Çfarë janë përmbytjet?

Imazhi i përmbytjeve në La Mojana

Shiu është shumë i mirëpritur në shumë pjesë të botës, por kur uji bie me forcë të madhe ose për një kohë të gjatë, vjen një kohë kur toka ose kanalet kulluese të qyteteve dhe qyteteve pushojnë së mundur ta thithin atë.

Dhe sigurisht, meqenëse uji është i lëngët dhe, për këtë arsye, një element që hap rrugën e saj kudo që të shkojë, nëse retë nuk shpërndahen shpejt, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër veçse të flasim për përmbytjet. Por, Cilat janë ato dhe çfarë i shkakton ato?

Cilat janë ato

Pamje e përmbytjes në Kosta Rika, tetor 2011

Përmbytjet janë pushtimi nga uji i zonave që zakonisht janë të lira nga kjo. Ato janë fenomene natyrore që kanë ndodhur pasi ka ujë në planetin Tokë, duke formuar brigjet, duke kontribuar në formimin e fushave në luginat e lumenjve dhe tokat pjellore.

Çfarë i shkakton ato?

Uragani Harvey, parë nga sateliti

Ato mund të shkaktohen nga fenomene të ndryshme, të cilat janë:

 • Rënie e ftohtë: ndodh kur temperatura e sipërfaqes së tokës është më e ftohtë se ajo e deteve. Ky ndryshim bën që një masë e madhe e ajrit të nxehtë dhe të lagësht të ngrihet deri në shtresat e mesme dhe të sipërme të atmosferës, duke shkaktuar kështu shira të rrëmbyeshëm dhe, si pasojë, mund të ketë përmbytje.
  Në Spanjë është një fenomen vjetor që ndodh nga vjeshta.
 • Muson: musoni është një erë sezonale që prodhohet nga zhvendosja e rripit ekuatorial. Shkaktohet nga ftohja e tokës, e cila është më e shpejtë se ajo e ujit. Kështu, në verë temperatura e sipërfaqes së tokës është më e lartë se ajo e oqeanit, gjë që bën që ajri mbi tokë të rritet shpejt, duke shkaktuar një stuhi. Ndërsa era fryn nga anticiklonet (zona me presion të lartë) në ciklone (zona me presion të ulët) për të ekuilibruar të dy presionet, një erë e fortë fryn vazhdimisht nga oqeani. Si rezultat i kësaj, shirat bien me intensitet, duke bërë që niveli i lumenjve të rritet.
 • Uragane: Uraganët ose tajfunët janë fenomene meteorologjike që përveç që mund të shkaktojnë shumë dëme, janë një nga ato që lënë më shumë ujë. Ato janë sisteme stuhie me qarkullim të mbyllur që rrotullohen rreth një qendre me presion të ulët ndërsa ushqehen me nxehtësinë e oqeanit, e cila është në një temperaturë prej të paktën 20 gradë Celsius.
 • Shkrij: në zonat ku bie shumë shpesh borë dhe përveç kësaj e bën me bollëk, rritjet e papritura të temperaturës shkaktojnë përmbytje në lumenj. Mund të jepet gjithashtu nëse reshjet e borës kanë qenë të mëdha dhe të pazakonta, të tilla si ato që rrallë ndodhin në zona me klimë të thatë ose të thatë.
 • Valët e baticës ose tsunamit: këto fenomene janë një tjetër shkak i mundshëm i një përmbytjeje. Valët gjigante të shkaktuara nga tërmetet mund të lahen mbi brigjet, duke shkaktuar shumë probleme si për banorët, ashtu edhe për florën dhe faunën e vendit.
  Ato ndodhin kryesisht në zonat e Paqësorit dhe Oqeanit Indian, të cilat kanë aktivitet më të madh sizmik.

Çfarë mbrojtjesh kemi kundër tyre?

Digat shërbejnë për të parandaluar përmbytjet

Që kur njerëzimi filloi të bëhej më i ulur, duke u vendosur pranë lumenjve dhe luginave, ai gjithmonë ka pasur të njëjtin problem: si të shmangim përmbytjet? Në Egjipt, gjatë kohës së faraonëve, lumi Nil mund të shkaktonte humbje të konsiderueshme për egjiptianët, kështu që ata shpejt studiuan se si të mbronin të korrat e tyre me kanale që devijonin ujin dhe digat. Por fatkeqësisht ato shkatërroheshin nga uji pas disa vitesh.

