Turbonade

rreshta rrënqethëse

Brenda fenomeneve meteorologjike dhe llojeve të erërave ka, ne kemi përplasem. Isshtë një lloj ere që karakterizohet nga të qenit mjaft i papritur dhe me shpejtësi shumë të fortë. Kohëzgjatja e këtij lloji të erës është shumë e shkurtër dhe ndodh në zona gjeografike me prirje për të ftohur.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe të dhënat e ndryshme në lidhje me squall.

tipare kryesore

meteorologjia e zhurmshme

Para së gjithash, shikoni se çfarë do të thotë zhurmë. Në fushën e meteorologjisë, do të thotë se është një lloj ere që shfaqet befas, shpejt dhe shumë fort. Klasifikimi i tij ndryshon në varësi të shpejtësisë së erës. Kjo do të thotë, që një erë të klasifikohet si djerrinë duhet të ketë erëra afërsisht 40 kilometra në orë.

Sidoqoftë, në varësi të vendit ku jemi, kallja quhet me emra të ndryshëm. Në Meksikë zakonisht quhet Ciklon, në Venezuelë "Vaporón", Argjentina "Stormy", në Brazil "Turbiña", në Peru "Solplo", në Kolumbi "Rafagueta". Mund të thuhet se, në terma të përgjithshëm, kjo erë është vendosur si një lloj ere që ka një kohëzgjatje të caktuar kohe pak a shumë gjysmën e asaj që mund të ketë një erë e fortë në një distancë të caktuar.

Kjo përplasje mund të zhvillohet edhe në lëngje të tilla si uji dhe këtu shfaqen si funksion i lëvizjes së butë të ujit, ku pesha dhe shpejtësia janë konstante. Ky lloj i erës mund të shihet në ënjtje dhe rryma uji shumë të shpejta. Në raste të tjera, mund të krijohen rrëmujat lart, të tilla si rrymat e tymit. Këto rryma lindin nga oxhaqet ose gjenden gjithashtu në mjegulla gjatë stuhive, ndër të tjera.

Linjat e zhurmshme dhe të borës

përplasem

Kur flasim për një borë dëbore po flasim për një rrymë ajri shumë të ftohtë që ka shpejtësi të lartë dhe një kohë shumë të shkurtër. Kur keni një mjedis me temperatura të ulëta, përmbajtja e erës përbëhet nga grimca të vogla të oksigjenit të ngrirë. Këto rryma janë shumë të turbullta, kështu që parandalon shikimin e pjesshëm dhe total në varësi të intensitetit të së njëjtës.

Ata janë të ndryshëm nga përplasjet e erës pasi ato kanë një kohëzgjatje të tillë është në rendin rreth 15-20 minuta. Normalisht ky lloj i fenomenit meteorologjik shkakton probleme serioze në zonat ku zhvillohet. Veçanërisht ndodh në ato zona që kanë temperatura nën 0 gradë. Ato shoqërohen me reshje në formën e dëborës që janë shumë të lehta dhe udhëtojnë me shpejtësi të lartë. Ata mund të mbushin zonat me dëborë në asnjë kohë. Ju lehtë mund të shihni se si ato mbulojnë çatitë e shtëpive, rrugëve, rrugëve dhe automjeteve. Ata janë me të vërtetë të rrezikshëm nëse ju kapin në befasi.

Linjat squall përbëhen nga prania e disa stuhive elektrike që ndërthuren me njëra-tjetrën. Mund të zhvillohet paralelisht dhe kombinon dy fronte të nxehtë dhe të ftohtë. Kështu që mund të gjenerohet ky lloj i fenomeneve meteorologjike kërkohet një përplasje e fronteve me temperatura të ndryshme. Një vijë e zhurmshme mund të formohet pasi një stuhi është ndarë në disa pjesë.

Ekzistojnë disa lloje të linjave squall. Isshtë një lloj reje e ngarkuar me shumë avull dhe erë që rritet shpejt dhe më pas bie. Kjo lëvizje e ajrit është aq e shpejtë sa nuk lejon që uji të kondensohet dhe të shkaktojë shi.

Lloji tjetër i përplasjes që ekziston është një lloj re e errët e ngarkuar me sasi të madhe të avujve të ujit. Ky avull uji qëndron lartë në atmosferë në një mënyrë të qëndrueshme për një kohë shumë të shkurtër. Gjatë gjithë kësaj kohe është e mundur të përhapni erërat drejt zonave më të larta dhe ato mbrohen shumë pak si ato të mëparshmet. Ndodh aq shpejt sa nuk lejon kondensimin e ujit.

Shumica e të gjitha këtyre erërave ndodhin në Shtetet e Bashkuara dhe është vërtetuar se shumica e stuhive të shpejta dhe mjaft të forta krijohen përmes vijave të zhurmshme. Ata zakonisht kalojnë shpejt nëpër zonën ku kanë origjinën, duke u ngarkuar me lagështi.

Dallimet midis zhurmës dhe tornadove

uraganët

Easyshtë e lehtë të ngatërrosh këto lloje të fenomeneve meteorologjike pasi ato kanë një origjinë të ngjashme. Ato janë dukuri të ngjashme meteorologjike pasi që edhe pamja e pranisë është shumë e ngjashme. Të dy kanë një ndryshim të madh dhe është trajnimi i tyre. Zhvendosja gjithashtu ka disa ndryshime. Tornadot bazohen në presione të forta ajri që rriten me shpejtësi të lartë dhe sa më shpejt që të ndeshen një shtrirje fillon të rrotullohet shumë shpejt. Kjo prodhon një ngritje të erërave që mbart me vete të gjithë pluhurin dhe grimcat e rërës në tokë. Forca është aq e madhe sa mund të ngrejë automjete të mëdha ose kafshë nëse përplasen me rrjedhën e ajrit në rritje.

Në rast se tornado ndodh në det, ajo formohet në të njëjtën mënyrë, por me ndryshimin që, në ujë për të projektuar energjinë e tij dhe për të arritur lartësi që arrijnë km. Që nga kohërat antike, shirat e peshqve u referoheshin si diçka që lidhej me perënditë. Sot dihet që shirat e peshqve kanë të bëjnë me ekzistencën e tornadove detare.

Ndërsa e dimë se çfarë janë përplasjet, mund të themi se në varësi të energjisë që lëshon, ajo është shumë e ngjashme me një tornado. Megjithatë, koha nuk i kalon 30 minuta dhe mund të shkaktojë dëme të mëdha dhe promovojnë kaosin në periudha shumë të shkurtra kohore. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, fillon një periudhë në të cilën zhurma fillon të dobësohet dhe zvogëlojë sasinë e reshjeve. Ato paraqesin gryka të erës që nuk i kalojnë 15-30 sekonda dhe mund të arrijnë deri në 200 km / h shpejtësi maksimale. Nëse personi has një nga këto, ata mund të pësojnë dëmtime të mëdha.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth përplasjes dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.