Perseide

perseids në gusht

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për shiun e meteorit të njohur si perseidet ose lotët e San Lorenzo. Isshtë një shi meteorësh që shfaqet në konstelacionin e Perseusit, prandaj dhe emri i tij, dhe që ka rëndësinë e tij maksimale midis 9 dhe 13 gusht. Gjatë këtyre ditëve ju mund të shihni një mori vijash të ndritshme në qiellin e natës, e cila korrespondon me të ashtuquajturat rreshje meteorësh. Isshtë një nga shirat meteorë më të njohur në botë dhe ka intensitetin e tij më të madh pasi ato mund të prodhojnë deri në 80 meteorë në orë ose më shumë. Duhet të merret parasysh se vendndodhja gjeografike e kushteve atmosferike të momentit janë aspekte të domosdoshme për t'i shijuar ato në maksimum.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, origjinën dhe si t'i shihni Perseidët.

tipare kryesore

perseidet

Dihet që gjatë gjithë vitit ka reshje të ndryshme meteorësh në pika të ndryshme në qiell. Sidoqoftë, Perseidët janë ata që kanë pasur një rëndësi më të madhe pasi që ajo ka një normë të lartë meteorësh në orë. Gjithashtu, ato ndodhin gjatë netëve të verës në hemisferën veriore, duke e bërë atë shumë më të këndshme. Reshjet e meteorëve që ndodhin gjatë dimrit janë domosdoshmëri më të komplikuara. Së pari, për shkak të të ftohtit të natës që nuk ju lejon të jeni të qetë ndërsa shikoni shiun e meteorit. Nga ana tjetër, ne kemi kushte të pafavorshme të motit. Gjatë dimrit ka më shumë të ngjarë që të ketë shi, mjegull ose më shumë vranësira që nuk do t'ju lejojnë të shihni El Hierro mirë.

Perseidët ishin të njohur për kinezët rreth vitit 36 ​​pas Krishtit Në një moment në Mesjetë, katolikët i pagëzuan këto shi me emrin e lotëve të San Lorenzo. Natyrisht kishte disa debate në lidhje me origjinën e këtyre yjeve pasi ishin sporadike. Konsensusi i përgjithshëm i fortë për këtë ishte thjesht dukuri atmosferike. Megjithatë, tashmë në fillim të Shekulli XIX disa astronomë i identifikuan saktë si një fenomen qiellor.

Reshjet e meteorëve zakonisht emërtohen sipas konstelacionit nga i cili duket se vijnë. Kjo ndonjëherë mund të shkaktojë gabim është për shkak të një ndikimi në perspektivë. Disa nga reshjet e meteorëve janë zakonisht paralele me trajektoret e meteorëve. Kjo i bën të duket vëzhguesit në tokë se ato konvergojnë në një pikë të quajtur rrezatuese.

Origjina e Perseideve

shi meteoresh

Ne tashmë kemi përmendur që origjina ishte mjaft e vështirë për tu njohur. Sidoqoftë, gjatë viteve të para të shekullit të nëntëmbëdhjetë, disa shkencëtarë si Alexander von Humboldt dhe Adolphe Quetelet menduan se shirat e meteorëve ishin fenomene atmosferike. Leonidet janë reshje meteorësh që ndodhin rregullisht në nëntor, veçanërisht intensive krahasuar me shirat e tjerë të meteorëve. Si rezultat i kësaj, u zhvillua një diskutim i vërtetë për natyrën e yjeve që qëlluan.

Pas studimeve të ndryshme, astronomët amerikanë Denison Olmsted, Edward Herrick dhe John Locke përfunduan në mënyrë të pavarur se reshjet e meteorëve u shkaktuan nga fragmente lëndësh që toka hasi udhëtojnë orbitën e saj vjetore rreth diellit. Disa vjet më vonë, astronomë të tjerë ishin ata që zbuluan lidhjen midis orbitave të kometave dhe shiut të meteorëve. Në këtë mënyrë, ishte e mundur të verifikohej që orbita e komentit Tempel-Tuttle përkonte saktësisht me paraqitjen e Leonideve. Kështu mund të dihet origjina e reshjeve të meteorëve. Dihej që këto shi meteorësh nuk ishin asgjë më shumë sesa takimi i planetit tonë me disa mbetje të mbetura nga kometat, orbitat e të cilave i afruan diellit.

Kometat dhe Dushet Meteor

lotët e san lorencos

Ideja e një ylli të njohur si Perseids e ka zanafillën në kometa dhe gjithashtu asteroide. Asteroidët janë objekte që gjithashtu i përkasin sistemit diellor ashtu si bëjnë planetët. Këto janë fragmente që tërhiqen nga graviteti i ushtruar nga dielli dhe mbetjet u shpërndanë në formën e pluhurit rreth orbitës. Pluhuri përbëhet nga grimca të ndryshme që kanë madhësi të ndryshme. Ka disa fragmente që kanë një madhësi shumë të vogël nën mikron, edhe pse ka edhe nga ato që kanë një madhësi të konsiderueshme.

Kur përplasen me atmosferën e Tokës me shpejtësi të lartë, molekulat e atmosferës jonizohen. Hereshtë këtu që prodhohet një shteg drite që njihet si një yll që qëllon. Nëse analizojmë rastin e Perseidëve, shohim se ata arrijnë shpejtësinë prej 61 kilometra në sekondë kur takojnë planetin tonë. Mbani në mend se, që një yll që qëllon të jetë më i dukshëm, ai duhet të ketë një shpejtësi më të lartë. Në një mënyrë të tillë, sa më e lartë të jetë shpejtësia, aq më e madhe është shkëlqimi i një meteori.

Kometa që lindi Perseidët është 109P / Swift-Tuttle, zbuluar në 1862 dhe me një diametër të përafërt prej 26 km. Koha që i duhet kometës për të udhëtuar orbitën e saj eliptike rreth diellit dihet të jetë rreth 133 vjet. Ajo u pa për herë të fundit në vitin 1992 dhe llogaritjet shkencore thonë se ai do të kalojë afër planetit tonë rreth vitit 4479. Arsyeja e shqetësimit për këtë afërsi është se diametri i tij është më shumë se dyfishi i asteroidit që mendohet të ketë shkaktuar zhdukjen e dinosaurët.

Si të shohim Perseidët

Ne e dimë që kjo shi meteorësh fillon aktivitetin e tij në mes të korrikut dhe përfundon në mes të gushtit të çdo viti. Aktiviteti maksimal përkon me festën e San Lorenzo rreth 10 gushtit. Rrezatuesi është zona ku më shpesh mund të shihet ylli që qëllon. Në këtë rast, pika në sferën qiellore ku fillon ylli i shtënat është në konstelacionin boreal Perseus.

Për të vëzhguar këtë shi meteorësh, nuk nevojitet asnjë instrument. Vëzhgimet më të mira mund të bëhen me sy të lirë, megjithëse duhet të zgjidhni një vendndodhje që plotëson disa kushte. Gjëja kryesore është të jetë larg nga çdo ndotje e dritës, pemëve dhe ndërtesave që e bëjnë të vështirë për të parë qiellin e natës.

Ju duhet të siguroheni që hëna të jetë më e ulët në horizont, përndryshe ne mezi mund t'i dallojmë yjet që qëllojnë. Koha më e përshtatshme për këtë është pas mesnatës.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Perseidëve, karakteristikat e tyre dhe si t'i shihni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.