Perspektiva shpresëdhënëse e klimës për vitin 2016

Pasqyrë e klimës

I gjithë planeti po punon për të zvogëlojnë efektet e ndryshimit të klimës dhe për një klimë të përshtatshme në të cilën të jetojmë në harmoni. Në një përmbledhje të vitit 2016 unë do t'ju vë në një kontekst klimatik.

Viti 2016 karakterizohet nga një emër që do të tingëllojë për një kohë të gjatë: Marrëveshja e Parisit. Kjo marrëveshje ka hyrë në fuqi dhe është ratifikuar nga 120 vende. Le të shohim panoramën e klimës siç ka qenë gjatë gjithë këtij viti.

Marrëveshja e Parisit

Marrëveshja e Parisit ka qenë zëvendësimi i padiskutueshëm i një marrëveshjeje të mëparshme Protokolli i Kiotos. Qëllimi është të jemi në gjendje të zvogëlojmë emetimet e gazeve serë në mënyrë që të luftojmë ndryshimet klimatike dhe të promovojmë tranzicionin e energjisë. Kjo Marrëveshje ka hyrë në fuqi 4 nëntor në një kohë rekord kur krahasohet me protokollin e Kiotos ku procedura e miratimit zgjati rreth shtatë vjet.

Ky pakt i madh për klimën është ratifikuar nga vendet përgjegjëse për emetimet më të larta të gazeve serë në planet. Ka kaq shumë që ato zënë gati 90% të shkarkimeve globale. Nga ana tjetër, zgjedhjet për presidencën e SH.B.A.-së dhanë një pamje të keqe për klimën e planetit, pasi ai u zgjodh Donald Trump.

Marrëveshja e Parisit

Donald Trump është një njeri që nuk beson në ndryshimin e klimës meqenëse ai mendon se është një histori e shpikur nga kinezët për të fituar konkurrencë. Sidoqoftë, megjithë fitoren e Donald Trump në presidencë, hyrja e shpejtë në fuqi e samitit të klimës në Marrakech nuk shkaktoi çarje ose probleme në udhëzimet e Marrëveshjes. Donald Trump, gjatë kandidimit të tij, pohoi se, nëse do të zgjidhej president, ai do të tërhiqte të gjitha fondet e destinuara për veprime që kanë të bëjnë me luftën kundër ndryshimit të klimës, sepse për të që nuk ekziston.

Si një element shpresëdhënës për klimën e planetit tonë, asnjë vend nuk dha asnjë shenjë në samitin e Marrakech për të ndjekur presidentin e SHBA në rast se ai braktisi Marrëveshjen siç ishte premtuar në fushatën e tij. Përveç kësaj, fuqitë botërore dhe ata që janë përgjegjës për sasitë më të mëdha të emetimeve globale si Bashkimi Evropian, Kina, India ose Brazili ishin të shpejtë për të deklaruar se tranzicioni i energjisë dhe përqendrimi drejt një ekonomie më të gjelbër bazuar në energjitë e rinovueshme ishte e nevojshme për të qenë në gjendje për të shmangur situatat e pakthyeshme dhe katastrofat mjedisore.

Marrëveshja e Parisit

Emetimet në botë

Për të tretin vit radhazi, emetimet globale të gazrave serrë janë të qëndrueshme dhe nuk janë rritur që nga viti 2014. Kjo ka qenë kryesisht për shkak të më pak djegies së qymyrit në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara.

Stillshtë ende herët të thuhet se emetimet globale kanë arritur kulmin dhe se ato nuk do të rriten në të ardhmen sepse ende nuk kemi të dhëna të mjaftueshme për të bërë një deklaratë të tillë. Por është e vërtetë që ka simptoma të qarta se ka pasur një mospërputhje midis zhvillimit dhe rritjes ekonomike që nuk lidhet me ndotjen. Kjo do të thotë, ju mund të zhvilloheni dhe të rriteni ekonomikisht në një vend pa rritur ndotjen falë inovacionit teknologjik, efikasitetit të energjisë dhe energjisë së rinovueshme.

Donald Trump

Nga ana tjetër, një fakt tjetër shpresëdhënës është se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë së Rinovueshme (IRENA) njoftoi se viti 2015 shënoi një rekord për investime në burimet e ripërtëritshme (348.000 milion dollarë) dhe se tre vende të Amerikës Latine kryesuan listën e marrësve të të njëjtit: Brazili, Kili dhe Meksika. Megjithëse investimet në 2016 kanë qenë pak më të ulëta, rekordi i çmimeve më të ulëta për energjinë e pastër dhe teknologjinë e rinovueshme mund t'i atribuohet. Në Kili, është arritur çmimi minimal për energjinë diellore fotovoltaike. me 2,9 cent dollarë për kilovat orë.

Më në fund, pothuajse 1% e mbajtësve të aseteve financiare globale Ata kanë vendosur të investojnë nga lëndët djegëse fosile, përfshirë fondin më të madh sovran në botë, fondin publik të pensionit Norvegjez, i cili ka lëvizur 863.000 milion drejt investimeve pa rreziqe që lidhen me ndryshimin e klimës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.