Përmbytjet në Brazil 2024

qytet i përmbytur

Për të vlerësuar pasojat ekonomike të përmbytjeve në Rio Grande do Sul, Brazil, kërkoni një ngjarje të krahasueshme jashtë vendit, siç është shkatërrimi i shkaktuar nga uragani Katrina në Shtetet e Bashkuara në 2005. Përmbytjet në Brazil në 2024 po rezultojnë katastrofike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për pasojat e përmbytjeve në Brazil në 2024.

Përmbytjet në Brazil të vitit 2024

përmbytjet më të rënda

Sipas ekonomistit Sergio Vale, i cili punon në MB Associados, një kompani konsulence e specializuar në monitorimin e pasojave ekonomike të ngjarjeve klimatike, Brazili aktualisht po përjeton një nivel të paparë shkatërrimi ekonomik. Përmbytjet e fundit kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme, duke tejkaluar çdo incident të mëparshëm të lidhur me motin në historinë e vendit.

Ndikimi i uraganit Katrina në ekonominë e Luizianës rezultoi në një tkurrje prej 1,5%, një devijim i konsiderueshëm nga rritja e parashikuar prej 4% për atë vit në Shtetet e Bashkuara.

Sipas MB Associados, ekonomia e Rio Grande do Sul pritet të pësojë një tkurrje prej 2%, një ndryshim domethënës nga rritja prej 3,5% që kishte përjetuar në 12 muajt para prillit.

Për më tepër, pasojat mbarëkombëtare pothuajse me siguri do të jenë dukshëm më thelbësore në krahasim me ndikimin e parë gjatë Katrina në Shtetet e Bashkuara, duke pasur parasysh se ekonomia e Rio Grande do Sul përfaqëson afërsisht 6,5% të PBB-së së Brazilit.

Sipas MB Associados, Brazili fillimisht ishte parashikuar të përjetonte një normë rritjeje deri në 2,5% për vitin aktual. Megjithatë, pas incidentit fatkeq në Rio Grande do Sul, projeksioni i rritjes u rishikua në 2%.

Kriza të tjera në Brazil

Përmbytjet në Brazil 2024

Gjatë gjithë historisë së tij, Brazili është përballur me disa kriza të mëdha që kanë pasur një ndikim të thellë në zhvillimin e ekonomisë së tij.

Në një rast, në vitin 2001, një thatësirë ​​luajti një rol në krizën e racionimit të energjisë dhe ndërprerjet pasuese. Ndryshe nga rritja Nga 4,4% një vit më parë, ekonomia kombëtare pësoi një ngadalësim të ndjeshëm, duke arritur në vetëm 1,4%. Ndërsa thatësira luajti një rol, problemi kryesor pas krizës së vitit 2001 nuk ishte i lidhur me klimën. Përkundrazi, ajo u shkaktua kryesisht nga pengesat në rrjetet e shpërndarjes, të cilat penguan shpërndarjen efikase të energjisë në të gjithë vendin.

Tragjedia e fundit në Rio Grande do Sul, e cila la një numër shkatërrues të vdekjeve të paktën 149 njerëz, pritet të ndikojë në aspekte të shumta të ekonomisë braziliane, duke përfshirë rritjen e PBB-së, sektorin bujqësor dhe llogaritë publike.

Dëme nga përmbytjet

përmbytjet në Brazil

Sipas ekonomistëve dhe studimeve, ndikimi i saktë ekonomik i reshjeve të vazhdueshme nuk mund të matet me saktësi në këtë moment, pasi reshjet po vazhdojnë dhe ende nuk është bërë një vlerësim i plotë i dëmeve.

Mungesa e qartësisë në përcaktimin e situatës ka edhe pasoja politike. Autoritetet kanë përmendur disa masa dhe shpërndarje burimesh për Rio Grande do Sul, por detajet e kësaj ndihme janë ende në diskutim, duke i lënë shifrat të paqarta.

Sipas një studimi të publikuar nga Federata e Industrive të Shtetit të Rio Grande do Sul (Fiergs) Më 14 maj, përmbytjet prekën ndjeshëm 94,3% të aktivitetit ekonomik në Rio Grande do Sul.

Sipas Arildo Bennech Oliveira, president i përkohshëm i Fiergs, qendrat kryesore industriale të Rio Grande do Sul janë ndër zonat më të prekura, duke prekur sektorë vendimtarë të ekonomisë së shtetit.

Aktiviteti ekonomik i Brazilit merr një kontribut të rëndësishëm prej 220 miliardë dollarë (42,83 miliardë dollarë) nga tre rajone të mëdha, përkatësisht Rajoni Metropolitane i Porto Alegre, Vale dos Sinos dhe Serra. Në këto tre rajone janë të përqendruara gjithsej 23.700 industri, të cilat Ata punësojnë një fuqi punëtore prej 433.000 njerëz.

