Pesha juaj në planetë të tjerë

peshën tuaj në planetët e tjerë në sistemin diellor

Ne e dimë se pesha dhe masa janë gjëra të ndryshme dhe shpesh ngatërrohen çdo ditë. Pesha jonë në Tokë është rezultat i masës sonë dhe efektit të gravitetit. Megjithatë, megjithëse masa jonë mbetet e njëjtë, pesha jonë është e ndryshme në planetët e tjerë. Pesha juaj në planetë të tjerë ndryshon nga ai që keni në planetin tonë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cila është pesha juaj në planetët e tjerë, çfarë ndikojnë ato dhe si ta llogarisni atë.

Çfarë është graviteti

graviteti në tokë

Graviteti është një forcë themelore e natyrës që ekziston për shkak të tërheqjes së ndërsjellë midis dy objekteve me masë. Kjo forcë është ajo që mban të gjitha objektet me masë, si planetët, yjet dhe objektet e përditshme, të mbërthyera në tokë ose që lëvizin nëpër hapësirë.

Graviteti u konceptua për herë të parë nga shkencëtari i famshëm Sir Isaac Newton në shekullin e XNUMX-të. Sipas ligjit të tij të gravitetit, çdo objekt me masë tërheq objekte të tjera me masë në përpjesëtim të drejtë me masën e tij dhe në proporcion të zhdrejtë me katrorin e distancës ndërmjet tyre. Kjo do të thotë se sa më e madhe të jetë masa e një objekti dhe sa më afër të jenë dy objektet me njëri-tjetrin, aq më e madhe është forca gravitacionale e tërheqjes ndërmjet tyre.

Në Tokë, graviteti është ajo që na mban në tokë dhe u jep peshë objekteve. Masa e Tokës gjeneron një forcë graviteti që tërheq gjithçka drejt qendrës së saj. Kjo forcë është ajo që bëne objektet bien kur i hedhim dhe është gjithashtu përgjegjës për Hënën që rrotullohet rreth Tokës dhe Toka që rrotullohet rreth Diellit.

masës dhe peshës

Edhe pse këto terma ngatërrohen lehtësisht në punën e përditshme, pasi është zakon t'i referohemi vetë masës si peshë, ato nuk janë aspak të njëjta. Kur shkel në peshore, vlera që ju jep nuk është pesha juaj, por masa e trupit tuaj. Kjo është, sasia e materies që ju përbën. Nuk është e saktë të thuhet se pesha juaj është 70 kg, sepse ato 70 kg nuk janë pesha juaj, por masa juaj.

Ajo që vërtet peshoni është e barabartë me forcën me të cilën një planet ju tërheq në sipërfaqen e tij. Ju mund të jeni të hutuar nga konfuzioni bisedor midis termave, por në botën e shkencës është normale t'i diferenconi ato. Fizika është një shembull ku ndryshimi është thelbësor në atë që pesha është forca midis dy objekteve, në këtë rast një objekti dhe një planeti, ndërsa masa është një sasi e thjeshtë materies.

Historia e Njutonit dhe Apple, supozohet se është origjina e teorive të fizikantëve britanikë për gravitetin, peshën e objekteve dhe tërheqjen midis objekteve. Kështu, ligji i tij i dytë i lëvizjes na lejon të llogarisim pesha e të gjitha objekteve në Tokë duke përdorur vlerën e gravitetit: 9,8 m/s2. Kjo do të thotë, Njutoni e bëri të lehtë për këdo që të përcaktojë peshën e tij përmes ekuacionit të tij të thjeshtë dhe elegant Pesha = Masa x Graviteti.

Kështu, sipas ekuacionit, një qenie njerëzore me një masë prej 50 kg në fakt nuk do të peshonte më shumë se 490 N (Njutoni, një masë e forcës e quajtur sipas fizikanit) në Tokë. Pra, që tani e tutje, për të qenë shkencërisht korrekt, ai person duhet të thotë se ai ose ajo peshon 490 N.

