Pampero, Zonda dhe Sudestada

Era Pampas që fryn në Argjentinë

Në rrjetin e rrymave të ajrit në të gjithë botën, ka lloje të ndryshme të erërave që fryjnë më lokalisht dhe vazhdimisht ose më shpesh, në varësi të kushteve të mjedisit. Në këtë rast, qarkullimi i erërave që fryjnë në territorin argjentinas përcaktohet nga një presion i ulët ose qendër ciklonike dhe nga dy anticiklone ose qendra të presionit të lartë. Kjo shkakton ka tre erëra lokale që fryjnë në Argjentinë: El Pampero, El Zonda dhe La Sudestada. Dëshironi të dini më shumë rreth këtyre erërave?

Qarkullimi i erërave lokale

erërat lokale nga Argjentina

Erërat lokale të Argjentinës ndjekin modelet e vendosura nga Anticikloni i Atlantikut Jugor dhe Anticikloni i Paqësorit Jugor. E para, ka ndikimin e saj më të madh në veri të lumit Kolorado. Ky anticiklon bën që erërat të kalojnë Argjentinën nga Atlantiku i Jugut, duke kaluar Brazilin. Normalisht, erërat shoqëruese janë të ngrohta dhe të lagështa, gjë që shkakton reshje të bollshme shiu në verilindje të vendit dhe zvogëlohet kur afrohet vargmalit.

Antikikloni i dytë, ai i Paqësorit Jugor, ka për qëllim të ndikojë në rajonin e Patagonisë. Këto erëra janë gjithashtu të ngarkuara me lagështi dhe vijnë nga Paqësori Jugor. Kjo shkakton reshje të bollshme shiu mbi Andet Patagonian. Për më tepër, këto erëra kanë një efekt të dytë: veprojnë si një pengesë kondensimi, duke bërë që pjesa tjetër e erërave të mbërrijë pothuajse e thatë në pllajat e Patagonia.

Në Argjentinë ka faktorë të tillë si gjerësia gjeografike, lehtësimi dhe qarkullimi i erës që ndërhyjnë në karakteristikat e varieteteve klimatike. Janë këto erëra lokale që po ndikojnë në klimë të zonave të ndryshme të territorit të Argjentinës. Tre erërat kryesore lokale që fryjnë në Argjentinë janë Pampero, El Zonda dhe La Sudestada.

Pampero

era pampero formohet nga një qendër me presion të ulët

Origjina e emrit shkon që në mbërritjen e parë të spanjollëve të parë në Río de la Plata, të cilët u goditën nga një erë e fortë nga sektori jug-perëndimor që solli ajër të pastër dhe të thatë. Kolonizuesit antikë vëzhguan ndryshimet e motit në këtë rajon shumë të ndryshme nga ato që ndodhën në Evropë.

Pamperoja e ka origjinën e saj për shkak në një qendër me presion të ulët e cila ndodhet në fushat e Argjentinës qendrore dhe veriperëndimore. Kjo qendër e presioneve të ulëta është më e forta gjatë verës dhe mund të tërheqë erërat e antiçiklonit të Paqësorit Jugor.

Kur gjenerohet një qendër e presioneve të ulëta, për shembull kur temperaturat bëjnë një sasi të madhe të ngritjes së ajrit në lartësi, masat e ajrit përreth përpiquni të zëvendësoni vendi që ka mbetur me sasinë më të vogël të ajrit. Prandaj, të gjitha erërat që janë në zonën e anticiklonit të Paqësorit Jugor lëvizin drejt qendrës së presioneve të ulëta.

Siç u përmend më parë, këto erëra anticiklon të Paqësorit Jugor janë të ftohta dhe të thata, pasi ato veprojnë si një pengesë dhe humbin lagështinë. Zakonisht fryn në ditët e verës dhe temperatura dhe lagështia e tij rriten për shkak të mbërritjes së erërave të tregtisë.

Kështu, Pampero përparon me shpejtësi përmes La Pampa, duke vendosur një front stuhie në zonën e kontaktit midis dy masave, pasi ato kanë ndryshime në aspektin e lagështisë dhe temperaturës.

Pampero është masë e ftohtë dhe e thatë, ndërsa tjetra është e ngrohtë dhe e lagësht, që vjen nga erërat e tregtisë. Ky kontakt midis masave të ftohta të thata dhe lagështisë së ngrohtë shkakton stuhi elektrike, shira të bollshëm, madje shpesh me breshër dhe shoqëruar me një rënie të papritur të temperaturës. Kur pjesa e përparme zhduket pas një kohe, bëhet përsëri e freskët dhe e thatë.

Kur ajri i Pampero humbet lagështinë e tij kur kalon vargmalin, është vetëm i ftohtë dhe i thatë, quhet Pampero seco. Kur shkakton reshje në frontin e sipërpërmendur, quhet Pampero i lagësht. Nëse era e jug-perëndimit nuk prodhon shi dhe prodhon stuhi toke, ajo quhet Dirty Pampero.

