Konstelacioni i peshqve

Si të njohim yjësinë e Peshqve

të gjithë yjësitë në qiell ato kanë një kuptim dhe një origjinë. Sot ne do të flasim për konstelacioni i peshqve të cilat konsiderohen të trembëdhjetat dhe të fundit nga të gjitha yjësitë e zodiakut. Njihet gjithashtu me emrin e peshkut që përfaqëson rrjedhën e ujit. Nuk është një yjësi që mund të gjendet lehtë për ata që nuk janë ekspertë të vëzhgimit. Vetëm një nga yjet e tij kryesorë është nën madhësinë 4 pavarësisht se është mjaft i madh.

Në këtë artikull ne do t'ju mësojmë të gjitha karakteristikat, origjinën, mitologjinë dhe si të njihni konstelacionin e Peshqve.

tipare kryesore

Peshqit konstelacion

Yjësia e Peshqve mund të shihet kur elipsi dhe ekuatori qiellor kryqëzohen brenda tij. Kjo ndodh gjatë pranverës dhe pika ku ata kalojnë është e njohur si pika e pranverës ose pika e pranverës ekuinoktiale. Ylli kryesor i konstelacionit është α Piscium, i njohur gjithashtu me emrat Alrisha ose Alrischa.

Konsiderohet si një nga yjësitë më të mëdha brenda zodiakut. Pavarësisht nga madhësia e tij e madhe, nuk është e lehtë të vëzhgohet. Në zonat urbane ku ka ndotje të dritës bëhet edhe më e vështirë për të parë këtë konstelacion. Ylli më i ndritshëm ka një madhësi prej 3.5. Ata që vëzhgojnë këtë konstelacion mund të përdorin konstelacionin e Pegasit për ta zbuluar atë. Kjo konstelacion njihet si Trekëndëshi i Vjeshtës. Ndihmon të jesh në gjendje të njohësh konstelacionin e Peshqve.

Ekzistojnë versione të ndryshme të origjinës së tij, megjithëse të gjitha kanë një element shumë të përbashkët. Kjo origjinë është se ka dy peshq. Shumica e tregimeve për origjinën e kësaj plejade vijnë nga mitologjia greke dhe mitologjia romake.

Ashtu si me yjësitë Ujori dhe Bricjapi, ai gjendet në një zonë të qiellit që është e rrethuar nga yjësi të tjerë ujorë. siç është "deti" ose "uji". Emri i kësaj konstelacioni vjen nga latinishtja dhe do të thotë "peshk". Ky emër është padyshim për shkak të pamjes së ngjashme me peshqit. Nëse shikoni nga afër mund të shihni se si duken si dy peshq të bashkuar nga një litar.

Vëzhgimi i konstelacionit Peshq

Shtë një konstelacion që shfaqet në qiell si një nga yjësitë e zodiakut. Mund të shihet nga 22 shkurt deri më 21 mars. Kjo është modifikuar për disa vite tani pasi ishte bazuar në kalendarin babilonas. Kjo bën që datat aktuale që kjo shenjë e zodiakut mund të shihet të jenë midis 12 marsit dhe 18 prillit.

Nëse analizojmë të gjithë yjësitë e zodiakut që ndodhen në "det" janë mjaft të mëdha. Shumica dërrmuese e tyre janë shumë të zbehta, siç është rasti me këtë konstelacion. Fakti që ka yje të zbehtë është një nga faktorët që e bën atë një konstelacion shumë të vështirë për tu dalluar me sy të lirë. Kryesisht mund të shihni sezonin e vjeshtës nga jugu dhe pranverën nga veriu. Data që përmendëm më sipër është për Hemisferën Veriore. Nëse jeni në hemisferën jugore duhet të prisni sezonin e vjeshtës.

Për të qenë në gjendje ta kërkoni, duhet të merrni parasysh disa gjëra. E para është të kërkosh ato yje më të ndriçuar që janë afër pjesëve kryesore të së njëjtës. Domethënë, dy yjet kryesorë që shkëlqejnë më shumë janë ato të kokës së peshkut dhe asaj të litarit. Në mënyrë që të gjeni peshkun që noton në veri, duhet të kërkoni së pari konstelacionin e Pegasit, pasi është më lehtë. Kjo konstelacion ndodhet në jug të kësaj. Mund ta gjejmë për yllin Markab. Në këtë mënyrë, ne do të analizojmë kokën që shkon në jug dhe është afër konstelacionit Andromeda. Vargu është ylli binar Alrisha i cili është më i ndritshmi dhe më lehtë për tu njohur.

Kryesisht përmban dy objekte të thella të qiellit. Këto dy objekte janë galaktika spirale M74 dhe NGC 520 e formuar nga dy galaktika që përplasen. Lidhur me të gjithë yjet dhe konstelacionet që kufizohen me konstelacionin e Peshqve mund të shohim sa vijon: në perëndim është konstelacioni i Dashit, duke qenë konstelacioni i parë i zodiakut. Në veri kemi yjësia Pegas, Andromeda dhe trekëndëshi. Më në fund, në jug gjejmë konstelacionin e Cetusit.

Mitologjia e konstelacionit të Peshqve

Mitologjia greke është ajo që i ka dhënë shkas këtij lloji të konstelacionit. Njihet si miti i Peshqve. Duhet përmendur gjithashtu se kultura romake ka pasur të bëjë me origjinën dhe kuptimin e këtij miti. Ka disa veçori shumë simbolike të kulturës babilonase që nga kjo kohë Shtë një nga 44 yjësitë e para që përfaqësohen në këtë kulturë.

Ekziston miti i Eratosthenes që thotë se origjina e Peshqve ishte perëndesha Derceto. Derceto ishte vajza e Afërditës. Supozohet të jetë një sirenë ose gjëja më e afërt me të pasi që përbëhej nga një grua gjysma nga beli lart dhe gjysma nga beli poshtë. Dallimi kryesor me sirenat që kemi sot në mitologji është se ajo kishte dy këmbë.

Ky mit thoshte se një natë Derceto ishte rreth një lagune dhe ra në ujë. Megjithëse kishin trupin e një sirene, ata nuk mund të notonin dhe nuk dilnin dot nga uji vetë. Një peshk i madh ishte në gjendje ta shpëtonte atë dhe këtu lind origjina e simbolit të Peshqve. Bëhet fjalë për dy qenie të bashkuara në momentin e shpëtimit. Possibleshtë e mundur që ky imazh të mos duket mirë në konstelacionin e Peshqve, pasi mendohet se vetë Perez i cili shpëtoi jetën ishte ai që i dha lindjen yjësisë së tij.

Yjet kryesore

Më në fund do të rendisim se cilët janë yjet kryesorë të kësaj konstelacioni. Ne kemi përmendur tashmë se ata janë Alrisha ose Alrischa (α Piscium) dhe Fum al Samaka (β Piscium). Sidoqoftë, edhe pse ka yje të tjerë më pak të ndritshëm, ato janë gjithashtu të rëndësishme. Më i ndritshmi është Kullat Nunu. Emri Alrisha vjen nga arabishtja dhe do të thotë litar. Emri tregohet mirë nga pozicioni i tij në konstelacion dhe është ai që tregon nyjën midis të dy vargjeve në veçanti.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Peshqve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.