Paleozoik

gjeologjia e lashtë

Brenda kohës gjeologjike ne mund të dallojmë epoka, epoka dhe periudha të ndryshme në të cilat koha ndahet sipas evolucionit gjeologjik, klimatik dhe biodiversitetit. Një nga tre fazat në të cilat është ndarë shkrimi Fanerozoik është PaleozoikMe Shtë një kohë tranzicioni që shënon evolucionin midis organizmave primitivë në organizmat më të evoluar që janë të aftë të pushtojnë habitatet tokësore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën e Paleozoikut.

tipare kryesore

paleozoike

Organizmat shumëqelizorë kanë pësuar një sërë transformimesh që i lejojnë ata të përshtaten me mjedisin tokësor, më i rëndësishmi është zhvillimi i vezëve amniotike. Nga perspektiva e gjeologjisë, biologjisë dhe klimës, paleozoiku është padyshim një periudhë e ndryshimeve të mëdha në tokë. Gjatë periudhës që zgjati, ndryshimet ndodhën njëra pas tjetrës, disa prej të cilave ishin të dokumentuara mirë, ndërsa të tjerat jo aq shumë.

Paleozoiku zgjati afërsisht nga 541 milion vjet më parë në afërsisht 252 milion vjetMe Ai zgjati rreth 290 milion vjet.Në këtë epokë, format e jetës shumëqelizore të oqeanit dhe tokës kanë treguar diversifikim të madh. Ishte një nga kohët kur organizmat u bënë më të larmishëm, gjithnjë e më të specializuar dhe madje të aftë për të lënë habitatet detare dhe për të pushtuar hapësirën tokësore.

Në fund të kësaj epoke, u formua një superkontinent i quajtur Pangea dhe më pas u nda në kontinentin e njohur sotMe Gjatë gjithë Paleozoikut, temperatura e ambientit u luhat shumë. Për ca kohë ajo qëndron e nxehtë dhe e lagësht, ndërsa të tjerat zvogëlohen ndjeshëm. Aq sa ka pasur disa akullnaja. Në mënyrë të ngjashme, në fund të kësaj epoke, kushtet mjedisore u bënë aq të këqija saqë ndodhi një ngjarje e zhdukjes në shkallë të gjerë, e quajtur zhdukje masive, në të cilën rreth 95% e specieve që banonin në tokë u zhdukën.

Gjeologjia Paleozoike

Fosilet paleozoike

Nga pikëpamja gjeologjike, Paleozoiku ka ndryshuar shumë. Ngjarja e parë e madhe gjeologjike gjatë kësaj periudhe ishte ndarja e superkontinentit e njohur si Pangea 1. Pangea 1 ndahet në disa kontinente, duke i dhënë asaj pamjen e një ishulli të rrethuar nga dete të cekëta. Këta ishuj janë si më poshtë: Laurentia, Gondwana dhe Amerika e Jugut.

Pavarësisht nga kjo ndarje, gjatë mijëra viteve këta ishuj u afruan më afër dhe përfundimisht formuan një superkontinent të ri: Pangea IIMe Po kështu, në këtë kohë ndodhën dy ngjarje shumë të rëndësishme gjeologjike për lehtësimin e tokës: orogjeneza e Kaledonianit dhe orogjeneza Hercynian.

Gjatë 300 milion viteve të fundit të Paleozoikut, një seri ndryshimesh gjeografike ndodhën për shkak të sipërfaqeve të mëdha të tokës që ekzistonin në atë kohë. Në Paleozoikun e hershëm, një numër i madh i këtyre tokave ishin të vendosura pranë ekuatorit. Laurentia, Deti Baltik dhe Siberia konvergojnë në tropikët. Më pas, Laurentia filloi të lëvizte në veri.

Rreth periudhës Silurian, kontinenti i njohur si Deti Baltik u bashkua me Laurentia. Kontinenti i formuar këtu quhet LaurasiaMe Përfundimisht, superkontinenti që filloi më vonë në Afrikë dhe Amerikën e Jugut u përplas me Laurasia, duke formuar një tokë të quajtur Pangea.

