Parimi i Paskalit

blis paskal

Në shkencë ekzistojnë parime të shumta që shërbejnë për të shpjeguar disa sjellje në jetën e përditshme. Një nga këto parime më të njohura është Parimi i Paskalit. Është një ligj fizik që shpjegon se si sillet presioni në lëngje. Është shumë e rëndësishme të kuptojmë se sa gjëra funksionojnë në jetën tonë të përditshme, si frenat e një makine apo sistemi hidraulik i një vinçi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për parimin e Pascal-it, rëndësinë e tij dhe përparimet e shkencës.

Parimi i Paskalit

parimi i paskalit

Parimi i Paskalit na thotë se nëse ushtrojmë një presion në një pikë të një lëngu të mbyllur, ai presion do të transmetohet në mënyrë të barabartë në të gjitha drejtimet dhe në të gjithë lëngun. Kjo do të thotë, nëse shtypim një lëng në një skaj të një ene të mbyllur, e njëjta forcë do të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjitha pjesët e lëngut dhe në të gjitha muret e enës.

Për shembull, imagjinoni se keni një tullumbace të mbushur me ujë. Nëse e shtrydhni në njërin skaj, presioni do të transmetohet përmes ujit dhe tullumbace do të deformohet në të gjitha drejtimet. Nëse shtypni më fort, deformimi do të jetë edhe më i madh. Kjo është për shkak se uji është një lëng dhe ndjek parimin e Pascal.

Ky ligj është gjithashtu shumë i rëndësishëm në inxhinieri, pasi ju lejon të krijoni sisteme hidraulike që mund të transmetojnë sasi të mëdha force dhe energjie me shumë pak përpjekje. Për shembull, në një sistem hidraulik vinçi, një lëng përdoret për të transmetuar forcën nga motori në krahun e vinçit, duke lejuar që objektet e rënda të ngrihen me lehtësi relative.

kërkesë

Parimi i Pascal zbatohet për pajisjet që duhet të aplikojnë forca të vogla ose komode për të arritur rezultate të forta. Për shembull, shembulli më i zakonshëm i parimit të Paskalit është parimi i makinave me presion hidraulik, por mund të përmendim edhe frenimin hidraulik të makinës, ngritësin e ngarkesës, folenë hidraulike, drejtimin hidraulik të automjetit, madje edhe në karrige. të stomatologëve. Parimi i Paskalit është shumë i rëndësishëm në studimin e hidrostatikës.

Hidrostatika është një degë e mekanikës së lëngjeve dhe studion lëngjet në qetësi dhe presionin e ushtruar mbi to. Hidrostatika është shumë e rëndësishme për inxhinierinë dhe përdoret për ruajtjen, transportin dhe përdorimin e lëngjeve.

Shembuj të Parimit të Paskalit

Shtypi hidraulik

Parimi i Paskalit Zbatohet në mënyrë shumë të dobishme në shtypjen hidraulike. Një shtypës hidraulike është një makinë që përdoret për të ushtruar një forcë të madhe në një objekt, si p.sh. një fletë metalike ose një bllok druri. Kjo realizohet nëpërmjet përdorimit të një lëngu që transmetohet përmes një sistemi tubacioni.

Shtypja hidraulike funksionon në sajë të parimit të Pascal, i cili thotë se presioni transmetohet në mënyrë të njëtrajtshme në një lëng. Shtypja ka dy pistona, një i vogël dhe një i madh, të lidhur me një tub të mbushur me një lëng, si vaj ose ujë. Kur aplikojmë një forcë në pistonin e vogël, krijohet një presion që transmetohet në të gjithë lëngun dhe arrin pistonin e madh.

Meqenëse pistoni i madh ka një sipërfaqe më të madhe se pistoni i vogël, forca e aplikuar në pistonin e vogël shumëzohet në pistonin e madh. Për shembull, nëse pistoni i madh ka një sipërfaqe 10 herë më të madhe se pistoni i vogël, forca e aplikuar në pistonin e vogël do të shumëzohet me 10 në pistonin e madh. Kjo do të thotë se ne mund të ushtrojmë një forcë shumë më të madhe në një objekt duke përdorur një shtypje hidraulike sesa me forcën tonë fizike.

Presat hidraulike përdoren në shumë aplikime si p.sh prodhimin e pjesëve metalike, riparimin e motorëve dhe kompresimin e materialeve të ndërtimit. Përveç kësaj, ato janë shumë të dobishme në situatat kur kërkohet të aplikohet një forcë e madhe me saktësi, pasi ne mund të kontrollojmë sasinë e presionit që ushtrohet në objekt.

Prizë hidraulike

Parimi i Pascal në fole hidraulike

Parimi i Paskalit vlen edhe për foletë hidraulike, një mjet shumë i dobishëm për ngritjen e sendeve të rënda, si për shembull një makinë. Një fole hidraulike përbëhet nga dy cilindra të lidhur nga një tub i mbushur me lëng. Njëri nga cilindrat është më i madh dhe është i lidhur me një platformë të sheshtë mbi të cilën mbështetet objekti që do të ngrihet, ndërsa tjetri është më i vogël dhe lidhet me një manivelë që përdoret për të aplikuar forcën.

Kur një forcë ushtrohet në manovër, një presion gjenerohet në lëng që transmetohet në mënyrë të barabartë në të gjithë sistemin hidraulik, duke përfshirë cilindrin e madh që mbështet objektin që do të ngrihet. Forca e aplikuar në cilindrin e vogël shumëzohet në cilindrin e madh për shkak të ndryshimit në madhësi midis dy cilindrave, duke lejuar që objektet shumë të rënda të ngrihen me lehtësi relative.

Parimi i Pascal zbatohet në folenë hidraulike në të njëjtën mënyrë si në shtypësin hidraulik, duke siguruar që presioni të transmetohet në mënyrë të barabartë në të gjithë sistemin hidraulik dhe se forca shumëfishohet në cilindrin e madh për të ngritur objekte të rënda.

Prizat hidraulike janë shumë të dobishme në industrinë e automobilave, pasi ato lejojnë ngritjen e një automjeti për riparime dhe mirëmbajtje. Përveç kësaj, ato janë shumë të dobishme në punë të tjera që kërkojnë ngritje të rëndë, siç është ndërtimi.

Formulat

formulat e paskalit

Siç pritej, princi i Paskalit duhet të llogaritet duke përdorur formula matematikore. Për të llogaritur presionin në një lëng që transmetohet nga një sistem hidraulik, përdoret formula P = F/A, ku P është presioni, F është forca e aplikuar dhe A është zona e sipërfaqes ku zbatohet forca. Kjo formulë na lejon të llogarisim presionin në çdo pikë të sistemit hidraulik.

Një formulë tjetër e rëndësishme që lidhet me parimin e Paskalit është ligji i ruajtjes së energjisë. Ky ligj përcakton që energjia totale në një sistem të mbyllur ruhet, domethënë se energjia nuk mund të krijohet ose shkatërrohet, ajo vetëm mund të transformohet.

Në një sistem hidraulik, energjia ruhet pasi forca e aplikuar në një pikë transmetohet përmes lëngut dhe shndërrohet në energji në një pikë tjetër të sistemit. Kjo do të thotë se energjia e aplikuar në një pikë të sistemit hidraulik është e barabartë me energjinë e marrë në një pikë tjetër.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për parimin Pascal dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.