përthyerja optike

përthyerja optike

La përthyerja optike Është një fenomen që ndodh kur drita bie në mënyrë të pjerrët në sipërfaqen ndarëse të dy mediave, kështu që drita ndryshon drejtimin dhe shpejtësinë. Përdoret gjerësisht në optikë dhe fizikë, si dhe në astronomi.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për thyerjen optike, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

Çfarë është përthyerja optike

Shembuj të përthyerjes optike

Përthyerja optike i referohet transferimit të valëve të dritës nga një medium material në tjetrin gjatë procesit të përhapjes, dhe më pas drejtimi dhe shpejtësia e tyre ndryshojnë menjëherë. Është një proces që lidhet me reflektimin e dritës dhe mund të shfaqet njëkohësisht.

Drita mund të udhëtojë në media materiale si p.sh vakum, ujë, ajër, diamante, qelq, kuarc, glicerinë dhe materiale të ndryshme transparente ose të tejdukshme. Në çdo medium, drita udhëton me shpejtësi të ndryshme.

Për shembull, drita thyhet kur udhëton nga ajri në ujë, ku këndi dhe shpejtësia e lëvizjes ndryshojnë. Elementët e mëposhtëm marrin pjesë në çdo fenomen të përthyerjes së dritës:

 • rrufeja e rënë: rrezja që arrin në sipërfaqe ndërmjet dy mediave.
 • rreze e përthyer: Një rreze drite që përkulet kur një valë përshkon një sipërfaqe.
 • normal: Vijë imagjinare pingul me sipërfaqen, e vendosur nga pika ku takohen dy rreze.
 • Këndi i incidencës: Këndi ndërmjet rrezes rënëse dhe normales.
 • këndi i thyerjes: Këndi ndërmjet rrezes së përthyer dhe normales.

Fenomeni i përthyerjes optike

gafas

Kur drita bie në një sipërfaqe që ndan dy media, si p.sh ajri dhe uji, një pjesë e dritës së rënë reflektohet, ndërsa një pjesë tjetër thyhet dhe kalon në mjedisin e dytë.

Ndërsa fenomeni i përthyerjes zbatohet kryesisht për valët e dritës, konceptet zbatohen për çdo valë, duke përfshirë valët e zërit dhe elektromagnetike.

Ligjet e nxjerra nga Huygens që rregullojnë lëvizjen e të gjitha valëve janë përmbushur:

 • Incidenti, rrezet e reflektuara dhe të përthyera shtrihen në të njëjtin plan.
 • Këndi i rënies dhe këndi i reflektimit janë të barabartë., duke kuptuar kështu këndet e formuara nga rrezja rënëse dhe rrezja e reflektuar, përkatësisht pingul me sipërfaqen ndarëse të tërhequr në pikën e rënies.

Shpejtësia e dritës varet nga mediumi nëpër të cilin ajo udhëton, për pra sa më i dendur të jetë materiali aq më e ngadaltë është shpejtësia e dritës dhe anasjelltas. Pra, kur drita udhëton nga një mjedis më pak i dendur (ajri) në një mjedis më të dendur (qelqi), rrezet e dritës përthyhen afër normales, kështu që këndi i thyerjes do të jetë më i vogël se këndi i rënies.

Në mënyrë të ngjashme, nëse një rreze drite kalon nga një mjedis më i dendur në një mjedis më pak të dendur, do të përthyer larg nga normalja, kështu që këndi i rënies do të jetë më i vogël se këndi i thyerjes.

rëndësi

Tashmë kemi përmendur se përthyerja optike është një fenomen fizik që ndodh kur drita kalon nga një mjedis në tjetrin me dendësi të ndryshme. Ky fenomen ka një rëndësi të madhe në jetën tonë të përditshme dhe në fusha të ndryshme të shkencës dhe teknologjisë.

Një nga shembujt më të zakonshëm të përthyerjes optike është formimi i ylberit. Kur drita e diellit kalon përmes pikave të ujit në atmosferë, drita thyhet dhe shpërndahet në gjatësi vale të ndryshme, duke krijuar kështu spektrin e ngjyrave që shohim në ylber. Ky fenomen përdoret gjithashtu në optikën e lenteve dhe në prodhimin e instrumenteve optike, të tilla si lentet e kamerës, mikroskopët dhe teleskopët.

Përveç kësaj, Përthyerja optike është thelbësore në korrigjimin e shikimit të njeriut. Kur drita hyn në syrin tonë, ajo përthyhet përmes kornesë dhe lenteve për të formuar një imazh në retinë. Nëse syri nuk e thyen siç duhet dritën, ai mund të shkaktojë probleme me shikimin si miopi, largpamësi dhe astigmatizëm. Lentet e kontaktit korrigjojnë këto probleme refraktive dhe lejojnë që drita të përthyhet siç duhet në sy.

Në industri, thyerja optike përdoret në prodhimin e materialeve transparente dhe matjen e përqendrimit të tretësirave. Në mjekësi, përthyerja optike përdoret për të matur densitetin dhe thyerjen e indeve biologjike, duke lejuar zbulimin e hershëm të sëmundjeve.

Pa thyerjen optike, imazherinë, korrigjimin e shikimit, prodhimin e lenteve dhe instrumenteve të tjera optike, zbulimin e sëmundjeve dhe shumë përparime të tjera shkencore dhe teknologjike që përmirësojnë cilësinë e jetës sonë nuk do të ishte e mundur.

Shembuj të përthyerjes optike

përdorimet e lenteve

Disa shembuj të zakonshëm të përthyerjes optike mund të gjenden në fenomenet e mëposhtme:

 • Lugë çaji në filxhan çaji: Kur vendosim një lugë çaji në një filxhan çaji, mund të shohim se si shkërmoqet. Është efekti i thyerjes së dritës që prodhon këtë iluzion optik. I njëjti fenomen ndodh kur vendosim një laps ose një kashtë në ujë. Këto iluzione të lakuara krijohen për shkak të thyerjes së dritës.
 • Ylber: Ylberët shkaktohen nga përthyerja e dritës kur ajo kalon nëpër pika të vogla uji të pezulluara në atmosferë. Ndërsa drita hyn në këtë zonë, ajo prishet dhe krijon efekte shumëngjyrëshe.
 • halo dielli: Ky është një fenomen i ngjashëm me ylberin që ndodh në pjesë të caktuara të globit ose në kushte shumë specifike atmosferike. Kjo krijohet kur grimcat e akullit grumbullohen në troposferë, duke thyer dritën dhe duke e copëtuar atë, duke bërë të mundur dallimin e unazave me ngjyrë rreth burimeve të dritës.
 • Drita thyhet në një diamant: Diamantet gjithashtu thyejnë dritën, duke e ndarë atë në shumë ngjyra.
 • Syzet dhe syzet zmadhuese: Syzet zmadhuese dhe thjerrëzat që ne përdorim bazohen në parimin e përthyerjes së dritës, sepse ato duhet të kapin dritën dhe të shtrembërojnë imazhin në mënyrë që të mund të interpretohet me sy të lirë.
 • dielli në det: Ne mund të shohim dritën e diellit që ndryshon këndin dhe shpejtësinë, dhe shpërndahet ndërsa kalon nëpër sipërfaqe dhe në det.
 • Drita përmes xhamit me njolla: Përthyerja e dritës ndodh gjithashtu përmes xhamit ose kristalit, i cili filtron dritën dhe e shpërndan atë në mjedis.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth tërheqjes optike dhe karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.