Si ndikon graviteti në sistemin diellor

peshën tuaj në planetë të tjerë

Duhet të kihet parasysh se kjo vlerë gravitacionale nuk është e njëjtë në të gjithë sistemin diellor, Në fakt, 9,8 m/s2 është karakteristikë e planetit tonë për shkak të formës, përbërjes dhe madhësisë së tij.. Pra, sipas Njutonit, nëse forca e gravitetit ndryshon nga një planet në tjetrin, edhe pesha juaj në çdo planet do të ndryshojë.

Prandaj, një planet që ka një gravitet më të madh se Toka, domethënë që ka një tërheqje më të madhe mbi ju, do të kishte një peshë më të madhe mbi ju për shkak të sipërfaqes së tij. Megjithatë, masa juaj nuk do të ndryshojë, ajo është e njëjtë në të gjithë planetët dhe vendet në univers, sepse në fund të fundit, ju do të jeni ende nga e njëjta sasi materie.

Një shembull është Jupiteri, një gjigant gazi me një gravitet prej 24,79 m/s2, më shumë se dyfishi i asaj të Tokës. Kështu, duke zbatuar përsëri ligjet e Njutonit, i njëjti person me një masë prej 50 kg do të peshonte 490 N në Tokë dhe 1.239 N në Jupiter.

Pesha juaj në planetë të tjerë

peshë në planetë të tjerë

Ekziston një mënyrë për të parë ndryshimin në peshë nga një planet në tjetrin në një mënyrë më të thjeshtë dhe joformale (d.m.th. në kilogramë). Truku është të përdorni një peshore të përbashkët. Kjo eshte e gjitha, Peshorja përshtatet me peshën tonë që bie mbi të me gravitetin e Tokës prej 9,8 m/s2, kështu që gjithçka që ata bëjnë është të matin peshën tonë dhe të kthejnë një vlerë në masë me formulën e Njutonit.

Pra, nëse duam të masim të njëjtat të dhëna që do të merrnim duke i peshuar në një peshore në një planet tjetër (duke supozuar se mund ta lëvizim atë nga Toka në hapësirë), Ne mund t'i marrim ato duke kryer një lidhje të thjeshtë matematikore: nëse peshoni 50 kg me 9,8 m/s2, do të peshonit 24,779 m/s2.. me fjalë të tjera, një rregull i thjeshtë.

Le të shohim një listë të një personi me një masë prej 60 kg në Tokë, çfarë do të peshonin në pjesën tjetër të planetëve në sistemin diellor:

 • Mërkuri: Në Merkurin, i cili ka një gravitet prej rreth 3.7 m/s^2, një person 60 kg do të peshonte rreth 222 Njuton (N).
 • Venus: Në Venus, graviteti është rreth 8.87 m/s^2, gjë që do të bënte që një person 60 kg të peshonte rreth 532.2 N.
 • Mars: Në Mars, me një gravitet prej rreth 3.7 m/s^2, një person 60 kg do të peshonte rreth 222 N.
 • Jupiteri: Në Jupiter, i cili është një gjigant gazi me një gravitet prej rreth 24.8 m/s^2, një person 60 kg do të peshonte rreth 1,488 N.
 • Saturni: Në Saturn, me një gravitet prej rreth 10.44 m/s^2, një person 60 kg do të peshonte rreth 626.4 N.
 • Urani: Në Uran, graviteti është afërsisht 8.69 m/s^2, duke bërë që një person 60 kg të peshojë rreth 521.4 N.
 • Neptuni: Në Neptun, me një gravitet prej rreth 11.15 m/s^2, një person 60 kg do të peshonte rreth 669 N.
 • Plutoni: Në Pluton, i cili është një planet xhuxh, graviteti është shumë më i dobët, rreth 0.62 m/s^2, duke bërë që një person 60 kg të peshojë vetëm rreth 37.2 N.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për peshën tuaj në planetë të tjerë dhe se si ajo ndikon në gravitetin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.