Imazhet e para të ndotjes së ajrit në HD

imazhet e sentinelit të salelitit 5P

Ndotja e ajrit ndonjëherë nuk është aq e lehtë për tu perceptuar, veçanërisht nëse jemi brenda qytetit të ndotur. Vetëm nga larg dhe me ndihmën e rrezeve të diellit mund të shihen imazhe vërtet shqetësuese të ndotjes.

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka treguar pamjet e para satelitore mbi ndotjen e ajrit. Shtë hera e parë që ndotja mund të shihet nga hapësira falë satelitit Sentinel-5P. A doni të dini më shumë për këtë arritje?

Ndotja e ajrit nga hapësira

ndotja e ajrit

Sateliti Sentinel-5P u dërgua tetorin e kaluar. Cilësia e tij në rezolucionin e imazheve dhe të dhënave paraqet një dimension të ri. Saktësia dhe detajet me të cilat merren këto të dhëna janë të ngjashme nëse do të mund të shihnim ndotjen e ajrit në HD të plotë, nëse i krahasojmë ato me matje më të vjetra, me rezolucion më të ulët.

Josef Aschbacher është drejtori i Programeve të Vëzhgimit të Tokës të ESA i cili ka qenë përgjegjës për lëshimin e këtij sateliti të aftë për të kapur dhe shfaqur ndotjen e ajrit në cilësi HD.

Sateliti ka instaluar Tropomi, spektrometri më i përparuar i imazhit multispektral deri më tani. Falë kësaj, cilësia e imazheve të marra është shumë e lartë. Tani e tutje, ky satelit do të jetë përgjegjës për matjen e gazrave që gjenden në atmosferë, përfshirë dioksidin e azotit, ozonin, monoksidin e karbonit, metanin, formaldehidin, dioksidin e squfurit dhe aerosolët. .

Madhësia e pikselit të Tropomi është 7 × 3,5 km2. Kjo lejon mbulim ditor global dhe do të sigurojë afërsisht 640 GB informacion dhe të dhëna në ditë.

sateliti satelitor 5P

Falë kësaj cilësie informacioni do të jetë e mundur të bëhen matje si kurrë më parë. "Tani po hyjmë në epokën e re të matjeve të cilësisë së ajrit", tha Josef.

"Ne kemi rreth 4.000 gjatësi vale për spektër dhe ne masim rreth 450 spektra në sekondë dhe njëzet milion nga këto vëzhgime në ditë“Tha Pepijn Veefkind, nga Instituti Meteorologjik Mbretëror Hollandez, kur tregoi disa imazhe të krijuara nga të dhënat e dërguara nga Sentinel-5P.

Qëllimi i programit të ri është të vëzhgojë Tokën për të siguruar informacion mbi cilësinë e ajrit në kohë reale. Kjo do të ndihmojë shumë kur merren vendime në të ardhmen në lidhje me ndryshimin e klimës. Mund të përdoret gjithashtu për të gjurmuar hirin vullkanik që prek fluturimet dhe shërbimet paralajmëruese në nivele të larta rrezatimi.

Rezultatet e matjes së këtij sateliti kanë tejkaluar pritjet, kështu që mund të thuhet se është diçka revolucionare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.