sipërfaqeve të vogla të tokës. Këto deformime maten duke përdorur teknika gjeodezike me precizion të lartë.

Rëndësia e pikës gjeodezike

Kur shikojmë figurën e Tokës dhe përjashtojmë topografinë ose formën e jashtme, shohim se ajo i ngjan përkufizimit të gjeoidit. Një gjeoid nuk është asgjë më shumë sesa një sipërfaqe e barabartë me nivelin e fushës gravitacionale të Tokës. Rëndësia e pikës gjeodezike qëndron në formimin e rrjetit të stacioneve të përhershme. Objektivat e këtij rrjeti që është zhvilluar që nga viti 1998 nga Zona e Gjeodezisë e Institutit Kombëtar Gjeografik janë si më poshtë:

 • Merrni të gjitha koordinatat me një shkallë të lartë të saktësisë dhe fushave të shpejtësisë në pothuajse të gjitha pikat e rrjetit.
 • Kontribuoni në përcaktimin e Sistemeve të reja Globale të Referencës në territorin kombëtar.
 • Përdorni të dhënat e marra për të bërë regjistrime. Këto rekorde do të përdoren në studime të tjera në fushën e gjeodinamikës, troposferës, jonosferës, meteorologjisë, etj.
 • Një rrjet themelor mund të përcaktohet për të mbështetur aplikacione në kohë reale.
 • Jep të dhëna për punë gjeodezike, topografike, hartografike dhe pozicionuese.

Falë rrjetit të shpërndarjes së këtyre pikave, hartat topografike mund të bëhen në nivel rajonal dhe kombëtar. Edhe pse në shikim të parë ato duken vetëm si copa betoni pa ndonjë vlerë, kur shkoni në shëtitje dhe arrini në një zonë të lartë do të shihni një pikë gjeodezike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth pikës gjeodezike dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.