Përmbytjet në Kinë

skenar dëmtimi

Për shkak të ndryshimeve klimatike, ngjarjet ekstreme të motit si përmbytjet po ndodhin me frekuencë dhe intensitet më të madh. Të përmbytjet në Kinë po rriten në mënyrë drastike. Ata tashmë kanë shkaktuar dëme të shumta ekonomike dhe kanë shkaktuar vdekje të shumta në vitet e fundit. Për ta bërë këtë, kinezët kanë hartuar disa strategji për të ndaluar këto përmbytje vdekjeprurëse.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për përmbytjet në Kinë, dëmet që ato shkaktojnë dhe cilat janë masat dhe strategjitë e ndërmarra nga qeveria.

Përmbytjet në Kinë

përmbytjet në Kinë

Zhvillimi mahnitës i urbanizimit të Kinës në dekadat e fundit, i kombinuar me karakteristikat e saj të veçanta gjeologjike dhe klimatike, ka krijuar një përzierje vdekjeprurëse të përmbytjeve urbane që kanë shkaktuar miliona viktima. qindra mijëra të vdekur dhe humbje të mëdha ekonomike. Për përballimin e përmbytjeve janë marrë një sërë masash. Cilat janë ato dhe cilat janë rezultatet e tyre? në shënimin tjetër.

Që nga viti 1949, Më shumë se 50 përmbytje të mëdha për shkak të stuhive, tajfuneve ose baticave kanë prekur zona të ndryshme të territorit kinez. Këto ngjarje e çuan qeverinë të zhvillonte plane parandaluese për të minimizuar humbjet njerëzore dhe materiale, duke harmonizuar në proces marrëdhënien midis përmbytjeve dhe zhvillimit socio-ekonomik.

Historia është bujare kur bëhet fjalë për fatkeqësitë e lidhura me përmbytjet. Për shembull, në vitin 1931, Wuhan u përmbyt për më shumë se 100 ditë, dhe një përmbytje la më shumë se 780 njerëz të pastrehë dhe vrau 000. Një tjetër përmbytje katastrofike ndodhi në pellgun e lumit Han në vitin 32, duke vrarë më shumë se 600 njerëz. qyteti Ankang 1983 metra nën nivelin e detit.

Që nga viti 2000, Kina ka përjetuar përmbytje të mëdha të paktën një herë në dy vjet. Disa nga rastet më famëkeqe përfshijnë përmbytjet e korrikut 2003, kur një stuhi e paprecedentë goditi Nanjingun, duke shkaktuar reshje ditore prej më shumë se 309 mm - gati dyfishi i reshjeve vjetore në Kilin qendror - për qindra vdekje, më shumë se 1 milion viktima.

Në korrik 2007, Chongqing dhe Jinan u goditën nga një nga stuhitë më të mëdha në 100 vjet. duke vrarë 103 njerëz, dhe në vitin 2010, Sichuan la më shumë se 800.000 njerëz të pastrehë dhe vrau 150 njerëz. Të dhënat tregojnë se gati 80% e përmbytjeve nuk ndodhin në zonat rurale, por në qytete.

Deri më tani, ekspertët e urbanizimit janë të vetëdijshëm se qytetet moderne nuk janë mjaftueshëm të forta për t'i bërë ballë shirave të dendur dhe thonë se një fatkeqësi "e moderuar" ka të ngjarë të pengojë zhvillimin e një qyteti për dy dekada.

Strategjitë për të shmangur përmbytjet në Kinë

dëme nga përmbytjet

Përmbytjet urbane në përgjithësi shkaktojnë më shumë dëme dhe prekin më shumë njerëz, dhe dëmet dhe viktimat janë proporcionale me shkallën e rritjes së qytetit, kështu që rreziqet rriten çdo vit me përparimin e urbanizimit, gjë që është edhe më shqetësuese nëse mund të tolerohet. Të rrezikojë gjithë stabilitetin socio-ekonomik të rajoneve të banuara nga dhjetëra apo qindra miliona njerëz.

