Muzg

perëndimet e diellit

Çdo ditë fillon në lindjen e diellit dhe përfundon në perëndimin e diellit. Ne e dimë që planeti ynë është plot me vende spektakolare ku mund të shkojmë të shohim për të shijuar thjesht peisazhet më të mira. perëndimet e diellit mund të duket e njëjtë pasi është thjesht zhdukja e diellit mbi horizont. Sidoqoftë, ka zona të botës ku këto perëndime dielli duken shumë më mirë dhe ato burojnë nga brenda ndjenja të ndryshme unike.

Prandaj, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë perëndimet e diellit më të mira dhe ku duhet t'i shijoni ato.

Muzg në botë

fundi i dites

Mbani në mend se çdo vend ku jetojmë ka një muzg specifik. Ka vende ku gjenden monumente ose krijime të mrekullueshme urbane të lindura rastësisht nga natyra që bëhen art i vërtetë. Pavarësisht kësaj, duhet të kihet parasysh se ka disa herë të ditës ku këto bukuri kulturore vërshojnë me një pamje mahnitëse. Bëhet fjalë për perëndimet e diellit dhe lindjet e diellit.

Do të përqendrohemi kur ylli mbret krijon një gjysmërreth në qiell dhe i afrohet gjithnjë e më shumë boshtit të shënuar nga horizonti. Bëhet fjalë për perëndimet e diellit. Whenshtë kur rrezet e fundit të diellit përshkruajnë siluetat e elementeve të bukura që përbëjnë qytete, male dhe, në përgjithësi, të gjitha mjediset ku mbretëron natyra. Ne mund të shohim perëndime të ndryshme të diellit nga qytetet qendrore dhe t'i shijojmë ato ashtu siç po shohim perëndimin e diellit nga një mal. Çdo gjë ka një perspektivë në varësi të shijes së secilit person.

Duhet të kihet parasysh se perëndimet e diellit janë gjithmonë magjike, pavarësisht nëse ato shijohen në shoqëri apo vetëm. Ka njerëz që duan të shikojnë perëndimet e diellit për të reflektuar vetëm ose ata marrin një person me të cilin janë të lidhur për të shijuar perëndimin e diellit. Disa nga perëndimet e diellit më të njohura janë ato që lënë pamje që është e pabesueshme për t'u parë. Nga Azia në Amerikë, përmes Evropës dhe Afrikës gjetëm perëndimet e diellit më të bujshme në botë. Ne do të shohim se cilat janë perëndimet e diellit që nuk mund të humbasësh.

Muzgët më të mirë në botë

perëndimet e diellit më të mira

Taj Mahal

Oneshtë një nga 7 mrekullitë e botës që është i aftë të verbojë çdo udhëtar që shkon në qytetin e Agra. Në perëndim të diellit mund të shijoni një peizazh të pabesueshëm që nuk mund të përsëritet në asnjë foto. Ky pallat i madh kombinon artin islamik, persian dhe indian dhe bëhet mjedisi perfekt për një perëndim unik dielli.

Muzg në Avenida de los Baobabs

Pemët Baobabs janë unike për Madagaskarin. Këto janë elemente natyrore që mbrohen plotësisht nga natyra e tij unike dhe endemike në këtë vend. Ato janë pemë që mund të mbijetojnë më shumë se një mijëvjeçar. Falë kësaj, një nga zonat më të vizituara është ishulli Morondava. Këtu turistët presin që hëna të rritet për të parë një nga perëndimet e diellit më të bukura që mund të shijohen nga Afrika.

Muzg në Grand Canyon

Nëse shkojmë në Grand Canyon që ndodhet në Arizonën veriore mund të bëjmë një foto nga çdo skaj i një shkëmbi. Udhëtarët më kërkues nuk janë të kënaqur me këto foto, por duhet të mendojnë për perëndimin e diellit në këto gryka që japin ngjyra të ngrohta. Kjo grykë formohet nga erozioni i lumit Colorado si rezultat i miliarda viteve të veprimit eroziv. Shtë një nga perëndimet e diellit më të mira për t’u shijuar.

Cala Comte

Edhe pse Ibiza njihet në Spanjë për të qenë një nga zonat me partitë më të mira, jo vetëm që siguron jetesën prej saj. Dhe është se ka plazhet dhe limanet më të mira në të gjithë Spanjën. Përveç kësaj, ai ka perëndimet e diellit më mbresëlënëse në të gjithë Evropën. Shumë vizitorë vijnë në limanin Comte për të parë perëndimin e diellit në një horizont ku mund të shihen shkëmbinj të vegjël dhe ishuj që dalin nga uji.

Oia Greqi

E vendosur në një qytet të vogël në Greqi, ne e shohim Oia si një nga qytetet kryesore që shfaqet në kartolina verore nga Santorini. Nëse kësaj i shtojmë dritën minimale të diellit nga kolona e perëndimit të diellit mund të shohim një kujtim spektakolar. Dhe është që magjia e perëndimit të diellit përzihet së bashku me shtëpitë e bardha tradicionale të ishujve grekë dhe ngjyra e gjallë humbet derisa të ofrojë një rëndësi në muzgun grek.

Muzgët më të mirë në malin Fuji

Mali Fuji ndodhet në Japoni dhe është maja më e lartë. Që nga kohërat antike, ky vend është konsideruar një zonë e shenjtë dhe shpirtërore. Shtë një nga zonat më të kërkuara nga ata që praktikojnë alpinizëm, pasi që shumica dërrmuese ishin në majë vetëm për të qenë në gjendje të sodisnin perëndimet e diellit dhe lindjet e diellit. Undshtë padyshim një nga vendet më të mira në botë për të pasur një pamje të mirë panoramike të qiellit dhe të gjithë vendit.

Victoria Falls

Të vendosura në Zambia dhe Zimbabve, këto rënie ofrojnë një nga perëndimet e diellit më të mira në botë. Isshtë ujëvara më e madhe në botë me 108 metra të lartë. Jo vetëm që mund të shijoni perëndimin e diellit me rrezet e fundit të diellit, por gjithashtu do të shihni se si ato pasqyrohen në rënie duke i lënë vendin një nate me yje. Hasshtë bërë një nga zonat më të kërkuara, duke qenë këndi perfekt për një nga përvojat natyrore më të pabesueshme në botë.

Muzgët më të mirë në Rio de Janeiro

Ne do të shkojmë në Brazil për të shijuar festën dhe perëndimet e diellit. Qyteti ndodhet më shumë se 700 metra mbi nivelin e detit. Kjo e bën atë një pikë referimi në mënyrë që të mund të shihet nga kudo. Ka disa këndvështrime ku mund të shihni të gjithë qytetin dhe të vlerësoni një nga perëndimet e diellit më të mira në të gjithë Amerikën Latine.

San Francisko

Ne udhëtuam për në Shtetet e Bashkuara për të parë një nga qytetet me më shumë famë. Me dritën minimale të ditës mund të zbukurojë tërë peizazhin për orë të tëra dhe mund të shihet nga ura e saj e famshme e pezullimit.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth perëndimeve të diellit më të mira në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.