pasardhësi i Hubble

James Webb

Teleskopi Hapësinor Hubble është një instrument astronomik në orbitën e Tokës, i krijuar për të kapur imazhe dhe për të mbledhur të dhëna me cilësi të lartë nga hapësira e jashtme. U lëshua në 24 Prill 1990 nga NASA dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) si pjesë e një bashkëpunimi ndërkombëtar. Falë këtij teleskopi janë bërë zbulime të shumta të universit. Tani, aktualisht, pasardhësi i hubble është ai që merr përsipër të vazhdojë dhënien e zbulimeve të reja.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për pasardhësin e Hubble, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Karakteristikat e teleskopit hapësinor Hubble

teleskopi hubble

Një nga tiparet më të spikatura të teleskopit Hubble është aftësia e tij për të vëzhguar kozmosin nga jashtë atmosferës së Tokës. Atmosfera mund të shtrembërojë dhe filtrojë dritën që arrin në Tokë, duke kufizuar cilësinë e vëzhgimeve në tokë. Megjithatë, ndërsa në orbitë, Hubble i anashkalon këto kufizime, duke lejuar një pamje shumë më të mprehtë dhe më të saktë të objekteve qiellore të largëta.

Hubble përdor një seri instrumentesh të specializuara, si kamerat dhe spektrografët, për të kapur imazhe në gjatësi vale të ndryshme të dritës, nga ultravjollcë në infra të kuqe afër. Kjo u siguron shkencëtarëve një pamje të plotë dhe të detajuar të një game të gjerë fenomenesh kozmike, të tilla si galaktikat e largëta, mjegullnajat, yjet në formim dhe planetët brenda dhe jashtë sistemit tonë diellor.

Ka kapacitet të madh për të marrë imazhe me rezolucion të lartë. Falë kësaj aftësie, ajo ka siguruar imazhe të detajuara mahnitëse të objekteve qiellore, duke zbuluar struktura dhe detaje që më parë ishin të vështira për t'u vëzhguar. Këto imazhe kanë mundësuar përparime të rëndësishme në të kuptuarit tonë të universit dhe kanë kapur imagjinatën e publikut të gjerë.

edhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në matjet e sakta të distancave me yjet dhe galaktikat e largëta. Kjo ka çuar në vlerësime më të sakta të shkallës së zgjerimit të universit dhe i ka ndihmuar shkencëtarët të përmirësojnë modelet e tyre kozmologjike.

Gjatë viteve, Hubble ka qenë objekt i disa misioneve të mirëmbajtjes dhe përmirësimit nga astronautët në anijen hapësinore. Këto misione kanë bërë të mundur zëvendësimin e instrumenteve, riparimin e komponentëve dhe përmirësimin e performancës së tij të përgjithshme, duke zgjatur ndjeshëm jetën e tij të dobishme. Tani, pasardhësit e Hubble do të marrin përsipër.

Pasardhësit e Hubble

pasardhës i hubble-it modern

hubble ka udhëtuar pothuajse 600 kilometra nga Toka me 28 kilometra në orë, duke marrë dhjetëra mijëra vëzhgime, ka përfunduar 000 milion vëzhgime të gjata. trupa të ndryshëm qiellorë. Më shumë se 10 astronomë që përdorin Hubble kanë publikuar rreth 000 punime kërkimore, duke e bërë atë një nga instrumentet shkencore më efikase të ndërtuara ndonjëherë.

Nuk ka dyshim se teleskopi Hubble ka qenë një revolucion i vërtetë për astronominë, veçanërisht për shkak të aftësisë së tij për t'u riparuar dhe përmirësuar nga astronautët, gjë që ka zgjatur jetën e tij të dobishme me kalimin e viteve. Megjithatë, pas misionit të fundit të shërbimit në maj 2009, një punë e gjerë është kryer në pasardhësin e tij, teleskopin hapësinor James Webb.

Le të krahasojmë parametrat e Hubble dhe James Webb. Ndërsa teleskopi i vjetër Hubble ka vetëm një pasqyrë monolit 2,4 metra, teleskopi James Webb ka 18 seksione gjashtëkëndore për një hapje kryesore ekuivalente prej 6,5 metrash.

Kostoja e tij është afër 9 miliardë dollarë. Teleskopi, një projekt i përbashkët i NASA-s me agjencitë hapësinore evropiane dhe kanadeze, u riemërua James Webb në shtator 2002 sipas një prej administratorëve të NASA-s gjatë lulëzimit të programit Apollo.

James Webb ka bërë shumë zhvillime teknike inovative. Për të nxjerrë në pah disa prej tyre, përmend pasqyrën e saj kryesore të segmentuar, e cila paloset në tre pjesë për nisje dhe mblidhet në hapësirë ​​pas ngritjes; optikë e bërë nga beriliumi, një material ultra i lehtë dhe rezistent ndaj konsumit; ose krioftohës, të cilët ftohin teleskopin. detektorë deri në 7 Kelvin, duke optimizuar vëzhgimet e tyre në infra të kuqe, rajoni i spektrit që James Webb do të vëzhgojë.

Pas gati tetë vjetësh ndërtimi, të gjitha pjesët e teleskopit janë gati, veçanërisht pjesa gjashtëkëndore e pasqyrës parësore, e cila është e mbuluar me një shtresë ari me madhësi mikron (e cila reflektohet veçanërisht në infra të kuqe) dhe katër shkencëtarë instrumentesh. të vendoset në teleskop. Këto janë një aparat fotografik afër infra të kuqe, një spektrograf me shumë objekte afër infra të kuqe, një instrument tjetër me infra të kuqe të mesme dhe një aparat fotografik me filtra të sintonizueshëm. Gama e punës spektrale e James Webb është midis 0,6 dhe 27 nanometra, me disa aftësi të dukshme të dritës.

Objektivat e pasuesit të Hubble

pasardhësi i hubble

Pasardhësi i Hubble do të studiojë të gjitha fazat e historisë kozmike, nga ndezjet e para pas Big Bengut, përmes formimit të sistemeve planetare të afta për të mbështetur jetën në botë si Toka, deri në evolucionin e sistemit tonë diellor. Një tjetër risi e këtij teleskopi hapësinor në lidhje me teleskopin Hubble është se, ndryshe nga ky i fundit, ai nuk do të rrotullohet afër Tokës, vetëm disa qindra kilometra nga sipërfaqja, por përkundrazi. Ndodhet 1,5 milion kilometra nga toka përballë Tokës.

Nga Dielli, në pikën ku forcat gravitacionale të Diellit, Tokës dhe Hënës janë në ekuilibër (të njohur si Lagrange 2 ose L2) dhe kushtet e shikimit janë shumë më të mira se në orbitat e ulëta si Dielli. Hubble. Sigurisht, vizitat e mirëmbajtjes nga astronautët janë të pamundura, kështu që do të duhej të ishte më e fortë dhe më e besueshme se Hubble. Madhësia e tij e madhe (6.500 kg) gjithashtu e lejon atë të lëshohet në orbitë, duke e bërë atë versionin më të fuqishëm të Ariane 5 ECA në Evropë.

James Webb ka një jetë të pritshme funksionimi prej të paktën pesë vjetësh, duke mbajtur karburant të mjaftueshëm deri në dhjetë vjet në manovrat L2. Nëse gjithçka shkon mirë, do të zgjasë deri në vitin 2030, duke plotësuar në mënyrë të përkryer teleskopët gjigantë me bazë tokësore 30 metra dhe 40 metra që janë aktualisht në ndërtim dhe që do të jenë funksionalë deri në fund të dekadës së ardhshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për pasardhësin e Hubble dhe veçoritë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.