Perihelion dhe aphelion

Pozicioni i Tokës në orbitën e saj

Me siguri ata ju kanë shpjeguar ndonjëherë arsyen e sezoneve. E ndryshme lëvizjet e tokës ato bëjnë që temperaturat dhe variablat e tjerë meteorologjikë dhe klimatikë të ndryshojnë dhe modifikojnë stinët e vitit. Gjatë lëvizjes përkthimore të Tokës rreth Diellit, ajo ka disa pika të rëndësishme që shkaktojnë solsticet e verës dhe dimrit. Këto pika janë perihelion dhe apeli.

Në këtë artikull ne do të prezantojmë funksionet e ndryshme që kanë afeli dhe perieli në proceset jetësore për planetin. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Bilanci i tokës

Perihelion dhe aphelion

Lëvizja përkthyese e Tokës ndodh në të njëjtën kohë me atë të rrotullimit. Kjo është, ndërsa ditët dhe netët ndodhin, Toka lëviz përgjatë orbitës së saj në Sistem diellor deri në një revolucion të plotë rreth Diellit. Siç e dimë tashmë, ky kthim zgjat rreth 365 ditë, i cili është një vit kalendarik për ne.

Gjatë kësaj lëvizjeje përkthimore, Toka kalon nëpër disa pika kryesore që ndihmojnë në ekuilibrin e tokës. Këto janë pereli dhe afeli. Këto dy pika janë përgjegjëse për vendosjen e një ekuilibri të saktë në një zhvillim natyror që është me rëndësi jetike për planetin.

Pika e parë që do të përcaktojmë do të jetë afeli. Kjo është pika ku Toka është në distancën më të madhe nga Dielli. Senseshtë e arsyeshme që të mendojmë se, duke qenë të vendosur në një distancë më të madhe, do të kemi më pak nxehtësi dhe, për këtë arsye, kjo do të ndodhë në sezonin e dimrit . Sidoqoftë, është krejt e kundërta. Kur Toka kalon përmes afelionit, shpejtësia me të cilën udhëton është më e ngadalta dhe rrezet e diellit arrijnë më pingul me Tokën. Ky është shkaku i Solsticin e Verës.

Përkundrazi, kur Toka është në perihel, është kur është në një pozicion më afër Diellit dhe shpejtësia e saj rritet. Shpejtësia e tij maksimale e lëvizjes përkthimore ndodh në perihel. Gjatë kësaj pike Solsticin e Dimrit dhe arsyeja që është më e ftohtë është prirja me të cilën rrezet e diellit arrijnë në hemisferën veriore.

Proceset e Perihelionit dhe Afelionit

Perihelion

Funksioni themelor i këtyre dy pikave është krijimi i një ekuilibri të temperaturave që lejojnë rrotullimin e nxehtësisë dhe të ftohtit gjatë gjithë vitit. Bilanci i energjisë së tokës është thelbësor për ruajtjen e funksionalitetit të ekosistemeve dhe ekuilibrin ekologjik. Nëse gjithnjë grumbullonim nxehtësi, temperaturat nuk do të ndalonin së rrituri dhe planeti do të bëhej i pabanueshëm. E njëjta gjë ka ndodhur nëse është e kundërta.

Prandaj, është e nevojshme prania e atyre pikave që përcaktojnë para dhe pas në luhatjet e variablave të ndryshëm tokësorë. Apeli konsiderohet pika elementare ku shpejtësia e përkthimit të planetit është minimumi. Afeli zhvillohet rreth 4 korrikut. CKur Toka është e vendosur në këtë pikë, ajo është 152.10 milion kilometra nga Dielli.

Përkundrazi, kur Toka është në perihel, një proces që ndodh rreth 4 janarit, atëherë do të jetë në një pozicion më afër Diellit. Kjo është ajo ku ndodhet 147.09 milion kilometra larg. Edhe pse në këtë situatë jemi më larg Diellit, nuk do të thotë se është më ftohtë. Ndërsa Toka ka një bosht të pjerrësisë prej 23 °, të njëjtat stinë nuk ndodhin gjithmonë. Në hemisferën veriore, dimri ndodh në muajt dhjetor, janar dhe shkurt. Sidoqoftë, në hemisferën jugore ndodh në muajt qershor, korrik dhe gusht.

Me fjalë të tjera, muajt që për ne janë të nxehtë, për vendet e hemisferës jugore janë të ftohtë. Kjo është për shkak të prirjes me të cilën indeksi i rrezeve të Diellit në sipërfaqen e tokës. Sa më e prirur, aq më e ftohtë.

Ligjet e Kepler

Dita më e afërt e Tokës me Diellin

Falë ligjeve të Kepler, funksioni i këtyre pikave në orbitën e Tokës mund të shpjegohet. Johannes Kepler ishte një astronom gjerman që dha shkas për një sërë ligjesh që do të lehtësonin kuptimin e lëvizjes së planetëve. Ai kreu llogaritje të ndryshme që treguan trajektoret dhe mospërputhjet midis tyre.

Këto ligje kanë qenë një ndihmë e madhe dhe shpjegojnë në thellësi shumë prej bazave të rëndësishme në proceset që ndodhin gjatë perihelionit dhe aphelionit. Ne do të analizojmë tre ligjet e Kepler.

Ligji i parë, orbita eliptike

Orbitat e planetëve të Sistemit Diellor kanë një formë eliptike. Prandaj, ekzistojnë këto dy pika që shënojnë distancën maksimale dhe minimale të një planeti në lidhje me Diellin.

Ligji i 2-të, Ligji i zonave

Ky ligj i referohet shpejtësisë orbitale të një planeti. Ajo paraqet variacione që kanë të bëjnë me distancën nga Dielli. Shpejtësia është maksimale në perihel dhe minimale në aphelion. Kur një planet kalon nëpër pikën më të largët nga Dielli, ai humbet aftësinë e tij për të lëvizur sepse tërheqja e gravitetit është më e vogël. Sidoqoftë, e njëjta lëvizje përkthimore është e theksuar pasi afërsia e Diellit është më e madhe.

E gjithë kjo ka një ndikim në kohëzgjatjen e ditëve dhe netëve dhe kohën që duhet për të zvogëluar në një fazë dhe në një tjetër.

Ligji i tretë, ligji harmonik

Ky ligj merr parasysh periudhat e orbitave anësore të planetëve. Isshtë vendi ku përcaktohen përpjesëtimet e distancave mesatare me Diellin. Kjo është, periudha anësore e një planeti matet në krahasim me yjet dhe përcaktohet nga koha e kaluar midis pasazheve të njëpasnjëshme të Diellit me anë të një lloj meridiani që vendoset nga një yll.

Ligjet e Kepler

Siç mund ta shihni, këto pika janë shumë të rëndësishme për ekuilibrin e Tokës dhe stinët e vitit. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth afelionit dhe perihelionit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.