Çfarë është paketa e akullit?

Akulli i detit

La paketoj Isshtë një shtresë akulli lundruese që formohet në rajonet polake të oqeanit. Mbijetesa e arinjve polare varet nga formimi i hershëm i kësaj sipërfaqe të akullt, pasi që përmes saj ata mund të ecin dhe, për këtë arsye, të gjuajnë. Por ne do të flasim për këtë më vonë.

Tani do të përqendrohemi në atë që është paketa, si formohet, dhe cilat janë ndryshimet midis asaj të formuar në Antarktidë dhe asaj të formuar në Arktik.

Si formohet pakoja e akullit?

Paketë

Uji ngrihet nga sipërfaqja, pasi ai në fund është më i ngrohtë sepse ka vështirësi për të rritur temperaturën e tij kur rrezet diellore shumë të dobësuara arrijnë në të, shumë më tepër sesa ato arrijnë tashmë në sipërfaqen e Poleve. Kështu që, fillon të ngurtësohet kur pika e shkrirjes / ngurtësimit që shoqëron kripëzimin zvogëlohet, e cila njihet si zbritje krioskopike.

Më vonë, ato formohen kristale të vogla thjerrëzash me ujë të pastër, të cilat takohen dhe përfundojnë duke formuar një fund deti plotësisht të ngrirë, me një trashësi rreth 1 metër nëse rinovohet çdo vit, megjithëse mund të jetë deri në 20 metra në disa pika nëse vazhdon me kalimin e kohës.

Si ndryshon Antarktida nga Arktiku?

Lundruesi i akullit në Antarktidë

Shtresat e akullit Antarktik dhe Arktik, megjithëse mund të jenë shumë të ngjashme në thelb, në të vërtetë janë shumë të ndryshme:

 • Antarktida: gjatë muajit jugor të dhjetorit, ai zhduket pothuajse plotësisht. Në dimër, ajo formohet përsëri, derisa të mbulojë praktikisht të gjithë kontinentin. Për t’ju ​​dhënë një ide se si ndryshon në stinë të ndryshme, duhet të dini se në shtator, në mes të sezonit të ftohtë ose Natës polare siç quhet, arrin në 18,8 milion km2, ndërsa në mars, në sezonin e ngrohtë o Dita Polare, zvogëlohet në 2,6 milion km2. Pra, është një sipërfaqe e akullt e përkohshme.
 • Arktik: në anën tjetër të botës, toka e ngrirë është gjithmonë e tillë, e ngrirë. Pjesët më të afërta me kontinentet përreth shkrihen çdo vit, një moment që ata përfitojnë për të lundruar në Oqeanin Arktik. Edhe kështu, ai gjithashtu pëson ndryshime gjatë gjithë vitit: në Mars arrin 15 milion km2 dhe në Shtator arrin 6,5 milion km2.

A mund t'i shfletoni ato?

Lundrues akulli në ishull

Për disa shekuj ka pasur qenie të ndryshme njerëzore, të tilla si Sir John Franklin (1786-1847), oficer detar dhe zbulues i Arktikut, të cilët kanë dashur të kërkojnë të ashtuquajturën Passage Northwest (Kalimi Northwest në anglisht), i cili është emri me të cilin rruga detare që kufizon Amerikën e Veriut njihet nga veriu, duke kaluar Oqeanin Arktik dhe duke lidhur ngushticën Davis dhe ngushticën e Beringut, domethënë Oqeanin Atlantik dhe Oqeani Paqësor, por deri më tani nuk është arritur. E përsëris, deri tani.

Realiteti është se ka nga ata që mendojnë se për shkak të ngrohjes globale, akulli i Arktikut mund të zvogëlohet aq sa të jetë në gjendje ta lundrojë atë. Në fakt, ata kanë të drejtë, aq sa Më 21 gusht 2007, Kalimi Veriperëndimor ishte i hapur për trafik detar gjatë verës, dhe pa nevojën e përdorimit të akullit. Kjo ishte hera e parë që kur filluan regjistrimet në 1972 që ky hap u pastrua. Në kohët më të fundit, pa shkuar më tej, në 2016, ne tashmë ju kemi informuar se një anije udhëtimi me më shumë se 1.600 njerëz në bord, përfshirë një mijë pasagjerë, do të largohej nga Alaska më 16 gusht dhe të mbërrinte në Nju Jork më 20 shtator.

Sigurisht, qeniet njerëzore gjithmonë e kanë pasur atë nevojë dhe atë iluzion për të parë botën, por kjo mund të shkaktojë konflikte midis banorëve të këtyre rajoneve (jo vetëm njerëz, por edhe kafshë që vijnë për të shfletuar).

Çfarë efektesh ka pakoja e akullit në klimën globale?

oqeani Arktik

Akulli i ngrirë i detit ka pasoja jo vetëm në rajonet ku formohet, por edhe në klimën e të gjithë planetit. Ka dy efekte kryesore:

 • Mbron oqeanin, pasi ai vepron si një izolator që parandalon ngrirjen e detit. Kështu që, rregullohet shpërndarja e nxehtësisë në planet.
 • E bardha e akullit është shumë reflektues, duke kontribuar në albedo planetare, e cila është përqindja e rrezatimit diellor që kthehet në hapësirë.

Cilat janë kafshët që përfitojnë nga akulli?

Ariu Polar

L arinj polare ato janë kafshët që ne njohim më shumë. Ata janë gjitarët më të mëdhenj në Arktik dhe u duhet të gjuajnë për të mbijetuar. Për ta bërë këtë, ato varen nga pakoja e akullit, megjithëse mbulesa e akullit zvogëlohet gjithnjë e më shumë: midis 1979 dhe 2011, ajo është ulur me 14% në dekadë. Kjo i detyron ata të notojnë më shumë, duke rrezikuar jetën e të rinjve dhe të tyre.

Ka kafshë të tjera, të tilla si vulat, krustaceve (kril), peshk që formojnë një zinxhir ushqimor që, nëse nuk merren masa efektive për të frenuar ngrohjen globale, pasojat e tij mund të prishin ekuilibrin e këtij ekosistemi delikat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lucia Maritns dijo

  artikulli i mirë më ka ndihmuar shumë për një punë që duhej ta bëja

  1.    Monica sanxhez dijo

   Jam i lumtur që të ndihmoi, Lucia.

 2.   Sergio Hernandez dijo

  Natyra e përsosur e natyrës është e pabesueshme dhe se si njeriu ka qenë përgjegjës për degradimin e poo nga oco që ekuilibri është shumë i mirë artikulli dhe të gjitha këto informacione më ndihmuan të di më shumë rreth kësaj teme të kafshëve dhe se si planeti ka bërë të ditur për këtë më shumë se 8 miliardë njerëz për të ndaluar këtë para se të jetë vetëm vajtime.