Pellgjet hidrografike të Spanjës

pellgjet hidrografike të Spanjës

Në direktivën e kornizës së ujit, pellgu ujëmbledhës përcaktohet si sipërfaqja e tokës, rrjedhja sipërfaqësore e së cilës rrjedh tërësisht përmes një serie rrjedhash. Këto rryma mund të jenë lumenj dhe përfundimisht liqene në drejtim të detit përmes një gryke të vetme, grykëderdhjeje ose delte. Pellgu hidrografik si njësi e menaxhimit të burimeve konsiderohet e pandashme. Prandaj, të gjithë pellgjet hidrografike të Spanjës ato kanë karakteristika të ndryshme.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e baseneve hidrografike të Spanjës.

Pellgjet hidrografike të Spanjës

shpërndarja e baseneve hidrografike të Spanjës

Secili pellg është i ndarë nga ana e tij në nën-pellgje të tjera. Ne i përcaktojmë këto nën-pellgje si sipërfaqja e tokës, rrjedhja sipërfaqësore e së cilës rrjedh në tërësinë e saj përmes një serie përrenjsh, lumenjsh dhe përfundimisht liqenesh. Kjo rrjedhë uji drejtohet drejt një pike në një rrjedhë uji, e cila është përgjithësisht një liqen ose një bashkim lumenjsh. Nga kjo bashkim i lumenjve lind një lumë më i lartë në rrjedhje që shkon drejt detit deri në grykë. Ne do të shohim se cilat janë basenet kryesore hidrografike të Spanjës dhe karakteristikat e tyre.

Pellgu hidrografik Duero

Shtë pellgu hidrografik që përshkon në veriperëndim të gadishullit dhe derdhet në Porto. Ajo ka një sipërfaqe prej rreth 97 km², e nga të cilat 81% korrespondojnë me territorin spanjoll dhe 19% me territorin portugez. Shtë pellgu me sipërfaqen më të madhe që shtrihet në të gjithë Gadishullin Iberik.

Pellgu i lumit Ebro

Lumi Ebro

Shtë ai që kalon në verilindje të Gadishullit Iberik. Fillon në Sierra de Híjar dhe arrin në gojën e saj në deltën Ebro.Zona është rreth 85.000 kilometra katrorë, duke qenë e dyta për nga madhësia në të gjithë Gadishullin Iberik. Shumica e reshjeve që ushqejnë lumin Ebro vijnë nga Pirenejtë në pjesën veriore.

Pellgu i lumit Tagus

Shtë ai që përshkon pjesën perëndimore të Gadishullit Iberik dhe e ka gojën në Lisbonë. Shtrirja e tij është 78 km², 467 që shpërndahet në 1% (66 km²) në tokën spanjolle dhe 34% në tokat portugeze. Shtë e treta me sipërfaqen më të madhe në të gjithë Gadishullin Iberik.

Pellgu hidrografik i Guadiana

Shtë ai që kalon nëpër qendër dhe në jugperëndim të Gadishullit Iberik. Goja e saj është midis Vila Real de Santo António dhe Ayamonte, duke bërë kufirin midis Portugalisë dhe Spanjës. Numri i degëve kryesore të këtij pellgu hidrografik është 137. Kjo do të thotë se ka 137 lumenj që ushqejnë të gjitha ekosistemet me ujë të bollshëm. Midis lumenjve që përbëjnë pellgun ujëmbledhës të Guadianës janë si më poshtë: Guadlamez, Bullaque, Estena, Zújar, Zapatón, Gevorra, përroi Murtigas dhe përroi Ardila, për të përmendur vetëm kontributet e më shumë se 90 Hm³. të formës natyrore.

Pellgu hidrografik i lumit Guadalquivir

Lumi Guadalquivir

Shtë më e rëndësishmja në jug të gadishullit. Ndodhet tërësisht në Spanjë. Shtrirja e tij është 57.527 km dhe shtrihet nëpër 12 provinca që i përkasin katër komuniteteve autonome, nga të cilat Andaluzia përfaqëson më shumë se 90% të sipërfaqes së pellgut. Hapësira gjeografike e demarkacionit të Guadalquivir konfigurohet dhe përcaktohet nga elementë të ndryshëm. Nga njëra anë, ne kemi skajet e pjerrëta të Sierra Morena në veri. Në pjesën jugore kemi vargjet malore Betic dhe në pjesën afër detit Oqeanin Atlantik.

Klima e gjithë kësaj pjese është mesdhetare. Ndër karakteristikat që kemi Kjo klimë ne shohim se është e butë dhe e ngrohtë me temperatura prej 16.8 gradë në një mesatare vjetore. Ekziston një parregullsi në reshje, me një mesatare prej 550 litra për metër katror. Pozicioni i territorit në pjesën e hapur drejt Atlantikut është përmes të cilit depërtojnë stuhitë oqeanike të përbërësit perëndimor. Këto stuhi janë shkaku i shpërndarjes së shirave, fronti i të cilave përparon në një drejtim jugperëndimor të verilindjes. Pasi të kenë depërtuar në Gadishullin Iberik, ato arrijnë vlerat maksimale në majat më të larta që kufizohen dhe përcaktojnë pellgun hidrografik të lumit Guadalquivir. Nga të gjitha shirat, ata pranojnë një natyrë të rrëmbyeshme, që do të thotë që periudha të gjata të thatësirës alternohen me temperatura të larta që shkaktojnë erozion.

Kur reshjet ndodhin në formë të rrëmbyeshme, ato ndodhin në mënyrë sporadike por intensive. Kjo është, kur cNë reshje shiu ka tendencë ta bëjë këtë intensivisht duke lënë sasi të mëdha uji rrjedhës që përfundojnë duke dëmtuar ekosistemet dhe të korrat.

Pellgjet hidrografike të Spanjës: Júcar

Kjo pjesë përfshin të gjitha pellgjet që derdhen në Detin Mesdhe. Ne fillojmë nga margjina e anës së majtë të Gola del Segura dhe në grykën e saj me lumin Cenia. Shtrirja totale është 42.988,6 km² dhe shtrihet nëpër provincat e Albacete, Alicante, Castellón, Cuenca, Valencia dhe Teruel, si dhe një zonë të vogël në provincën e Tarragona.

Pellgjet hidrografike të Spanjës: lumi Segura

Pellgu i lumit Segura është ai që përshkon juglindjen e Gadishullit Iberik dhe e ka grykën në Detin Mesdhe. Sipërfaqja e tij është afërsisht 18.870 km², duke prekur katër komunitete autonome, të cilat janë Rajoni i Murcia (praktikisht në tërësinë e saj), komuniteti i Andaluzisë (provincat e Jaén, Granada dhe Almería), Castilla-La Mancha (provinca e Albacete) dhe Komuniteti i Valencias (provinca e Alicante), duke u administruar nga Konfederata Hidrografike Segura, CHS.

Rëndësia e baseneve hidrografike të Spanjës

Siç e dimë, burimet ujore të një vendi bazohen në shumën e vëllimeve të ujit sipërfaqësor dhe nëntokësor. Pellgjet ujëmbledhëse janë përgjegjëse për ruajtjen e sa më shumë ujërave sipërfaqësorë. Për ta bërë këtë, ndërtohen rezervuarë, qëllimi kryesor i të cilave është mbledhja e ujërave të lumenjve për t'i ruajtur ato. Përdorimi që u jepet këtyre ujërave fillon nga përdorimi i brendshëm, bujqësia, industria, etj.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth baseneve hidrografike të Spanjës dhe karakteristikat e tyre kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.