'Pas Akullit', aplikacioni që tregon se si do të jetë bota pas shkrirjes

 

NY

Demi i Wall Street (New York) do të zhytet pas shkrirjes.

Nëse keni një iPhone tani do të shihni si do të jenë disa cepa të botës pas shkrirjes së poleve shkaktuar nga ngrohja globale falë një aplikacioni falas të zhvilluar nga New Yorker Justin Brice Guariglia.

Aplikacioni, i quajtur »Pas Akullit»(Pas akullit në spanjisht), është shumë interesante, pasi lejon përdoruesit të shohin se si do të duket bota e tyre kur niveli i detit rritet.

Aplikacioni 'After Ice'

Guariglia ka përdorur të dhënat e NASA-s për nivelet, vendndodhjen gjeologjike dhe realitetin e shtuar për të na ofruar një vizion për të ardhmen jo shumë të largët si të Nju Jorkut ashtu edhe të qyteteve të tjera. Kështu, imazhi i parë që shfaqet sapo të shkarkoni aplikacionin është një copë akulli që bie, e cila është ajo që ka ndodhur për më shumë se një shekull, edhe pse me më shumë frekuencë në dekadat e fundit ndërsa temperatura mesatare globale rritet.

Mjeti shpjegon atë niveli i detit në New York mund të rritet pothuajse gjashtë metra (6 këmbë) nga fundi i shek, duke zhytur kështu skulpturën e famshme të Bull of Wall Street apo Miami Beach, ndër të tjera.

NY

Bull i Wall Street (Nju Jork) mund të zhyten pas shkrirjes. Imazh - Climatecentral.org

»After Ice» është pjesë e punës së Guariglia, i cili pasi udhëtoi me NASA në Grenlandë ka përdorur fotografinë ajrore si bazë për të «pikturuar» peisazhet me një printer të teknologjisë së lartë. Ndërsa ai është përqëndruar në ato vende të paarritshme për shumicën e njerëzve, aplikacioni tregon se sa të rëndësishëm janë ata për të kuptuar më mirë ngrohjen globale dhe sa urgjente është të ndërmarrësh veprime efektive për ta ndaluar atë.

Universiteti i Harvardit

Universiteti i Harvardit mund të jetë nën ujë deri në vitin 2100. Image- Climatecentral.org

Dhe nëse nuk keni iPhone dhe dëshironi të shihni imazhet, mund të hidhni një sy duke bërë klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.