Klima i zhvendosi njerëzit në rritje

Ka shumë qytete që gëlltiten nga ngritja e nivelit të detit

Siç e dimë nga raste të tjera, Donald Trump hedh poshtë ekzistencën e ndryshimit të klimës pavarësisht nga fakti se provat janë të qarta dhe gjithnjë e më të shpeshta. Për shkak të rritjes së dukurive ekstreme klimatike, ka popullata që duhet të zhvendosen në vende të tjera më të sigurta. Këto janë të ashtuquajturat "klimë të zhvendosur".

Epo, Stuhia Tropikale Cindy edhe një herë u ka kujtuar banorëve të Delta të Misisipit këtë javë se ata mund të bëhen të zhvendosurit e parë nga moti. Përkundër gjithë kësaj, ka ende njerëz që mohojnë ekzistencën e ngrohjes globale. Si mund të mohosh të qartëën?

Stuhi tropikale

një stuhi tropikale zhvendos një pjesë të madhe të popullsisë

Grand Isle ndodhet në Deltën e Misisipit dhe është goditur nga një nga stuhitë e para të mëdha të sezonit të uraganeve e cila fillon tani me rritjen e temperaturave. Rritja e vazhdueshme e temperaturave bën që një sasi e madhe e ujit në oqeane të avullojë, duke shkaktuar formimin e reve të mëdha të tipit kumulonimbus. Përveç kësaj, paqëndrueshmëria atmosferike dhe rënia e presionit janë ato që shkaktojnë formimin e uraganeve.

David Carmadelle, kryetari i Grand Isle, paralajmëroi se valët e Cindy vodhën 10 metra nga një ishull i gjerë pak më shumë se një kilometër dhe se humbja e tokës shton 50 metra të fituara nga deti në stuhitë e fundit që goditën qytetin. Kjo mund të interpretohet si një numërim mbrapsht ose si një paralajmërim për efektet e afërta të ndryshimit të klimës në nivelin e detit.

Ka edhe raste të tjera të tilla si Shishmaref, në Alaskë, ose Isle de Jean Charles, një qytet në Bayou të Louisiana që që nga vitet 60 ka parë 98% të territorit të saj të zhyten nën ujë. Pas uraganeve, niveli i detit rritet dhe ata humbin vijën bregdetare. Padyshim, të gjithë njerëzit që jetojnë në këto vende duhet të lëvizin nga këto zona në ato më të sigurta. Për këtë arsye, ata quhen "klima e zhvendosur".
Verën e kaluar në Shishmaref rreth 500 banorë u desh të largoheshin nga ishulli pas rreth 400 vjetësh kushtuar peshkimit. Për shkak të ngrohjes globale, akulli i Arktikut nga i cili varen për peshkim zgjat gjithnjë e më pak. Kjo i jep rrugë erozionit të mëtejshëm të brigjeve.

Drejt zonave të sigurta

numri i njerëzve të zhvendosur në klimë po rritet gjithnjë e më shumë

Në mënyrë që të migrojnë në zona më të sigurta dhe të mos jenë shënjestra e ngjarjeve ekstreme të motit siç janë uraganet, lokalitetet duhet të marrin para nga qeveritë. Isle de Jean Charles ka qenë një nga të parët që ka marrë para për t'u prekur nga efektet e ngrohjes globale. Me këto para, popullsia do të jetë në gjendje të zhvendoset në zona më të sigurta.

Paratë janë kontribuar në vitin 2016 gjatë Qeverisë së Barack Obama dhe ka një shumë prej 52 milion dollarë. Me këto para synohet të ndërtohet një lloj urbanizimi që shërben në mënyrë që banorët e qytetit të ruajnë afërsinë e tyre dhe të mos humbin rrënjët ose identitetin e tyre. Dhjetëra familje që kanë filluar të bëjnë plane për të lënë shtëpitë e tyre për shkak të rritjes së nivelit të detit janë shkëputja e parë e atyre të zhvendosur nga klima, e cila mund të shumëfishohet në vitet dhe dekadat e ardhshme në Shtetet e Bashkuara dhe në pjesën tjetër të planetit. .

Për më tepër, Qyteti i Nju Jorkut gjithashtu ka kërkuar të njëjtat fonde duke parë që e ardhmja në të cilën niveli i detit rritet tashmë është e afërt. Në përgjigje të kësaj rritje të nivelit të detit, ata duhet të lëvizin në brendësi.

Ndryshimi i klimës dhe skepticizmi

atu mohon ekzistencën e ndryshimit të klimës

Pavarësisht nga ndryshimi i klimës që prek gjithnjë e më shumë amerikanë, Presidenti Donald Trump mohon ekzistencën e një ndryshimi në klimë. Shameshtë e turpshme që një person që ka kaq shumë fuqi mohon diçka kaq të qartë dhe, si pasojë, miliona njerëz do të vuajnë, për të mos përmendur biodiversitetin dhe ekosistemet.

Trump vendosi këtë muaj për të hequr Shtetet e Bashkuara, emetuesi i dytë më i madh i gazrave serë në botë pas Kinës, e Marrëveshjes Historike Ndërkombëtare të Parisit për të zvogëluar emetimet, diçka që ngre shqetësimet e komuniteteve më të ekspozuara ndaj ndikimit të ngrohjes globale.

Guvernatori i Alaskës Bill Walker është penduar për vendimin e Trump pasi komunitetet fjalë për fjalë po gëlltiten nga uji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.