Pasojat e animit të Tokës

pasojat e animit të tokës në temperatura

Ne e dimë se boshti i rrotullimit të Tokës është 23 gradë. Boshti i rrotullimit të Tokës është një vijë imagjinare që përshkon qendrën e Tokës dhe shtrihet në sipërfaqen e saj në dy pika të kundërta, në polet veriore dhe jugore. Është një koncept thelbësor për të kuptuar fenomenet astronomike dhe klimatike në planetin tonë. Shumë njerëz pyesin se çfarë janë pasojat e animit të tokës dhe si ndikojnë në këtë devijim nga boshti i rrotullimit.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për pasojat kryesore të animit të Tokës dhe çfarë efektesh ka ajo në klimë.

Cili është boshti i rrotullimit të tokës

pasojat e animit të tokës

Gjëja e parë që duhet të sqarojmë është boshti i rrotullimit të Tokës për të kuptuar plotësisht se cilat janë pasojat e animit të Tokës. Pjerrësia e boshtit të Tokës është përgjegjëse për stinët e vitit dhe ndryshimin midis ditëve dhe netëve gjatë gjithë vitit. Kjo prirje nuk është pingul me rrafshin e orbitës së Tokës rreth Diellit, por përkundrazi është e përkulur përafërsisht 23.5 gradë. Kjo pjerrësi nuk është e fiksuar, por ndryshon pak për periudha shumë të gjata kohore për shkak të forcave gravitacionale nga Hëna, Dielli dhe planetët e tjerë.

Pse është anuar boshti i Tokës? Kjo është një pyetje që i ka shqetësuar shkencëtarët për një kohë të gjatë dhe përgjigja nuk është plotësisht përfundimtare. Besohet se, në fazat e hershme të formimit, Toka përjetoi ndikime me trupa të tjerë qiellorë që mund të kishin ndikuar në orientimin e saj boshtor. Përveç kësaj, faktorët e brendshëm, si shpërndarja e pabarabartë e masës në brendësi të Tokës, mund të kenë kontribuar në animin e boshtit.

Pjerrësia e boshtit është vendimtare për jetën në Tokë. Pa të, nuk do të kishim stinët e vitit, të cilat do të preknin rëndë ekosistemet dhe bujqësinë. Falë kësaj prirjeje, ne përjetojmë ndryshime klimatike që lejojnë ndryshimin e temperaturave dhe modeleve klimatike në rajone të ndryshme të planetit.

Pasojat e animit të Tokës

rrotullimi i boshtit

Pjerrësia e boshtit të Tokës ka disa pasoja të rëndësishme që ndikojnë në planetin tonë dhe klimën e tij në mënyrë të jashtëzakonshme. Këto janë disa nga pasojat kryesore të kësaj prirjeje:

 • Stinët: Prirja është përgjegjëse për stinë të ndryshme të vitit. Ndërsa Toka rrotullohet rreth Diellit, boshti i saj drejtohet në drejtime të ndryshme në hapësirë. Gjatë solsticit të verës, një nga polet është anuar drejt Diellit, duke rezultuar në ditën më të gjatë të vitit në hemisferën përkatëse. Ndërkohë, poli tjetër e përjeton solsticin dimëror me ditën më të shkurtër të vitit. Këto ndryshime sezonale ndikojnë në sasinë e dritës së diellit të marrë në çdo hemisferë, duke ndikuar drejtpërdrejt në klimën, vegjetacionin dhe sjelljen e kafshëve.
 • Dallimi në gjatësinë e ditëve: Prirja është gjithashtu përgjegjëse për ndryshimin në gjatësinë e ditëve dhe netëve gjatë gjithë vitit. Në pole, gjatë solsticeve, ekziston një periudhë e ditëve të vazhdueshme ose netëve polare, në varësi të hemisferës. Nga ana tjetër, në ekuinokset, gjatësia e ditës dhe e natës janë pothuajse të njëjta në të gjitha vendet e Tokës.
 • Ndikimi në rrymat e oqeanit: Pjerrësia ndikon në rrymat e oqeanit, të cilat janë rryma uji që qarkullojnë nëpër oqeane. Këto rryma luajnë një rol vendimtar në rishpërndarjen e nxehtësisë në planet. Pjerrësia e boshtit ndikon në formimin dhe sjelljen e rrymave, të cilat mund të kenë efekte të rëndësishme në klimën rajonale dhe globale, si dhe në jetën detare.
 • Modelet e motit dhe reshjet: Pjerrësia e boshtit ndikon gjithashtu në modelet e motit dhe reshjet në rajone të ndryshme të botës. Ndryshimet në sasinë e dritës së diellit të marrë dhe shpërndarja e nxehtësisë në sipërfaqen e tokës për shkak të pjerrësisë janë faktorë përcaktues në formimin e klimave specifike, nga shkretëtirat në pyjet tropikale dhe zonat e buta.
 • Ciklet e akullnajave: Pjerrësia e boshtit të Tokës ka qenë e lidhur me ciklet e epokës së akullit dhe periudhat e ngrohjes globale gjatë historisë gjeologjike. Ndryshimet në pjerrësi, së bashku me variabla të tjerë astronomikë, mund të ndikojnë në sasinë e rrezatimit diellor që arrin në Tokë dhe kështu të ndikojnë në ciklet e akullnajave dhe shtrirjen e shtresave të akullit.

Si do të ishte klima nëse do të ndryshonte boshti i tokës?

turne toke

Jemi me fat sepse klima do të ishte shumë e ndryshme pa animin e boshtit të Tokës. Nëse boshti i Tokës nuk do të ishte i anuar, nuk do të kishim stinë. Do të merrnim të njëjtën sasi rrezatimi diellor çdo ditë të vitit dhe nuk do të kishim stinë. Në vend të kësaj, nëse boshti është krejtësisht horizontal, ajo që do të ndodhte është që ne do të kishim gjashtë muaj në errësirë ​​dhe gjashtë muaj në diell të plotë. Janë dy kushte ekstreme. Për fat të mirë jemi në mes.

Në një moment kur boshti i Tokës është i anuar drejt diellit, ne marrim më shumë rrezatim më vertikalisht dhe e quajmë verë. Është interesante se në hemisferën veriore, ajo që ne e quajmë verë është kur jemi më larg nga dielli. Lëvizja e Tokës rreth diellit formon një elips dhe kur jemi më larg, përkon me faktin se është verë në hemisferën veriore.

Akset nuk janë statike

Sëpatat gjithashtu ndryshojnë me kalimin e kohës. Për shembull, ekscentriciteti i elipsa që rrotullohet tokën rreth diellit ndryshon çdo 100-400.000 vjet, që tejkalon jetën e njeriut (80-90 vjet. Ndryshon edhe këndi, mund të lëvizë nga 21,5 deri në 24,5 gradë. Varësisht nga pjerrësia, rrezet e diellit do ta godasin më drejtpërdrejt ose tërthorazi. Prandaj nuk do të ketë shumë dallime mes stinëve, sa më afër 21 gradë, ose kur zhytja i afrohet 24 gradëve, kontrasti midis stinëve bëhet më i theksuar.

Tani për tani jemi në 23,5, kështu që stinët tani janë shumë të kundërta: shumë e nxehtë në verë dhe shumë e ftohtë në dimër. Ky ndryshim çdo 40.000 vjet është krejtësisht jashtë mundësive të aktiviteteve njerëzore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për pasojat e ndërveprimit të Tokës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.