Përmbytjet në Itali maj 2023

Përmbytjet

Sasia e madhe e shiut që ka rënë ditët e fundit ka shkaktuar përmbytjet në Itali kurrë nuk është parë deri tani. Tashmë ka pasur, të paktën, katërmbëdhjetë vdekje dhe më shumë se pesëmbëdhjetë mijë njerëz janë evakuuar për të shpëtuar jetën e tyre.

As meteorologët më ekspertë nuk e prisnin që shirat të kishin atë virulencë që kanë treguar. Tani ata po përpiqen të sqarojnë shkaqet e saj në mënyrë që në rast të një rishfaqjeje, të mos ketë pasoja të tilla katastrofike. Që të dini se çfarë ka ndodhur, ne do t'ju shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për përmbytjet në Itali.

Konteksti gjeografik dhe klimatologjik

Përmbytjet në Itali

Përmbytjet e mëparshme në Emilia Romagna

Gjithçka nisi pak ditë më parë në rajonin transalpin të Emilia Romagna, i cili ndodhet në verilindje të gadishullit italian dhe kryeqyteti i të cilit është bologna. Është i gjashti më i madhi në vend dhe laget nga deti Adriatik. Pikërisht, për shkak të madhësisë së saj, kushtet klimatike ndryshojnë nga një zonë në tjetrën. Por, në përgjithësi, ajo ka një Moti kontinentalme dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë.

Përveç kësaj, reshjet nuk janë shumë të bollshme, gjë që do t'ju befasojë duke parë ngjarjet e fundit. Megjithatë, siç do të shohim dhe paradoksalisht, ky mund të jetë një nga shkaqet e tij. Shirat më të bollshëm ndodhin në vjeshtë, veçanërisht në muajt e vitit tetor dhe nëntor. Akoma më pak është mesatarja e reshjeve të borës në rajon, me rreth gjashtëdhjetë milimetra për metër katror në dhjetor dhe janar dhe shumë më pak në pjesën tjetër të vitit.

Duke pasur parasysh të gjitha këto të dhëna, nuk kishte asgjë për të parashikuar se çfarë ka ndodhur në Emilia Romagna. Megjithatë, shkencëtarët tashmë kanë filluar të shpjegojnë. Do t'i shohim më vonë, por tani do të bëjmë një përmbledhje kronika e ngjarjeve.

Si ishin përmbytjet në Itali?

Dëme në Emilia Romagna

Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në Emilia Romagna

Edhe pse kishte një episod tjetër të mëparshëm, reshjet filluan në zonë të martën e kaluar dhe u shtrinë gjatë gjithë asaj dite dhe të nesërmen. Ata ranë me aq virulencë sa vlerësohet se, në vetëm tridhjetë e gjashtë orë, binte shi sa në një periudhë gjashtëmujore.

Rezultati ishte që u vërshuan më shumë se njëzet lumenj dhe rreth pesëqind autostrada u ndërprenë. Por, ajo që është më e keqja, qytete të tëra u përmbytën me rezultate katastrofike. Në fakt, siç ju thamë, tashmë ka të paktën katërmbëdhjetë vdekje. Por ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për njerëz në ujë.

Në përgjithësi, disa dyzet komuna të Emilia Romagna janë prekur rëndë nga reshjet. Megjithatë, edhe pse ky rajon ka qenë më i dëmtuari, ato kanë shkaktuar probleme serioze edhe në të tjera si p.sh markave, në qendër të gadishullit italian, dhe Veneto. Në fakt, duke pasur parasysh mundësinë e ardhjes së një fronti të ri, Piemonte madje edhe vetë kryeqyteti, Roma.

Nga ana tjetër, siç do të kuptoni, dëmet materiale dhe ekonomike të përmbytjeve në Itali janë shkatërruese. Autoritetet e vendit kanë dhënë tashmë një fond prej njëzet milionë eurosh vetëm për shpenzimet më imediate. Por, me siguri, ata do ta shpallin rajonin si zonë katastrofike dhe ata do të sjellin shumë më tepër para. Me sa duket edhe BE do të duhet të ofrojë ndihmë për vendin transalpin. Por po largohemi nga tema. Më e rëndësishme është që ne të flasim me ju se si e shpjegojnë meteorologët këtë fenomen të ndodhur në Itali.

