Paradoksi i Fermit

Ekzistenca e jetës në planetët e tjerë

Më shumë se një herë keni menduar nëse planeti ynë është i vetmi jo vetëm nga Sistem diellor e cila është e banueshme, por e vetmja në të gjithë Universin. Potencialisht një planet është i banueshëm nëse plotëson disa kushte që i lejojnë të zhvillojë jetën. Sidoqoftë, a është e pamundur që ekziston një planet tjetër që plotëson kushtet ideale? Që të ketë jetë në një planet nuk është e nevojshme vetëm që të ketë ujë të lëngshëm. Ne e dimë se ka planetë ku ka ujë, por nuk është në të ashtuquajturën "zonë e banueshme" dhe, për këtë arsye, jeta nuk është zhvilluar. Nëse ekziston po aq gjasë për të gjetur jetë në planetët e tjerë si ai Paradoksi i FermitPse nuk e kemi gjetur akoma?

Në këtë artikull ne do t'ju shpjegojmë se çfarë është paradoksi i Fermit dhe çfarë përpiqet të na shpjegojë. A mund të ketë jetë në të gjithë Universin në një planet tjetër? Ne ju tregojmë gjithçka.

Çfarë është paradoksi i Fermit?

Paradoksi i Fermit

Paradoksi i Fermit është një kontradiktë midis shkencës teorike dhe eksperimentale. Sipas shkencëtarëve, ka miliona shanse për të gjetur jetë inteligjente në një planet tjetër në të gjithë Universin, por deri më sot, ai ende nuk ka hasur asgjë ose askënd.

Sot, një shkencëtar me emrin Berezin i ka dhënë një shpjegim të ri kësaj teorie dhe ka gjetur një zgjidhje për paradoksin e Fermit. Sidoqoftë, kjo zgjidhje nuk është e lehtë të supozohet, pasi ndoshta nuk është rezultati që dëshironi të dëgjoni. Sipas Berezinit, njeriu nuk do të gjejë kurrë një civilizim tjetër inteligjent. Ne do të vazhdojmë të evoluojmë si një garë dhe Planeti Tokë do të pushojë së jetë i banueshëm ose do të zhduket para se të gjendet një civilizim tjetër. Kjo është për shkak të shkatërrimit të afërt të yllit tonë, Diellit.

Nuk ka rëndësi se çfarë lloj civilizimi ekziston atje në Univers. Nëse janë subjekte inteligjente, ata përdorin makineri përtej tonës, nëse janë planetë me inteligjencë kolektive, etj. Nuk ka rëndësi e gjithë kjo. E vetmja gjë që ka rëndësi është që qytetërimi që duhet të gjejmë është në një distancë "të afërt" dhe praktike për qenien njerëzore. Megjithëse paradoksi i Fermit thotë se, statistikisht, ekziston një probabilitet i madh për të gjetur jetë në një planet tjetër, deri më sot nuk ka qenë kështu.

Teknologjia dhe distanca: dy kufizime

Ku janë civilizimet

Useshtë e padobishme nëse ekzistojnë civilizime të ndryshme nga ne nëse teknologjia, si e jotja ashtu edhe e jona, nuk mjafton për të mbuluar distancat midis planetëve. Paradoksi shpjegohet me shembullin që një pemë në mes të xhunglës bie poshtë dhe nuk bën zhurmë sepse nuk ka askush atje për ta dëgjuar. Zhurma dhe tingulli ekzistojnë vetëm sepse ka dikush që i dëgjon ato. E njëjta gjë është e vërtetë për një civilizim tjetër. Mund të ketë mijëra civilizime në të gjithë Universin, por në të njëjtën kohë ato nuk do të ekzistojnë për ne sepse kurrë nuk do të jemi në gjendje t'i shohim ato.

