Pas fitores së Trump, Kina mund të drejtojë Marrëveshjen e Parisit

marakech-cop22-2016

Siç e dimë të gjithë, Donald Trump ai është zgjedhur president i Shteteve të Bashkuara. Lajmi i keq për mjedisin është se për Trump ndryshimi i klimës nuk ekziston, prandaj, ai synon të heqë SHBA nga Marrëveshja e Parisit.

Shtetet e Bashkuara janë vendi i dytë që lëshon më shumë emisione të gazrave serë në atmosferë. Ardhja e Donald Trump në presidencë ka shkaktuar një mpirje samiti i klimës (COP22) në Marrakech. Sidoqoftë, shumica e vendeve kanë riafirmuar mbështetjen e tyre në luftën kundër ndryshimit të klimës. Tani është Kina, vendi që shkarkon më shumë emisione të gazrave në atmosferë, është i gatshëm të mbrojë marrëveshjen për klimën.

Kina synon të vazhdojë idenë e saj për të bërë një tranzicion të energjisë në një ekonomi karbon i ulët. Ndotja e ajrit në Kinë është një problem shumë serioz për qytetarët. Përqendrimet e larta të ndotësve të ajrit nga industria e qymyrit nënkuptojnë që shumë qytetarë nuk mund të dalin pa maska. Përveç kësaj, shumë njerëz vuajnë dhe vdesin nga sëmundjet e frymëmarrjes.

Një anëtar i delegacionit kinez deklaroi se tranzicioni energjetik që po bën Kina është një lëvizje e pandalshme dhe kjo për shkak se ekziston një qeveri e re në Shtetet e Bashkuara ato nuk do të ndalen. Vendimi është i prerë dhe megjithëse presidenti amerikan nuk beson ose dëshiron të marrë pjesë në luftën kundër ndryshimit të klimës, Kina nuk do të tërhiqet. Përpjekjet e komunitetit kinez do të vazhdojnë të rriten.

Fitorja elektorale e Trump ka qenë një shkop i shkëlqyeshëm për samitin e klimës të mbajtur në Marrakech rreth 200 vende ata janë duke rënë dakord mbi rregullat që duhet të ndjekë Marrëveshja e Parisit e hyrë në fuqi kohët e fundit. Kujtohet me shqetësim se, në të kaluarën, largimi i George Bush i protokollit të Kiotos inkurajoi vendet e tjera të zhvilluara të mos vazhdojnë me marrëveshjen për klimën. Ata kanë frikë se qëllimet e Trump do të kenë të njëjtin efekt.

Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara dhe ndryshimi i klimës

Donald Trump tashmë ka shprehur në disa raste, si në kandidaturën e tij dhe tani në presidencën e tij, ndryshimin e klimës Shtë një mashtrim i shpikur nga kinezët me qëllim që të rritet aftësia e tyre konkurruese. Në kandidaturën e tij, ai premtoi se, nëse presidenti, ai do të anulonte ratifikimin e Marrëveshjes së Parisit dhe do të tërhiqte fonde nga të gjitha programet dhe aktivitetet e KB që kanë të bëjnë me ndryshimin e klimës.

Ai tashmë ka njoftuar se, midis dhjetë masave të tij të para me të arritur në Shtëpinë e Bardhë, njëra prej tyre do të ishte anuloni pagesat te programet që lidhen me ndryshimin e klimës. Ky është një problem serioz për klimën, duke marrë parasysh që SHBA është vendi i dytë përgjegjës për emetimet globale. Do të jetë gjithashtu shumë negative për ato vende në zhvillim që duan të kontribuojnë në Marrëveshjen e Parisit, ndërsa zhvillohen teknologjikisht pa dëmtuar klimën. Kjo sepse Shtetet e Bashkuara së bashku me BE-në janë një nga donatorët më të mëdhenj në financat e klimës. Në buxhetin e financimit është përshkruar rreth 3.000 miliardë dollarë e kryer deri në vitin 2020. Deri më tani, Obama ka paguar vetëm 500 milion euro të totalit.

donald-bori

Të gjitha vendet që kanë ratifikuar Marrëveshjen e Parisit po presin të shohin nëse Trump më në fund merr vendimin për tërheqjen e fondeve apo ndryshimin e mënyrës se si ai menaxhon legjislaturën e tij. Synimi i të gjitha vendeve është që përpjekjet dhe politikat e miratuara të kenë ndikimi global dhe të shërbejë si shembull për vendet që nuk e kanë ratifikuar ende atë.

Presidenti i COP22, Salahedín Mezuar, ka bërë pretendimin e mëposhtëm:

"Marrëveshja e Parisit nuk do të ndalet së funksionuari sepse njëra nga palët largohet, pjesa tjetër e vendeve janë këtu për të siguruar që ajo do të shkojë përpara dhe ne jemi të bindur që qytetarët e SH.B.A.-së janë plotësisht të përkushtuar në këtë luftë kundër problemit më të madh përballë njerëzimit "


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.