Pellgje ujëmbledhëse

pellgje ujëmbledhëse

Në fushën e gjeologjisë dhe gjeografisë a pellg ujëmbledhës kjo rëndësi e madhe. Shtë një depresion në tokë që është i rrethuar nga një terren më i lartë. Në këtë zonë, i gjithë uji që bie në të, përfshirë atë të reshjeve dhe borës së shkrirë, konvergon në një të vetëm. Në një zonë me terren të ulët që korrespondon me daljen e pellgut. Këtu formohen lumenj, liqene, grykëderdhje dhe derdhen në dete dhe oqeane.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për rëndësinë e pellgut hidrografik, karakteristikat e tij dhe gjeologjinë.

tipare kryesore

guadalquivir

Shumë lumenj kanë pellgun e tyre, i cili kullon të gjithë tokën. Për shembull, e gjithë zona e kullimit të lumit Amazon përbën zonën e tij të kullimit, siç bën zona e kullimit të lumit Nil është zona juaj e kullimit hidrologjikMe Ato janë sistemi kryesor natyror përgjegjës për mbledhjen dhe transportimin e ujit dhe sedimenteve.

"Linja" që ndan dhe dallon pellgjet ujëmbledhëse ngjitur quhet "pellgu", i cili nuk është asgjë më shumë se një seri strukturash gjeologjike me një lartësi të konsiderueshme për të shmangur konvergjencën e ujërave të pellgut. Kreshtat, malet, kodrat dhe çarjet janë shtresa tipike që mund të ndajnë ujërat.

Pellgjet ndryshojnë në madhësi, por mund të jenë aq të vogla sa të mëdha, që mbulojnë shumicën e zonave të një vendi dhe shtrihen në disa kilometra katrorë. Arsyeja për këtë është se pellgu nuk ka vetëm një lumë, por edhe disa degë, të cilat lidhen me trupa të tjerë më të mëdhenj ose më të vegjël uji.

Shumë herë një lumë i vogël plotësohet me një lum të madh ose lidhet me një përrua ose liqen, kështu që sasia e ujit në pellg do të rritet. Prandaj, një pellg i madh përbëhet nga një përrua kryesore dhe të gjithë degët e saj, por secili degë ka edhe një pellg të vogël. Shembull: Baseni i lumit Misisipi përbëhet nga 6 pellgje ujëmbledhës më të vegjël. Pellgu i Amazonës është lumi më i madh sepse ai dhe të gjithë degët e tij kanë një zonë kullimi prej më shumë se 7 milion kilometrash katrorë.

Një pellg ujëmbledhës është sistemi kryesor natyror përgjegjës për mbledhjen dhe transportimin e ujit dhe sedimenteve në lumenj, përrenj dhe rrugë të tjera ujore. Sasia e lëngut që rrjedh varet nga reshjet që ndodhin, kapaciteti absorbues, infiltrimi dhe ngopja e tokës, forma e tokës (e sheshtë, e pjerrët, etj.), Transpirimi i bimëve, avullimi dhe faktorë të tjerë. Cfare ka me shume, përdorimi i tepërt i ujit sipërfaqësor nga njerëzit do të zvogëlojë sasinë e ujit në pellg.

Llojet e pellgjeve ujëmbledhës

Ekzistojnë lloje të ndryshme të baseneve hidrografike sipas morfologjisë së tyre dhe vendit ku gjenden. Le të shohim se cilat janë ato kryesore:

