Teoria e Panspermia cila është origjina e jetës?

teoria e panspermisë

Origjina e jetës. Kush nuk ka teorizuar ndonjëherë në lidhje me të? Ka shumë teori që zhvillohen si në komunitetin shkencor, ashtu edhe në internet dhe nga goja e gojës së miliarda banorëve të botës. Një nga teoritë kurioze rreth origjinës së qenies njerëzore është teoria Panspermia. A keni dëgjuar ndonjëherë për të? Isshtë një teori e bazuar në faktin se qenia njerëzore mund të ketë një origjinë tjetër të ndryshme nga ajo e këtij planeti. Kjo do të thotë, ne mund të vijmë nga një pjesë tjetër e universit.

A mund të mendoni se raca njerëzore nuk është zhvilluar pas specieve të tjera të gjinisë Homo pas evolucionit dhe vijnë nga një pjesë tjetër e universit? Në këtë post ju tregojmë gjithçka në lidhje me teorinë e Panspermisë.

Në çfarë bazohet teoria Panspermia?

universi dhe panspermia

Kjo teori mendon se ne mund të jemi ngjizur në një zonë tjetër të universit të madh (ose pafundësi siç pretendojnë shumë shkencëtarë). Dhe ka shumë teori dhe mënyra nga mund të vijmë. Sa më shumë që studiohet me kalimin e kohës, është diçka që asnjëherë nuk mund ta dimë me një nivel sigurie 100%.

Në Panspermia thuhet se qenia njerëzore mund të jetë një organizëm i zhvilluar në zona të tjera të universit dhe gjenet e të cilit kanë hyrë në planetin Tokë përmes kometave ose meteoritëve të ndikuar në sipërfaqen e tokës. Possibleshtë e mundur që, në këtë mënyrë, nevoja në rritje për të dëshiruar të dinë se çfarë po ndodh jashtë planetit mund të shpjegohet.

Që kur janë zhvilluar shkenca dhe astronomia, qeniet njerëzore dëshirojnë të dinë se çfarë është jashtë planetit tonë. Prandaj, përpiquni të bëni udhëtime në hënë, Mars ose të dimë se cilat lloje të planetëve ka kaq shumë në tonën Sistem diellor si përtej Reja e Oortit. Ndoshta e gjithë kjo buron nga nevoja për të "shkuar në shtëpi".

Dhe është se kjo teori mendon se jeta e njeriut ka mbërritur në planetin Tokë përmes formave të gjalla mikroskopike që mund të ishin zhvilluar falë kushteve të banueshme të planetit tonë. Ne kemi qenë në gjendje të vijmë nga hapësira e jashtme falë ndikimit të meteoritëve dhe kometave. sapo u fut në planet, evolucioni bëri që qenia njerëzore të zhvillohej siç e njohim ne sot.

Llojet e Panspermisë

Ekzistojnë disa lloje të Panspermisë që disa shkencëtarë i mbrojnë si origjina e jetës në Tokë. Njihet si Panspermia Natyrale dhe e Drejtuar. Ne do të analizojmë secilin prej tyre për të kuptuar më mirë karakteristikat e tyre.

natyror

Panspermia

Shtë ajo në të cilën ai argumenton se e gjithë jeta që është formuar në Tokë është e rastësishme dhe normale. Përveç kësaj, shkaku i tij janë shkëmbinjtë që janë përplasur në sipërfaqen e tokës që kishin organizma të gjallë. Planeti Tokë është në "zonën e banueshme" të sistemit diellor. Prandaj, falë kushteve të mjedisit, ai mund të mbajë ujë dhe një temperaturë të qëndrueshme.

Përveç kësaj, shtresat e atmosferës Ata na mbrojnë nga rrezatimi i dëmshëm nga Dielli. Thanksshtë në sajë të kësaj që jeta në planet ka qenë në gjendje të zhvillohet.

Drejtuar

mikroorganizmat në planetin tokë

Kjo lloj teorie është më shumë për ata njerëz më të guximshëm dhe konspirativë. Konspiracioni është diçka që ka shumë në teoritë e miliona njerëzve që banojnë në Tokë. Aboutshtë për të menduar se çfarë gjithçka që ka ndodhur me evolucionin dhe jetën njerëzore ka një arsye. Kjo është, procesi me të cilin një meteorit ose një kometë ndikoi në Tokë me mikroorganizma të aftë për të zhvilluar jetën e njeriut drejtohet nga dikush.

Në këtë kuptim, mund të themi se Panspermia e drejtuar është ajo në të cilën jeta në Tokë u detyrua nga dikush dhe nuk ishte një proces i rastësishëm. Kjo teori ndahet në ata njerëz që mendojnë se kjo është bërë për të krijuar organizma në Tokë me jetë dhe ata që mendojnë se planeti ynë mund të shkojë jashtë për të vazhduar të bëjë atë që është e nevojshme në botët e tjera të yjeve të tjerë të largët.

Pyetjet

ndikimi i meteoritit në tokë

Somethingshtë diçka e çmendur të mendosh se origjina e jetës në planet ishte diçka e drejtuar. Me çfarë qëllimi? Kjo do të thotë, në rastin kur ekzistonte jetë inteligjente në planete të tjerë shumë të largët, pse do të dërgonin ato pikërisht organizmat për të jetuar kaq larg? A është e mundur që planeti Tokë është i vetmi planet i banueshëm në një zonë të madhe dhe kjo është arsyeja pse ata u detyruan të përdorin atë?

Ka shumë pyetje që krijojnë këtë lloj teorish. Dhe është që origjina e jetës është diçka që, pa marrë parasysh sa studiojnë shkencëtarët, ne kurrë nuk mund ta dimë 100%, pasi "askush nuk ishte atje për të treguar për këtë". Ashtu si ju kurrë nuk mund të dini se çfarë është pas vdekjes, Ne nuk mund ta kthejmë mbrapa dhe ta dimë se gjëja e parë që ka nga origjina e kohës.

Një nga faktet që e bën këtë teori të mendojë si e vërtetë është ekzistenca e organizmave që janë të aftë të mbijetojnë në hapësirën e jashtme. Kjo është, ata janë mikroorganizma që nuk preken nga mungesa e gravitetit ose oksigjenit për të jetuar. Disa mendojnë se shumë prej objekteve hapësinorë pëlqejnë Misioni Voyager është prodhuar që njerëzit të përhapin "farën" në vendet e tjera në hapësirë ose për të komunikuar me ata që na dërguan këtu.

Mospërfillës dhe mbrojtës

Për këtë teori ka edhe mbrojtës edhe kundërshtues. Këta të fundit janë ata që mendojnë se organizmat e gjallë nuk mund t’i mbijetojnë ndikimit të një meteori në Tokë. Së pari, kur bie në kontakt me atmosferën, ndryshimi ekstrem i temperaturës do të thotë që asnjë organizëm që njohim në planetin tonë nuk mund t'i mbijetojë asaj.

Prandaj, duke ndjekur hapat e kësaj teorie, për të jetuar në Tokë duhet të plotësoni kushtet tokësore, kështu që nuk mund t'i mbijetojë një ndikimi të dimensioneve të tilla.

Çfarëdo që të jetë, Panspermia është një tjetër nga shumë teoritë që ekzistojnë në lidhje me zhvillimin e jetës në planetin Tokë. Dhe ju, a njihni një teori tjetër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.