Pangea

e gjithë toka së bashku

Në kohët antike kontinentet nuk ishin të rregulluara siç janë sot. Në fillim të të gjithave ekzistonte vetëm një superkontinent që përbëhej nga një zonë e madhe e sipërfaqes së tokës. Ky kontinent u quajt Pangea. Ka ekzistuar gjatë Paleozoikut të vonë dhe Mesozoik herët Këtë herë ndodhi përafërsisht 335 milion vjet më parë. Më vonë, afërsisht 200 milion vjet më parë, kjo masë e madhe toke filloi të ndahej nga lëvizja e pllakave tektonike dhe ndau kontinentet siç i njohim sot.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Pangea, evolucionin dhe rëndësinë e saj.

tipare kryesore

pangea tokësore

Pjesa më e madhe e këtij kontinenti ishte përqendruar në hemisferën jugore. I vetmi oqean që e rrethoi quhej Panthalassa. Jeta në Pangea ishte ndryshe nga e sotmja. Klima ishte më e ngrohtë dhe jeta e kafshëve dhe bimëve ishte krejtësisht e ndryshme. Disa nga kafshët që jetuan gjatë 160 milion viteve që ky superkontinent ekzistonte ishin traversodontidët dhe Shringasaurus indicus. Këto janë kafshë që karakterizohen duke pasur dy brirë përpara dhe një gjatësi trupore pak a shumë rreth 4 metra. Beetles dhe cikadat e para u shfaqën në këtë superkontinent. Tashmë është vonë Periudha triasike  kur shumë nga zvarranikët përparuan. Dinosaurët e parë të formuar shkelën në Pangea.

Nuk dihet shumë për jetën detare pasi fosilet vështirë se janë gjetur në Oqeanin Panthalassa. Mendohet se amonoide, brachiopods, sfungjer dhe stilolapsa ishin kafshët që ekzistonin në atë kohë. Dhe është se këto kafshë janë përshtatur me kalimin e viteve. Sa i përket florës, ishin gjimnospermët që dominuan. Këto bimë po zëvendësonin të gjitha bimët që prodhonin spore.

Alfred Wegener dhe Pangea

pangea

Ky njeri ishte një shkencëtar gjerman, studiues, gjeofizikan, meteorolog i cili u shqua për të qenë krijuesi i teorisë së Domethënie kontinentale. Thisshtë ky njeri që filloi të organizonte idetë se kontinentet kishin një lëvizje shumë të ngadaltë gjatë viteve. Kjo lëvizje nuk është ndalur kurrë dhe sot dihet se shkaktohet nga rrymat e konvekcionit në mantelin e Tokës.

Kjo ide e lëvizjes së kontinenteve ajo u ngrit në 1912 por nuk u pranua deri në 1950, 20 vjet pas vdekjes së tij. Dhe është se duhej të kryheshin studime të ndryshme të paleomagnetizmit, qëllimi i të cilave ishte të analizonte fushën magnetike të Tokës aktualisht në të kaluarën. Për më tepër, ky studim gjithashtu synonte të dinte vendndodhjen e pllakave tektonike në të kaluarën.

Gjithçka erdhi kur Alfred Wegener shikoi një atlas dhe pyeti nëse konturet e kontinenteve përshtaten së bashku. Kështu e kuptoi që kontinentet dikur ishin bashkuar. Pas një studimi më të gjatë ai ishte në gjendje të shpjegonte ekzistencën e një superkontinenti që ai e quajti Pangea. Ndarja e këtij superkontinenti ishte një proces shumë i ngadaltë që zgjati miliona vjet dhe filloi të ndajë pjesën tjetër të pjesëve tokësore që formuan 6 kontinentet e sotme.

Ndarja e pllakave tektonike

Gjatë historisë ka shumë shkencëtarë që janë përpjekur të përsërisin sesi lëvizja e kontinenteve mund të ketë qenë nga pozicioni i Pangea deri më sot. Dihet nga studime të ndryshme që pllakat tektonike lëvizin vazhdimisht pasi ndodhen mbi një sipërfaqe viskoze ose mantel. Kjo mantel i trashë i korrespondon materialeve të mantelit tokësor. Këto rryma konvekcioni të mantelit shkaktojnë zhvendosjen e kontinenteve për shkak të një lëvizjeje të masave për shkak të ndryshimeve në dendësi. Shtë zbuluar gjithashtu ku ka raste kur pllakat prishen dhe ndahen më shpejt.

Disa hulumtime kanë treguar se ndarja e pllakave tektonike bëhet në dy faza. Faza e parë është ajo ku karakterizohet lëvizja e kontinenteve. E dyta është ajo ku, pas miliona vitesh shtrirje, pllakat bëhen shumë të holla, thyejnë dhe ndahen, duke lënë ujin e oqeanit të vijë mes tyre.

Jeta para Pangea ishte krejtësisht e ndryshme. Kontinentale dhe jeta nuk lindi me këtë superkontinent. Para kësaj kishte disa kontinente si Rodinia, Columbia dhe Pannotia. Në të dhënat e përafërta, Rodinia ekzistonte 1,100 milion vjet më parë; Columbia midis 1,800 dhe 1,500 milion vjet më parë dhe Pannotia ka të dhëna kaq të sakta. Kjo lëvizje e kontinenteve tregon se brenda miliona viteve shpërndarja tokësore do të jetë e ndryshme nga ajo aktuale. Kjo sepse toka është në lëvizje të vazhdueshme. Ashtë një fakt që shpërndarja e kontinenteve ishte krejtësisht e ndryshme brenda miliona viteve.

Kur Pangea lindi Gondwana dhe Laurasia, u shfaqën vijat e para bregdetare dhe Oqeanet Atlantike dhe Indiane. Oqeani që ndau këto dy pjesë tokësore u quajt Tethys.

Pangea, e kaluara dhe e ardhmja

para dhe tani

Megjithëse jeta në të ardhmen do të jetë ndryshe, teknologjia na lejon të rikrijojmë se si do të duket planeti ynë në 250 milion vjet. Thisshtë kjo kohë kur mendohet se do të ketë një ndryshim rrënjësor dhe është pagëzuar me emrin e Pangea Ultima ose Neopangea.

E gjithë kjo është një supozim i thjeshtë, shpjegimet vazhdojnë të zhvilluara nga shkencëtarë të cilët kanë studiuar lëvizjen e pllakave tektonike për shumë vite. Nëse toka nuk pëson ndonjë ndikim nga asteroidët, një fenomen tjetër që mund të ndryshojë plotësisht të gjithë peizazhin e tokës, mendohet se shumë pak nga Oqeani Atlantik do të mbetet, sepse masat kontinentale do të ribashkohen në një superkontinent.

Afrika vlerësohet gjithashtu të përplaset me Evropën dhe Australinë do të lëvizë në veri për të përfunduar në bashkimin me kontinentin aziatik. Kjo do të thotë, planeti ynë do të jetë diçka e ngjashme me atë që ishte afërsisht 335 milion vjet më parë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Pangea dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.