 • Pellgu i lumitMe Ato janë zona të kulluara nga lumenjtë dhe degët e tyre, si në shembullin e përmendur më lart. Sidoqoftë, ka lloje të tjera pellgje ujëmbledhës
 • Pellgu strukturorMe Ato formohen nga zhvendosja e pllakave tektonike. Ato janë më të zakonshme në rajonet e thata.
 • Pellgu i brendshëm. Uji i tij nuk rrjedh në det apo oqean, por tenton të avullojë ose të depërtojë në tokë. Këto pellgje strukturore kanë sisteme të brendshme kullimi.
 • Pellgu i liqenitMe Pellgjet tektonike të gjetura në lugina janë të bllokuara nga mbeturinat, shkëmbinjtë ose substanca të tjera që parandalojnë lëshimin e ujit, duke u bllokuar kështu në mbeturina dhe duke formuar liqene.
 • Pellgu sedimentarMe Ato janë pellgje strukturore hidrologjike me depresione të holla të përbëra nga shtresa gurësh dhe materiale organike.
 • Pellgu i oqeanit. Ato korrespondojnë me depresionet e mëdha në të cilat ndodhen oqeanet e botës, kështu që në secilin oqean ka një pellg

Ndotja dhe rëndësia

uji i ndotur

Ndotja dhe urbanizimi janë disa nga kërcënimet serioze që kërcënojnë pellgjet ujëmbledhëse të botës. Ujëmbledhësit luajnë një rol themelor në ruajtjen e ekologjisë dhe jetës së organizmave, përfshirë njerëzit. Uji është një nga burimet natyrore më të rëndësishme në botë dhe është i nevojshëm për konsumimin e të gjithë njerëzve.

Ndotja, urbanizimi dhe shfrytëzimi i tepërt i burimeve (speciet shtazore dhe bimore të ujërave, mineralet, etj.) të ujërave të tij përbëjnë kërcënime serioze që rrezikojnë qëndrueshmërinë e tyre në tokë. Shumë qeveri kanë krijuar grupe të administrimit të pellgjeve ujëmbledhës, por e vërteta është se kushdo që përpiqet të kujdeset për ujin, gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e pellgut ujëmbledhës.

Pellgjet ujëmbledhëse janë të rëndësishme për zhvillimin e ekosistemeve dhe aktiviteteve njerëzore. Cila është rëndësia e pellgut? Ne ju tregojmë disa shembuj:

 • Primero, rregullojnë rrjedhën e ujit, kështu që prania e tij zvogëlon rrezikun e fatkeqësive natyrore të tilla si përmbytjet ose rrëshqitjet e tokës.
 • Përveç kësaj, rregullojnë cilësinë e ujit dhe janë burim i ujit të freskët, ushqim për të gjithë biodiversitetin që banon në tokë.
 • Meqenëse rrjedha e ujit në pellg është shumë e shpejtë, ne mund të marrim energji hidroelektrike për të kryer aktivitetet tona.
 • Së fundi, nuk mund të mos përmendim bukurinë e pellgut të lumit, e cila shpesh është pjesë e aktiviteteve tona të kohës së lirë.

Formimi dhe struktura e baseneve hidrografike

Në ciklin e ujit, uji i shiut mblidhet në kanale të vogla që formojnë shpate për të formuar pellgje hidrologjike, duke hapur shumë kanale me kohëzgjatje të shkurtër. Një pjesë e ujit të shiut avullon ose depërton brenda dhe pjesa tjetër qarkullon poshtë shpatit. Kur pellgu është mjaft i madh, rrjedha sipërfaqësore dhe ajo nëntokësore mund të prodhojnë një rrjedhë të përhershme uji, duke formuar një pellg hidrologjik të plotë.

Pellgjet ujëmbledhëse ndahen në disa pjesë. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Pellgu i sipërm: është zona ku ndodhet burimi i lumit kryesor në zonat e shpateve dhe maleve.
 • Pellgu i mesëm: Shtë zona që korrespondon me luginën e një lumi, ku, në përgjithësi, bën zigzagë.
 • Pellgu i poshtëm: Zoneshtë zona e ulët ku lumenjtë humbasin shpejtësinë, forcën dhe sedimentojnë të gjitha materialet e grumbulluara, duke formuar fusha.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është pellgu ujëmbledhës, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Ky botim është interesant, vazhdoni të pasuroni njohuritë tona.