Phobos, hëna më e madhe e Marsit

hënat e marsit

Dy hënat e Marsit janë Phobos dhe Deimos. Këto hëna të Marsit janë ndoshta asteroidë të kapur nga brezi kryesor i asteroidëve që shtrihet midis Marsit dhe Jupiterit. fobos Është më e madhja nga dy hënat e Marsit, me përmasa 13,4 kilometra në anën e tij më të gjatë, 11,2 kilometra të gjerë dhe 9,2 kilometra në diametër. Ai bën një rrotullim 9380 kilometra nga qendra e Marsit, ose më pak se 6000 kilometra nga sipërfaqja, çdo 7,5 orë. Sateliti u zbulua më 18 gusht 1877 nga astronomi amerikan Asaph Hall (1829-1907).

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për satelitin Phobos, karakteristikat, zbulimin dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

fobo satelitore

Phobos, emri i të cilit do të thotë "frikë" në greqisht, Ajo u zbulua në 1877 nga astronomi amerikan Asaph Hall. Ai është sateliti më i madh i Marsit, por është ende mjaft i vogël në krahasim me satelitët e tjerë në sistemin tonë diellor, me një diametër afërsisht 22 kilometra.

Një nga tiparet më të dukshme të Phobos është forma e tij e parregullt dhe e zgjatur. Sipërfaqja e saj është e mbuluar me kratere, gjë që tregon një të kaluar të dhunshme dhe një histori gjeologjike interesante. Për më tepër, ai tregon brazda dhe kreshta, duke sugjeruar se mund të ketë pësuar procese thyerjeje për shkak të forcave baticore të krijuara nga graviteti marsian.

Orbita e tij është jashtëzakonisht afër Marsit. Ndodhet në një distancë prej vetëm 6,000 kilometrash nga sipërfaqja e planetit, gjë që është mjaft e pazakontë për një satelit natyror. Kjo do të thotë se Phobos kryen një orbitë rreth Marsit në afërsisht 7 orë e 39 minuta, shumë më shpejt se koha që i duhet Marsit për të rrotulluar rreth boshtit të vet.

Për shkak të afërsisë me Marsin, ky satelit po kalon një proces degradimi orbital. Me kalimin e kohës, graviteti marsian ushtron forca baticore që po bëjnë që Phobos të lëvizë gjithnjë e më afër planetit. Shkencëtarët besojnë se në disa milionë vjet, sateliti përfundimisht do të shpërbëhet për shkak të forcave të baticës dhe do të bëhet një unazë rreth Marsit.

Misioni hapësinor rus, i quajtur Phobos-Grunt, kishte për qëllim të zbarkonte në Phobos, të mblidhte mostra dhe t'i kthente ato në Tokë. Megjithatë, misioni pësoi një dështim teknik dhe nuk ishte në gjendje të përmbushte objektivin e tij.

Krateri Phobos Stickney

fobo

Ky satelit është i mbushur me kratere përplasjeje, si të gjitha objektet tokësore në sistemin diellor. Me një diametër prej 9 km, krateri Stickney është krateri më i madh në një hënë marsiane dhe është pothuajse gjysma e diametrit të Phobos.

Krateri mbart Emërtuar nga Chloe Angelina Stickney Hall, një matematikan dhe astronom dhe gruaja e Asaph Hall. Pavarësisht gravitetit të ulët (0,005 m/s²), mund të supozohet se materiali nga meteori që goditi Phobos rrëshqiti ngadalë poshtë mureve të kraterit. Kanalet e gjetura në sipërfaqen e satelitit janë më pak se 30 metra të thella, 100-200 metra të gjera dhe deri në 20 kilometra të gjata.

Phobos dhe Deimos

phobos dhe deimos

Emrat e dy hënave të Marsit rrjedhin nga mitologjia greke, Phobos (frika) dhe Deimos (terror), binjakët e perëndisë Ares dhe perëndeshës Afërditë. Deimos është i mbuluar nga një shtresë e trashë grimcash të nxjerra nga përplasja e meteorit, e cila errëson relievin e mbushjes graduale të kraterit.

Dy hënat, ndoshta nga brezi i asteroideve, u kapën gjatë afrimit të tyre në Mars. Deimos është 23.460 kilometra nga Marsi dhe Phobos është 9.377 kilometra. Graviteti në sipërfaqen e Deimos është shumë i ulët (0,0039 m/s-2). Dendësia e tij është vetëm 2,2 g/cm3. Shpejtësia e tij e arratisjes është 22 km/h ose 6 m/s), e cila do të lejonte një person të largohej nga sipërfaqja e Deimos thjesht duke vrapuar.

Phobos është më i madhi nga dy hënat e Marsit. Ai ishte gjithashtu më i afërti me planetin e kuq, duke marrë 7 orë e 39 minuta. Në kohën e xhirimeve, Mars Express ishte 11 milje larg, ndërsa Deimos ishte 800 kilometra larg.

Një dallim i dukshëm midis këtyre dy hënave është forma e secilës. Fobos është i zgjatur dhe në formë të çrregullt, me një sipërfaqe të mbuluar me kratere dhe kreshta. Ne anen tjeter, Deimos është më sferik dhe i lëmuar në formë, me më pak kratere. Ky ndryshim në formë mund të jetë për shkak të historive të ndryshme gjeologjike të secilit satelit.

Orbitat gjithashtu ndryshojnë ndjeshëm. Phobos rrotullohet rreth Marsit në një distancë prej afërsisht 6,000 kilometra nga sipërfaqja e planetit, duke e bërë atë një nga satelitët më të afërt në krahasim me të tjerët në sistemin tonë diellor. Deimos është në një distancë shumë më të madhe, duke rrotulluar rreth 23,500 kilometra nga sipërfaqja e Marsit. Ky ndryshim në distancat orbitale përkthehet gjithashtu në ndryshime në periudhat orbitale të të dy satelitëve rreth Marsit.

Sa i përket origjinës së tij, ekzistojnë teori të ndryshme. Disa shkencëtarë sugjerojnë se ata mund të jenë asteroidë të kapur nga graviteti i Marsit, ndërsa të tjerë besojnë se mund të jenë mbetjet e një objekti më të madh që u nda për shkak të një përplasjeje. Këto teori vazhdojnë të jenë objekt kërkimi dhe debati në komunitetin shkencor.

misioni i uljes

Phobos është propozuar si një objektiv i hershëm për misionet njerëzore në Mars. Teleoperacioni njerëzor i eksploruesve robotikë në Mars nga Phobos mund të realizohet pa vonesa të konsiderueshme kohore dhe çështjet e mbrojtjes planetare në eksplorimet e hershme të Marsit mund të trajtohen në këtë mënyrë.

Ulja në Phobos është shumë më e lehtë dhe më pak e kushtueshme sesa ulja në sipërfaqen e Marsit. Një tokëzues i drejtuar për në Mars duhet të jetë në gjendje të hyjë në atmosferë dhe të kthehet në një orbitë të mëvonshme pa asnjë pajisje mbështetëse, ose do të duhet të ngrihet një strukturë mbështetëse në vend. Në vend të kësaj, një tokëzues në satelit mund të bazohet në pajisje të dizajnuara për ulje hënore dhe asteroide. Gjithashtu, për shkak se ka një gravitet shumë të dobët, delta-v e nevojshme për t'u ulur në Phobos dhe për t'u kthyer është vetëm 80% e asaj që kërkohet për të shkuar në dhe nga sipërfaqja hënore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për satelitin Phobos dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.