Për t'i dhënë fund kësaj historie tragjike, në vitin 2003 Ministria Kineze e Burimeve Ujore i propozoi qeverisë qendrore të merrte masa për këtë çështje, gjë që rezultoi në një ndryshim nga një politikë joefektive e kontrollit të përmbytjeve në një politikë të kontrollit të përmbytjeve.

Kjo ka sjellë rregullimin e aktiviteteve prodhuese në zonën e përmbytjeve, zhvillimin e planeve parandaluese dhe një sërë masash për të garantuar sigurinë e masave. Megjithatë, vlerësohet se 355 nga 642 qytetet ku kontrolli i përmbytjeve është detyra kryesore -55%- përdorin standarde të kontrollit të përmbytjeve më të ulëta se ato të vendosura nga qeveria qendrore.

Vitet e fundit, Kina ka prezantuar konceptin e "menaxhimit të rrezikut" dhe ka propozuar politika të reja. Prandaj, për të kaluar nga mbështetja në masat strukturore për reduktimin e dëmeve nga përmbytjet në masat balancuese strukturore dhe jostrukturore, Ministria e Burimeve Ujore hartoi një Strategji Kombëtare të Menaxhimit të Përmbytjeve në 2005.

E ashtuquajtura "Strategjia e Kontrollit të Përmbytjeve në Kinë" mund të përshkruhet thjesht si: qeveria kineze vendos për kontrollin e përmbytjeve bazuar në rrezik, duke theksuar masat jostrukturore, veçanërisht administrative, ekonomike, teknologjike dhe arsimore (të tilla si sistemet e centralizuara të vendimmarrjes, sistemet e parandalimit, planet për zbutjen e fatkeqësive dhe sigurimin e kontrollit të përmbytjeve) dhe lehtësojnë zbatimin e planeve për zbatimin e masave strukturore, si p.sh. forcimin e digave, rregullimin e nivelit të lumenjve dhe ndërtimin e rezervuarëve, për të arritur përfitime të plota dhe afatgjata.

Pika të rëndësishme

dëme nga përmbytjet në Kinë

Tri detyrat strategjike të "menaxhimit" të përmbytjeve janë:

  • Ndërtoni projekte të ruajtjes së ujit për të reduktuar në mënyrë efektive fatkeqësitë. Në këtë projekt spikat projekti gjigant i Digës së Tre Grykave.
  • Kontrolloni aktivitetet njerëzore për të zbutur dëmet nga përmbytjet në sektorin prodhues.
  • Përdorimi më i mirë i ujit nga përmbytjet dhe shfrytëzimi i burimeve ujore të mbetura.

Për të zbatuar këtë plan, qeveria kineze ka identifikuar thelbin e mbështetjes së progresit shkencor dhe teknologjik, duke siguruar financimin e duhur dhe socializimin e reduktimit të fatkeqësive. Së fundi, përdorimi i përmbytjeve të pashmangshme urbane për të trajtuar mungesën e ujit të shkaktuar nga urbanizimi i shpejtë është një shembull i mirë i strategjisë së Kinës jo vetëm që kërkon të minimizojë përmbytjet dhe ndikimet e tyre negative, por gjithashtu kërkon të përfitojë nga këto fatkeqësi të vërteta natyrore.

 

Senatori Alejandro Navarro tha se Kili duhet të ndjekë shembullin e Kinës, "e kuptoi se duhet të parashikojë forcat e natyrës përmes një strategjie gjithëpërfshirëse që, përveç ndërtimit të digave dhe veprave të tjera, i kushton vëmendje edukimit të popullsisë dhe zbatimit të planeve zbutëse dhe të tjera. masat. »

Parlamentarja shtoi: “Këtu nuk priten përmbytje dhe ka prova të ndryshme për këtë. si ajo që ndodhi në kanalin e Papenit disa muaj më parë, ku nuk u bë asgjë për të kontrolluar ujin. Shirat, të cilat shkaktuan përmbytje të kanalit dhe vdekje. Qindra njerëz, fillimisht shteti duhet të dëmshpërblejë familjet dhe më pas të vendosë një strategji që kjo lloj fatkeqësie të mos përsëritet më”, përfundoi ai.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për përmbytjet në Kinë dhe t'i vlerësoni ato për t'i kryer.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.