Parashikimi Pampero

qendra e presioneve të ulëta të formuara nga pampero

Për të zbuluar se kur fryn Pampero, meteorologët shikojnë sistemin e presionit të lartë të vendosur në jug të Brazilit. Kjo qendër e presionit të lartë krijon erëra që fryjnë mbi Río de la Plata dhe të gjithë veriun dhe qendrën e vendit. Ndërsa këto erëra fryjnë temperatura dhe lagështia janë vazhdimisht në rritje dhe presioni është i lartë.

Era mund të zgjasë midis dy dhe tre ditëve kur afrohet masa e ajrit të ftohtë dhe të thatë që zë të gjithë Patagonia. Sapo të kalojë kjo kohë, presioni fillon të ulet gradualisht, ndërsa lagështia dhe temperatura mbajnë vlera mjaft të larta). Në këto kushte, vërehet një rënie presioni (deri në 1.5 hPcal), dhe papritmas vërehet drejt jugut ose drejt jugperëndimit një vijë e errët e reve që po përparojnë drejt Río de Plata. Këto re shënojnë pjesën e përparme të të ftohtit që lëviz në verilindje me 20-30 nyje.

Sudestada

sudestada shkakton shira

Sudestada është një lloj tjetër i erës lokale që fryn në Argjentinë. Origjina e saj është për shkak të shfaqjes së një qendre me presion të ulët në bregdetin Pampean. Kur krijohet kjo qendër e presioneve të ulëta, tërheq të gjitha erërat që qarkullojnë në zonën e presionit të lartë në Paqësorin Jugor.

Kjo qelizë në trajektoren e saj kalon Patagonia dhe kur kthehet në Atlantik ajo përfshin përsëri lagështi, e cila shkarkohet kur hyn përsëri në kontinent. Kur ndodhin këto shira, ato janë zakonisht të lehta që zgjasin tre deri në pesë ditë. Ata nuk kanë tendencë të lëshojnë shi të vazhdueshëm gjatë asaj periudhe të shkurtër.

Muajt ​​në të cilët ky lloj ere është më i shpeshtë është në muajt prill dhe tetor.

Zonda

era zonda në Argjentinë

Kjo është një tjetër erë lokale që fryn kur në sektorin lindor të rrëzave të La Rioja, San Juan dhe Mendoza, krijohet një qendër me presion të ulët që tërheq erërat e Antikiklonit të Paqësorit Jugor. Funksionimi i tij është i ngjashëm me Sudestada.

Pasi të ketë origjinën, ajo ngrihet progresivisht pasi arrin në malin dhe temperatura e tij ulet. Kjo shkakton një kondensim të lagështisë, duke formuar retë që lindin një reshje në formën e shiut dhe borës. Pastaj, me një shpejtësi që mund të kalojë 50 kilometra në orë, era zbret në shpatin lindor, duke bërë që temperatura e saj të rritet për shkak të fërkimit të molekulave të ajrit kundër njëri-tjetrit pasi ato janë të kompresuara gjatë rënies. Kështu ai më në fund arrin rrëzë malit si një erë e ngrohtë e thatë, me temperatura afër 40 ° C.

formimi zonda

Edhe pse kjo erë është pak e bezdisshme për popullsinë, garanton një furnizim të vazhdueshëm me ujë për ujitje dhe përdorime të tjera siç është furnizimi.

Siç mund ta shihni, Argjentina është e dominuar nga tre erëra lokale, të cilat kanë karakteristika që i bëjnë ato unike dhe janë përgjegjëse për klimën e vendit.

Viento
Artikulli i lidhur:
Erë Pse formohet, lloje të veçanta të erës dhe si matet

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kastro Enzo dijo

  Unë po ju shkruaj me qëllim të marrjes së informacionit në lidhje me burimet e kërkuara për të karakterizuar erërat lokale. Ky informacion do të përdoret për të kryer një projekt kërkimor që do të kryhet në Eprorin Normal të Escuela Dr Luis Cèsar Ingold. Duke shpresuar sinqerisht për përgjigjen tuaj. Faleminderit

 2.   Jose Lucio Nuñez dijo

  Era mbizotëruese në verën tonë të ngrohtë në Paraná, ER, do të dukej se ishte Pampero (megjithëse nuk jam vërtet i sigurt). Drejtimi i tij nga jugu në jug-perëndim mund të jetë i përshtatshëm për hartimin e ajrosjes natyrore të një shtëpie të pestë të vendosur në periferi të qytetit. Me fjalë të tjera, lejimi i erës të kalojë nëpër të gjithë shtëpinë për të ndihmuar në zvogëlimin e ndjesisë termike të brendshme.

 3.   Maximiliano dijo

  Skema e Zonda është e gabuar. Ajri zgjerohet kur nxehet dhe ngjesh kur ftohet. Në skemë ky informacion kthehet mbrapsht.

 4.   Walter dijo

  Mirëmëngjesi.
  Pampero dhe sudestada nuk janë erëra, por kushte meteorologjike që ndodhin në këto zona.
  Ajo që ndodh është se gjatë gjendjes sporadike të Pamperos era mbizotëruese është JP. Por jo të gjitha SW janë pampero.
  E njëjta gjë në gjendjen shumë sporadike të Sudestadës (vetëm disa herë në vit) era është JL, por jo e gjithë juglindja është juglindore.
  të fala