Supozoni se raca inteligjente është e aftë të zhvillohet deri në atë gjendje që të jetë në gjendje të udhëtojë midis planetëve, por në mes të rrugës së saj është në gjendje të fshijë gjurmën e një jete tjetër para se ta zbulojë atë. Do të na kufizonte gjithashtu kur bëhet fjalë për zbulimin e një civilizimi tjetër.

Ne nuk po flasim që luftërat, pushtimet ose mbi shfrytëzimin e burimeve janë arsyet pse një garë do të zhduket, por që ajo është një gjenocid i plotë, i menjëhershëm, por jo i paramenduar. Kështu që mund të kuptohet mirë me një shembull: sa herë që një qenie njerëzore ndërton një ndërtesë, është e mundur që procesi i shtrimit të tokës shkatërrojnë një anthill të tërë dhe të gjithë individët që jetuan në të. Padyshim, nuk u bë me qëllim ose nga e keqja, por për shkak të ndryshimeve në këndvështrime midis njerëzve dhe milingonave, ne as nuk e dinim se ishte atje.

Ne nuk mendojmë se milingonat janë një specie me të cilën ne mund të dialogojmë dhe të krijojmë biseda. Diçka e ngjashme mund të ndodhë me pjesën tjetër të specieve ose civilizimeve të tjera në Univers.

Çfarë lloj civilizimi jemi?

Lidhja e zgjuar e jetës

Në këtë pikë është kur mendojmë se, nëse kemi dhënë shembullin e milingonës, a jemi milingona për racat e tjera? Në mënyrë që të shpjegojmë profilin tonë si një garë, ne duhet të zbatojmë parimin antropik. Thatshtë se çdo teori në lidhje me ekzistencën e jetës në Univers duhet të lejojë qeniet njerëzore të ekzistojnë si racë. Kjo është për shkak të përbërjes sonë të bazuar në karbon dhe ekzistencës së saj në shumë zona specifike të Universit.

Me këtë parim antropik, ne do t'i japim zgjidhjen paradoksit të Fermit. Do të thotë atëherë, se zgjidhja e vetme që ka është se ne jemi milingonat për speciet e tjera ose llojet e tjera të qytetërimeve në të gjithë Universin. Nëse shanset për jetë janë shumë të mëdha dhe ne nuk i kemi gjetur, shpjegimi i vetëm është se, për ta, ne jemi ose të pazbulueshëm ose të parëndësishëm.

Ne gjithashtu gjejmë të kundërtën. Ne jemi të parët që mbërrijmë dhe kalojmë filtrin e madh dhe, për këtë arsye, do të jemi të fundit që do të largohemi, duke qenë gjithashtu shkatërrues të civilizimeve të tjera.

Ku janë të gjithë?

Paradoksi i Fermit dhe jeta në një planet tjetër

Që nga paradoksi i Fermit nuk ka zgjidhje te vlefshme, ne mund të ofrojmë vetëm disa spekulime. Dielli ynë është shumë më i ri në moshë sesa Universi pas krijimit të tij në Big Bang. Prandaj, mund të vlerësohet se duhet të ketë pasur planetë me një vendndodhje brenda zonës së banueshme të yllit të tyre përkatës dhe civilizimi i të cilëve është zhvilluar para tonës.

Nëse është kështu, teknologjia e tyre ka qenë në gjendje të zhvillohet shumë më tepër sesa e jona, por, megjithëse mund të ketë qenë rasti, ata ende nuk mund ta kapërcejnë distancën që na ndan. Mendoni se nëse teknologjia do të zhvillohej deri në atë pikë sa të mund të përdornim të gjithë energjinë e planetit, atëherë ta përdorim atë të Diellit plotësisht dhe aq më tepër që të përdorim energjinë e Rrugës së Qumështit, ne mund të zgjerohemi në Univers deri në pikën e zbulimit civilizime të reja ose shkatërrojnë shumë të tjerë. E njëjta gjë mund të ndodhë me ne.

Shpresoj që ky informacion të ju ndihmojë të sqaroni çështjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.