Rajoni i Sierrës, i njohur për qytetet e tij si Caxias do Sul, Bento Gonçalves dhe Farroupilha, ka fituar njohje për kontributin e tij të rëndësishëm në industrinë metalurgjike dhe të mobiljeve, veçanërisht në prodhimin e automjeteve, makinerive dhe produkteve metalike.

Përveç prodhimit të artikujve metalikë të tillë si automjete, pjesë automobilistike dhe makineri, Rajoni Metropolitan i Porto Alegre ka gjithashtu një industri të lulëzuar të prodhimit të naftës dhe produkteve ushqimore. Ndërkohë, Rajoni Vale dos Sinos ka fituar famë për prodhimin e tij të jashtëzakonshëm të këpucëve.

Ndikimi në ekonomi

Ndikimi i krizës ekonomike u përhap përtej një industrie të vetme. Sektorë të tillë si duhani dhe kimikatet gjithashtu pësuan efekte të rëndësishme. Sipas një studimi të kryer nga Bradesco, kriza në Rio Grande do Sul ka potencialin të shkaktojë një reduktim të rritjes së PBB-së kombëtare prej rreth 0,2 deri në 0,3 pikë përqindjeje.

Në të kundërt, gjatë vitit që shteti u godit nga një ciklon në 2008, rritja e PBB-së së shtetit ishte 2,9%. ndërsa norma e përgjithshme e rritjes së Brazilit u regjistrua në 5,1%.

Konfederata Kombëtare e Bashkive kreu një studim shtesë që sugjeron se humbjet financiare që rezultojnë nga përmbytjet tejkalojnë 8,9 miliardë R$ (ekuivalente me 1,732 milion USD).

Sipas CMN-së, humbja totale arrin në 1.730 milionë dollarë, nga të cilat 467 milionë në sektorin publik, 370 milionë në sektorin privat prodhues dhe një shumë e konsiderueshme prej 895 milionë dollarësh i atribuohen shkatërrimit të banesave. Sektori i bujqësisë gjithashtu është prekur shumë.

Brenda sferës së bujqësisë braziliane, Rio Grande do Sul qëndron si një forcë e frikshme, duke përfaqësuar 12,6% të PBB-së bujqësore të vendit. Sipas Bradesco, përmbytjet do të kenë një ndikim të rëndësishëm në bujqësinë braziliane, duke e bërë atë një nga sektorët më të prekur të ekonomisë.

Sipas një raporti nga një institucion financiar, pasojat e mundshme të këtyre faktorëve mund të rezultojë në një rënie prej 3,5% të PBB-së bujqësore të Brazilit, duke tejkaluar vlerësimin e mëparshëm për një rënie prej 3%. Ndikimi në agrobiznes mund të përkeqësohet më tej nga sfidat logjistike, të cilat pengojnë transportin e qetë të kulturave të korrura dhe mbërritjen në kohë të burimeve të nevojshme. Duket se kjo çështje është veçanërisht shqetësuese për industrinë e qumështit dhe atë të mishit.

Në Brazil, Rio Grande do Sul është përgjegjës për një pjesë të rëndësishme të prodhimit bujqësor të vendit, duke përfshirë 70% të prodhimit të orizit, 15% të mishit (12% të pulës dhe 17% të derrit), 15% të sojës dhe 4% të prodhimit bujqësor të misrit.

Javën e kaluar, përmbytjet patën ndikim në disa çmime botërore: Çmimi i sojës në bursën e Çikagos u rrit me 2%. Në Brazil, kostoja e orizit tashmë është rritur, duke bërë që qeveria të deklarojë importin e këtij ushqimi bazë thelbësor për të zbutur ndikimin e mundshëm. Ka shqetësime se çmimet e pulës dhe derrit do të ndjekin shembullin në të ardhmen e afërt.

Për fat të mirë, korrja e 70% të kulturave të sojës dhe 80% e të korrave të orizit tashmë kishte përfunduar. Tani mbeten dy pyetje: deri në çfarë mase përmbytjet ndikuan në të korrat e mbetura dhe nëse drithi i mbledhur dhe i ruajtur në kapanone tashmë ishte i rrezikuar apo mbeti i paprekur.

Nëse skenarët e rastit më të keq vërtetohen, Bradesco parashikon që afërsisht 7,5% e prodhimit të orizit dhe 2,2% e prodhimit të sojës në Brazil mund të përballen me ndërprerje të mundshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për përmbytjet në Brazil në vitin 2024 dhe pasojat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.