Pse ndodhën përmbytjet në Itali?

Përmbytjet në Gjermani

Përmbytjet në Gjermani tre vjet më parë

Para së gjithash, ndonjëherë natyra është e paparashikueshme. Megjithatë, ngjarje të tilla si ato në Itali janë rezultat i ngrohja globale dhe problemet që po vuajmë prej vitesh. Këtë e kanë pohuar tashmë ekspertët të cilët janë pyetur për shkaqet e përmbytjeve në Itali. Kështu që ne mund të bëjmë shumë për të.

Si shembull i kësaj, ne do të shpjegojmë atë që ai ka thënë Antonello Pasini, klimatolog në Këshillin Kombëtar të Kërkimeve Italiane. Sipas tij, ndryshimet që po ndodhin në klimë kanë bërë që ditët me shi të jenë shumë më pak se disa vite më parë. Si një homolog, kur ka reshje, ato janë shumë më të fortë.

Në fakt, rajoni i Emilia Romagna ka vuajtur dy vjet thatësirë. Nuk ka rënë as borë si më parë në majat e Alpeve, Dolomiteve dhe Apenineve. Me shkrirjen, këto ujëra mbushën lumenjtë dhe liqenet që furnizojnë fushën pjellore të Po. Meqë uji nuk ka ardhur, kjo ka qenë duke u tharë dhe shtretërit e lumenjve janë tërhequr.

Për të plotësuar tablonë, dherat në zonë janë i ngjeshur. Lëngu kalon nëpër to, por nuk përthithet, përkundrazi shkon në det. E gjithë kjo ka sjellë ardhjen e të fortëve squall Minerva Javën e kaluar ujërat u grumbulluan duke shkaktuar përmbytjet e tmerrshme që kemi parë.

një e ardhme shqetësuese

po lugina

Lugina pjellore e Po, një nga vendet ku përmbytjet kanë qenë më të rënda

Por, nëse këto përmbytje kanë qenë të tmerrshme, nuk janë më pak të tilla edhe parashikimet për të ardhmen. Ministri italian i Mbrojtjes Civile, Nello Musumecci, ka ngritur se çfarë duhet bërë që një katastrofë si ajo e tanishme të mos përsëritet më. Sipas tij, a programi i ri i infrastrukturës hidraulike. Qasja inxhinierike në këtë zonë duhet të ndryshojë.

Por, tashmë në vitin 2021, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet KlimatikeOKB paralajmëroi për rrezikun që këto të ndodhin ngjarje ekstreme të motit. Ai theksoi se emetimet tona të gazeve serrë kanë filluar të shkaktojnë fenomene të tilla. Të valët e të nxehtit Ata janë prova më e mirë për këtë, por e reflektojnë edhe shirat ekstremë.

Në fakt, përmbytjet në Itali nuk janë të vetmet që kanë ndodhur kohët e fundit. Përveç kësaj, reshjet e mëdha kanë ndodhur në pika shumë të largëta nga njëra-tjetra në planet. Për shembull, dy vjet më parë pati përmbytje të tmerrshme Gjermania dhe Belgjika çfarë shkaktoi 220 vdekje. Po kështu, në të largët Kaliforni ai kaloi nga një thatësirë ​​e madhe në një stuhi shiu që shkaktoi edhe rishfaqjen e një liqeni që ishte tharë vite më parë.

Nga Gabe Vecchi, një klimatolog në Universitetin e Princetonit, shirat po bëhen më të dendur në shumë vende në të njëjtën kohë. Po kështu edhe raportet e të lartpërmendurve Kombet e Bashkuara shprehin atë Reshjet e rrëmbyeshme janë shumë më të shpeshta që nga viti 1950.

Në përfundim, përmbytjet në Itali Ato kanë qenë shkatërruese dhe tragjike. Por, sipas ekspertëve, nuk është një episod i izoluar, por janë fryt i ndryshimeve klimatike. Kjo bën që dukuritë shumë intensive të shiut të bëhen gjithnjë e më të shpeshta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.