Përmbytjet masive në Evropë do të jenë më të shpeshta deri në fund të shekullit

Bregdeti skandinav

Shkrirja është një problem që përfundimisht do të na prekë të gjithë, veçanërisht ata që jetojnë në ishuj të ulët ose në brigje. Në rastin specifik të Evropës, ka rreth 5 milion njerëz që në fund të shekullit do të kenë një rrezik më të madh për të vuajtur pasojat e përmbytjeve masive, sipas një studimi të botuar në revistën »E ardhmja e Tokës».

Këto lloje të katastrofave, të cilat ndodhin një herë në 100 vjet, mund të ndodhë çdo vit nëse gazrat serë vazhdojnë të emetohen siç po bëjmë aktualisht.

Studimi, i cili është përgatitur nga një ekip ndërkombëtar studiuesish nga Greqia, Italia dhe Hollanda dhe i cili është udhëhequr nga Qendra e Përbashkët e Kërkimit e Komisionit Evropian, zbulon se rritja e frekuencës së përmbytjeve potencialisht të dëmshme ka të ngjarë të shtyjë strukturat aktuale mbrojtëse përtej kufijve të tyre të dizajnit, aq shumë nga zonat bregdetare do të ekspozohen.

Rajonet e Evropës Veriore, Mesdheut dhe Detit të Zi do të përjetojnë rritjen më të madhe të përmbytjeve masive, deri në pikën që, nëse deri më tani do të kishin ndodhur një herë në çdo shekull, deri në vitin 2100 ato mund të ndodhnin disa herë në vit.

Rruga e përmbytur

Përmbytjet do të jenë një problem gjithnjë e më i shpeshtë.

Marta Marcos, studiuese në Institutin Mesdhetar për Studime të Avancuara të Spanjës, vuri në dukje këtë numri i njerëzve që jetojnë në zona në rrezik përmbytjeje mund të përdoret për të përcaktuar madhësinë e ndikimit që ka ky problem në shoqëri dhe ekonomi, e cila mund të ndihmojë në zhvillimin e strategjive më të mira të adaptimit.

Dhe është se, në rastin më të keq, nëse emetimet e gazeve serë vazhdojnë të rriten, niveli i detit në brigjet evropiane do të rritet mesatarisht 81 centimetra, duke prekur rreth pesë milion evropianë. Duke marrë parasysh këtë, është e rëndësishme, si dhe urgjente, të merren masa për të shmangur katastrofën.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.