Klimë

Nuk ka shumë të dhëna të besueshme se si duhet të jetë klima e hershme paleozoike. Sidoqoftë, ekspertët besojnë se për shkak të oqeanit të gjerë, klima duhet të jetë e butë dhe oqeanike. Epoka e Paleozoikut të Poshtëm përfundoi me Epokën e Akullit, temperatura ra dhe një numër i madh i llojeve vdiqën. Më vonë ishte një periudhë e motit të qëndrueshëm, koha ishte e nxehtë dhe e lagësht, dhe kishte shumë dioksid karboni në dispozicion në atmosferë.

Ndërsa bimët vendosen në habitatet tokësore, oksigjeni në atmosferë rritet, ndërsa dioksidi i karbonit zvogëlohet. Ndërsa epoka përparonte, kushtet e motit po ndryshojnë. Në fund të Permianit, kushtet klimatike e bënë jetën pothuajse të paqëndrueshme. Edhe pse arsyet e këtyre ndryshimeve nuk dihen ende (ka disa hipoteza), ajo që dihet është se kushtet e mjedisit kanë ndryshuar dhe temperatura është rritur disa gradë, gjë që ka ngrohur atmosferën.

Biodiversiteti paleozoik

zhvillimin e biodiversitetit

Flora

Në Paleozoik, bimët e para ose organizmat e ngjashëm me bimët ishin algat dhe kërpudhat, të cilat u zhvilluan në habitatet ujore. Më vonë, në fazën tjetër të nënndarjes së periudhës, dëshmohet se bimët e para të gjelbra filluan të shfaqen, për shkak të përmbajtjes së tyre të klorofilit, e cila filloi procesin e fotosintezës, e cila është kryesisht përgjegjëse për përmbajtjen e oksigjenit në atmosferën e Tokës. Këto bimë janë shumë primitive dhe nuk kanë enë përçuese, kështu që ato duhet të vendosen në vende me lagështi të lartë.

Më vonë u shfaqën bimët e para vaskulare. Këto bimë përmbajnë enë gjaku përcjellëse (ksilema dhe floema) që thithin lëndë ushqyese dhe qarkullojnë ujë nëpër rrënjë. Më pas, flora u zgjerua dhe u diversifikua gjithnjë e më shumë. Fernat, bimët me farë dhe pemët e para të mëdha u shfaqën, dhe ato që i përkisnin gjinisë Archeopteryx gëzonin një reputacion të madh sepse ishin pemët e para të vërteta që u shfaqën. Myshqet e para u shfaqën gjithashtu në Epokën Paleozoike.

Ky diversitet i madh bimor zgjati deri në fund të Permianit, kur ndodhi e ashtuquajtura "vdekje e madhe", kur pothuajse të gjitha llojet e bimëve që banonin në tokë u zhdukën.

Faunë

Për faunën, epoka paleozoike është gjithashtu një periudhë në ndryshim, sepse në gjashtë nënndarjet që përbëjnë këtë epokë, fauna po diversifikohet dhe transformohet, nga krijesa të vogla në zvarranikë të mëdhenj, duke filluar të dominojnë ekosistemin tokësor.

Në Paleozoikun e hershëm, kafshët e para të vëzhguara ishin të ashtuquajturat trilobitë, disa vertebrorë, molusqe dhe kordate. Ka edhe sfungjerë dhe brakiopodë. Më vonë, grupet e kafshëve u bënë më të larmishmeMe Për shembull, cefalopodët me predha, bivalvë (kafshë me dy predha) dhe korale janë shfaqur. Gjithashtu, në këtë kohë, u shfaqën përfaqësuesit e parë të strehimit Echinoderm.

Gjatë periudhës Silurian, u shfaq peshku i parë. Përfaqësuesit e këtij grupi janë peshqit e nofullës dhe peshqit pa nofulla. Po kështu, u shfaqën mostra që i përkisnin grupit të myriapodëve.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth Paleozoikut dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.