Gjatë Mesjetës në Spanjë dhe Italinë Veriore, pellgjet dhe rezervuarët tashmë ishin duke u ndërtuar që rregullonin rrjedhën e lumenjve. Por nuk ka qenë deri më tani, në kohën e tanishme, që në të ashtuquajturat vendet e Botës së Parë ne jemi me të vërtetë në gjendje të parandalojmë përmbytjet. Digat, barrierat metalike, rezervuarët rregullues, përmirësimi i kapacitetit kullues të kanaleve të lumenjve… E gjithë kjo, shtuar në një parashikim të zhvilluar meteorologjik, na kanë lejuar të kontrollojmë më mirë ujin.

Përveç kësaj, pak nga pak është e ndaluar të ndërtohet në brigjet, të cilat janë vende që janë shumë të prekshme nga përmbytjet. Dhe është se, nëse një zonë natyrore mbaron nga bimët, uji do të ketë shumë më tepër lehtësira për të shkatërruar gjithçka, duke arritur kështu në shtëpi; Nga ana tjetër, nëse nuk ndërtohet, ose nëse, pak nga pak, një mjedis që është ndëshkuar ashpër nga njeriu me qenie bimore vendase, rikthehet, rreziku që një përmbytje të shkatërrojë gjithçka është minimal.

Në vendet në zhvillim, nga ana tjetër, sisteme të tilla si parandalimi, gatishmëria dhe veprimi pasues janë më pak të zhvilluara, siç për fat të keq është parë në uraganet që kanë shkatërruar vendet e Azisë Juglindore. Sidoqoftë, bashkëpunimi ndërkombëtar po favorizon veprimet për ta bërë më të sigurt popullsinë që jeton në zona me rrezik.

Përmbytjet në Spanjë

Në Spanjë kemi pasur probleme të mëdha me përmbytjet. Më seriozët në historinë tonë të fundit ishin këto:

Përmbytja e vitit 1907

Më 24 shtator 1907, 21 persona humbën jetën në Malaga si rezultat i reshjeve të mëdha të shiut. Pellgu i Guadalmedinës u përmbyt, duke mbajtur një ortek të madh uji dhe baltë e cila arriti 5 metra lartësi.

Përmbytje e madhe e Valencias

Pamje nga përmbytja e Valencias

Më 14 tetor 1957, 81 persona humbën jetën si rezultat i tejmbushjes së lumit Turia. Kishte dy përmbytje: e para i habiti të gjithë, pasi në Valencia nuk kishte rënë shi; i dyti arriti në mesditë në rajonin e Camp del Turia. Në këtë të fundit 125l / m2 të akumuluar, 90 prej tyre në 40 minuta. Lumi kishte një rrjedhë rreth 4200 m3 / s. Në Begis (Castellón) ishin grumbulluar 361l / m2.

Përmbytja e vitit 1973

Më 19 tetor 1973, z. 600l / m2 të akumuluar në Zúrgena (Almería) dhe në al Albuñol (Granada). Kishte fatale të shumta; përveç kësaj, komunat e La Rábita (Granada) dhe Puerto Lumbreras (Murcia) u shkatërruan plotësisht.

Përmbytja në Tenerife

31 Mars 2002 U grumbulluan 232.6l / m2, me një intensitet prej 162.6l / m2 në një orë, gjë që shkaktoi vdekjen e tetë personave.

Përmbytjet në Levante

Pamje nga përmbytjet e Levante

Imazh - Ecestaticos.com

Midis 16 dhe 19 Dhjetor 2016, stuhia Levante që preku Komunitetin e Valencias, Murcia, Almería dhe Ishujt Balearik shkaktoi vdekjen e 5 personave. Në shumë pika më shumë se 600l / m2 të akumuluar.

Përmbytjet në Malaga

Pamje e një rruge të përmbytur në Malaga

Më 3 Mars 2018 një stuhi shkarkohet deri në 100 litra në pikat në provincën e Malagës, të tilla si porti i Malagës, Costa del Sol i Perëndimit dhe i Brendshëm, Serrania dhe Lugina e Genalit. Për fat të mirë, nuk pati humbje njerëzore për t'u penduar, por shërbimet e urgjencës morën pjesë në më shumë se 150 incidente si rezultat i rënies së pemëve dhe objekteve të tjera dhe rrëshqitjeve të dheut.

Nuk është hera e parë që ndodh diçka e tillë. Në fakt, këto ngjarje janë fatkeqësisht shumë të zakonshme. Për shembull, 20 shkurt 2017 140 litra ujë të grumbulluar për metër katror në një natë. Urgjencat morën pjesë në 203 incidente për shkak të përmbytjes së dyshemeve, rënies së objekteve dhe automjeteve të bllokuara në rrugë.

Problemi është se krahina është e rrethuar nga male. Kur bie shi, i gjithë uji shkon tek ai. Njerëzit e Malagës kanë kohë që kërkojnë marrjen e masave për ta parandaluar atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.