Homo antecessor

pararendës homo

Në evolucionin e qenies njerëzore siç e njohim sot, ka pasur specie të shumta. Një prej tyre është Homo antecessor. Isshtë një lloj specie që kalon në zhdukje por i përket gjinisë Homo dhe konsiderohet si një nga zakonet e para dhe më të vjetrat në Evropë. Sipas mbetjeve të fosileve të gjetura të kësaj qenie njerëzore, dihej që ajo ekzistonte afërsisht 900.000 vjet më parë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe evolucionin e Homo pararendës.

tipare kryesore

kafka e pararendësit homo

Isshtë një specie që i përket qenies njerëzore dhe që vija evolucionare është midis Homo heidelbergensis dhe Homo neanderthalenza. Ishte hominidi i parë që populloi Evropën dhe është vendas në Afrikë. Pothuajse të gjithë shkencëtarët mendojnë se është djepi i njerëzimit dhe migrimi ishte njëkohësisht drejt Evropës dhe Azisë. Isshtë vlerësuar se në një çështje të kohës gjeologjike zakon gjatë Pleistoceni më e ulët Disa nga tiparet që ka kjo specie janë arkaike dhe të tjerat janë më moderne. Kjo përcakton se është një përzierje evolucionare për ndryshimin në evolucionin e qenies njerëzore.

Depozitat e para të këtyre mbetjeve ishin ato që ndodheshin në qytetin Ceprano në Itali. Prej andej është bërë e njohur me emrin e zakonshëm të njeriut të Cepranos. Pjesa kryesore e mbetjeve që është studiuar në thellësi më të madhe është ajo e një kafke me karakteristika që shkojnë midis primitive dhe modernes. Disa nga provat shkencore që matin moshën e kësaj kafke janë ato ishte datuar afërsisht 900.000 vjet e vjetër. Duke qenë se ajo ka karakteristika të ndryshme filogjenetike, kronologjike dhe arkeologjike të ngjashme me ato të specieve të tjera, ajo u quajt me emrin e eksploruesit ose pionierit.

Mbetjet që janë ruajtur në kushte më të mira janë një nofull e sipërme dhe kocka ballore e një personi të ri, jeta e të cilit pas vdekjes vlerësohet se ka ndodhur rreth 11 vjet. Në të njëjtin vend ku mund të gjendeshin këto mbetje, u numëruan vetëm disa copa mjetesh guri dhe kocka të shumta kafshësh. Kjo tregon që kjo qenie njerëzore tashmë mund të ndërtojë mjete. E njëjta gjë ndodh me Homo neanderthalenza ose Homo habilis.

Megjithëse dihet që të gjitha këto eshtra dhe mbetje janë për shkak të një kohe prej gati një milion vjet më parë, është e shtrenjtë të jesh në gjendje t'i kontrastosh ato drejtpërdrejt. Dhe është se secila pjesë e trupit dhe anatomia e tij korrespondon me individë të ndryshëm të grupeve të moshës.

Zgjerimi hominid dhe Homo antecessor

mandibul

Ajo që mund të verifikohet është se mbetjet kanë disa tipare dalluese të përbashkëta. Dhe ka pothuajse të gjitha janë nga kolonët primitivë hominidë të cilët jetonin në Afrikë dhe disa që tashmë kanë migruar në Evropë. Ndër karakteristikat fizike dhe biologjike të kësaj specie gjejmë një kombinim në kafkë së bashku me dhëmbët dhe një nofull të ulët që ndryshojnë nga fosilet e tjera të gjinisë Homo. Disa prej mbetjeve janë të ngjashme në morfologji me njerëzit modernë, por me një çehre pak më të fortë. Lartësia është një mesatare që shkon nga 1.6-1.8 metra, e cila nuk e kalon rrymën Homo sapiens. Pesha e këtyre individëve shkonte përafërsisht midis 65 dhe 90 kg, kështu që është më e ngjashme me atë aktuale.

Kafka ka disa kombinime të tipareve moderne dhe arkaike. Ndër tiparet më moderne, bie në sy fossa i qenit, mollëzat më të zbrazura dhe hunda e dalë. Këto pjesë japin një pamje disi më të stilizuar sesa ajo ndryshim nga speciet e tjera të vjetra. Nga ana tjetër, nëse analizojmë tiparet e vjetra shohim se ai ka një ballë të ulët dhe një buzë të shënuar me dy veta. Qemeri i tij okcipital është gjithashtu më i spikatur, veçanërisht në pjesën e prapme të kafkës.

Sa i përket madhësisë së trurit, ajo është disi më e vogël se qenia njerëzore aktuale. Megjithëse nuk është një ndryshim i madh, ai kishte një kapacitet disi më të ulët se mesatarja aktuale. Karakteristikat primitive dentare dallohen për të pasur disa dhëmbë më të fortë dhe premolarë që kanë rrënjë të shumta prerëse që shërbejnë për të bluar më mirë ushqimin. Karakteristikat që konsiderohen më moderne në lidhje me gojën kanë të bëjnë me kaninet. Gjithashtu, mund të dallohen disa nga dhëmbët e përparmë meqenëse vërehen me një madhësi më të vogël krahasuar me speciet e tjera hominide.

Modelet e shpërthimit të dhëmbëve janë gjetur të ngjashme me njerëzit modernë. Këto përfundime çojnë të thuhet se këto hominida kishin të njëjtën shpejtësi zhvillimi për sa i përket dhëmbëve.

Ngjashmëria midis Homo antecessor dhe Homo sapiens

ndryshimet midis hominideve

Ne do të analizojmë se cilat janë karakteristikat kryesore që janë të ngjashme në të dy speciet. Për këtë, ne duhet të marrim parasysh tërësinë e individëve që i përkasin kësaj gjinie. Ai Homo antecessor Isshtë një nga speciet që ka më shumë ngjashmëri me njeriun aktual. Gjëja e parë që duhet të marrim parasysh krahasimi është rritja e tij. Shtë një lloj rritje e ngjashme me tonën. Faza e fëmijërisë dhe adoleshencës kalojnë më ngadalë sesa në rastin e specieve të tjera. Në llojin tonë kemi një para-moshë madhore disi më të gjatë nëse e krahasojmë proporcionalisht me kohëzgjatjen e jetës totale.

Karakteristikat e kësaj specie do të ishin një përzierje midis arkaikes dhe modernes. Ekziston një detaj mjaft kurioz në lidhje me këtë specie dhe kjo është se ajo konsiderohej një ekzemplar i shkathët. Para kësaj specie specifike, pjesa tjetër e hominideve ishin ambideksore ose të paktën nuk kishin një tendencë të theksuar për të përdorur njërën prej gjymtyrëve më intensivisht.

Një tjetër tipar që mund të krahasojmë dhe që është jashtëzakonisht karakteristikë janë vetullat dhe balli. Nëse krahasojmë vetullat dhe ballin e Homo antecessor me atë të qenies njerëzore aktuale ne shohim se ishte shumë e ngjashme. Sidoqoftë, këto tipare mund të gjenden edhe në ekzemplarë të tjerë më të evoluar të një dege të ndryshme evolucionare.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Homo antecessor dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.